Zdjęcie: Piotr Woroniec Jr / Rzeszów News

Mieszkańcy Rzeszowa mogą sprawdzić w internecie, w którym lokalu wyborczym mają oddać głos w niedzielnych wyborach parlamentarnych. 

W Rzeszowie utworzone zostały 93 obwody głosowania. Dzięki udostępnionej aplikacji mieszkaniec Rzeszowa po wpisaniu ulicy i numeru domu otrzyma informację o adresie właściwego lokalu wyborczego. Interaktywna Mapa Wyborcza Rzeszowa dostępna jest TUTAJ.

Lokale wyborcze są czynne od godz. 7:00 do 21:00.

Wiemy już, gdzie udać się, aby zagłosować w 25 października w wyborach parlamentarnych. Ale jak to zrobić?

Przeczytajcie nasz krótki przedwyborczy poradnik.

W lokalu wyborczym

Musimy okazać dokument tożsamości, np: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy. Zostaniemy poproszeni o złożenie podpisu obok naszego imienia i nazwiska.

Otrzymamy dwie karty do głosowania. Białą broszurę w wyborach do Sejmu. Pierwsza kartka broszury to strona tytułowa wraz z instrukcją. Druga kartka – spis treści. Trzecia kartka i kolejne – listy kandydatów i kandydatek na posłów.Otrzymamy także żółtą pojedynczą kartkę w wyborach do Senatu.

Nazwiska i imiona kandydatów i kandydatek umieszczone są w kolejności alfabetycznej. W każdym lokalu dostępna jest nakładka na karty do głosowania w alfabecie Braille’a.

Jak oddać ważny głos?

Wybory do Sejmu

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Stawiamy jeden krzyżyk przy jednym nazwisku. Jeśli krzyżyk postawimy przy dwóch lub więcej nazwiskach na tej samej kartce – nasz głos jest ważny i zostanie policzony jako głos oddany na osobę, która jest najwyżej na liście.

Zaznaczenie kandydatów na różnych listach (kartkach w broszurze) oznacza głos nieważny.

Wybory do Senatu

Stawiamy jeden krzyżyk przy jednym nazwisku. Głos jest ważny, jeśli w kratce przy nazwisku jednego kandydata albo jednej kandydatki postawimy znak X.

Jeśli w danym okręgu zarejestrowano tylko jednego kandydata albo kandydatkę na senatora – z lewej strony przed nazwiskiem umieszczono wyraz TAK i kratkę, a niżej – wyraz NIE i kratkę.

Stawiamy jeden krzyżyk albo obok wyrazu TAK albo obok wyrazu NIE.

Głos będzie nieważny jeśli zaznaczymy kilka nazwisk na różnych listach (kartkach broszury) albo nie postawimy krzyżyka obok żadnego nazwiska wybranego kandydata lub kandydatki albo postawimy ptaszka lub inny znak niż krzyżyk.

Poradnik możecie zobaczyć na INFOGRAFIKA.

A tutaj zobaczcie video poradniki

Wybory do Sejmu RP i do Senatu RP 2015 – Technika głosowania SEJM

 

Wybory do Sejmu RP i do Senatu RP 2015 – Technika głosowania SENAT

 

Wybory do Sejmu RP i do Senatu RP 2015 – Termin i technika głosowania

 

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama