Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

– To nokaut dla Rzeszowa – tak władze Świlczy mówią o wynikach konsultacji społecznych w gminie na temat poszerzenia granic stolicy Podkarpacia. Mieszkańcy powiedzieli zdecydowane „nie”.

W niedzielę w gminie Świlcza odbyły się cztery ostatnie zebrania wiejskie, na których mieszkańcy decydowali, czy chcą być włączeni do Rzeszowa. Zebrania odbyły się w czterech sołectwach: Woliczka, Błędowa Zgłobieńska, Dąbrowa i Trzciana.

W przypadku Woliczki w konsultacjach wzięło udział 87 mieszkańców. Tylko jedna była za włączeniem do Rzeszowa, przeciwko – 86.

W Błędowej Zgłobieńskiej głosowało 108 osób. Nikt nie był za, przeciwko – 107 osób, jedna się wstrzymała.

W Dąbrowie w konsultacjach uczestniczyło 115 mieszkańców. Za było 5 osób, przeciwko – 108, dwie osoby się wstrzymały od głosu.

W Trzcianie z kolei konsultacjach uczestniczyło 305 mieszkańców. Trzech opowiedziało się włączeniem gminy Świlcza do Rzeszowa, przeciwko było 298 osób, a 4 wstrzymały się od głosu.   

Wyniki konsultacji w gminie Świlcza są bezlitosne dla władz Rzeszowa, które chcą włączyć całą gminę do miasta. Tydzień wcześniej konsultacje odbyły się także w czterech sołectwach (Mrowli, Świlczy, Rudnej Wielkiej i Bratkowicach) i również mieszkańcy powiedzieli zdecydowane „nie”). O wynikach w tych sołectwach możecie przeczytać TUTAJ.

Podsumowując, w całej gminie Świlcza w konsultacjach uczestniczyło 1821 osób. Za przyłączeniem do Rzeszowa były zaledwie 44 osoby (2,42 proc.), przeciwko aż 1744 (95,77 proc.), od głosu wstrzymały się 33 osoby (1,81 proc.).

– To nokaut dla Rzeszowa – ocenia Józef Wilga, sekretarz gminy Świlcza. – Władze Rzeszowa żyją własnymi myślami o wielkim mieście, nie zważając na to, że jeżeli chcą je poszerzać, to trzeba inaczej robić. Podczas zebrań konsultacyjnych nie było ani jednej dyskusji, w której ktoś by popierał włączenie gminy do Rzeszowa. Nikt z ratusza nie pojawił się na zebraniach. Nie było z kim przegrać, nie było przeciwnika. Ratusz rzucił hasło „Poszerzamy Rzeszowa o gminę” i tyle. To niepoważne przedsięwzięcie. Frekwencja na zebraniach była ogromna. Nie było przed kim się bronić – dodaje Wilga.

Wyniki konsultacji zostaną dołączone do wniosku do wojewody podkarpackiego. Potem wojewoda swoją opinie przekaże do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa w lipcu podejmie Rada Ministrów, czyli rząd. Wyniki konsultacji społecznych nie są wiążące dla rządu.

– Opinia wojewody będzie takim papierkiem lakmusowym, czego możemy się spodziewać w lipcu od rządu – powiedział nam Józef Wilga.

Oprócz gminy Świlcza, władze Rzeszowa chcą do miasta przyłączyć także kilka innych sołectw z innych podrzeszowskich gmin: Racławówkę Doły z gminy Boguchwała (mieszkańcy byli przeciwko); Zaczernie, Nową Wieś i część Jasionki z gminy Trzebownisko, oraz Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski.

Do 15 marca trwają konsultacje społeczne w samym Rzeszowie. Szczegóły TUTAJ.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama