Zdjęcie: Urząd Miasta w Rzeszowie

Zdecydowana większość mieszkańców Rzeszowa uważa, że miasto powinno poszerzyć swoje granice administracyjne. Znane są już wyniki konsultacji w stolicy Podkarpacia.

Konsultacje społeczne w Rzeszowie były prowadzone przez cały styczeń. Uprawnionych do udziału w konsultacjach było prawie 143 tys. mieszkańców. Wzięło w nich udział 5911 osób. Nieważnych głosów było 21. Mieszkańcy Rzeszowa odpowiadali na pytania, czy chcą, by do stolicy Podkarpacia została włączona cała gmina Krasne i 12 podrzeszowskich sołectw.

W przypadku gminy Krasne, za przyłączeniem jej do Rzeszowa było 5305 osób, przeciwko 239, od odpowiedzi wstrzymało się 331 mieszkańców. Za przyłączeniem do Rzeszowa sołectwa Malawa z gminy Krasne było 5141 osób, przeciwko 268, wstrzymało się 398 osób.

Za przyłączeniem Matysówki z gminy Tyczyn było 5082 osoby, przeciwko 281, od odpowiedzi wstrzymało się 409 osób. Za włączeniem Matysówki z gminy Boguchwała opowiedziało się 5143 osoby, przeciwko było 252, wstrzymało się 405 osób. Przyłączenie Racławówki Doły (gm. Boguchwała) poparło 5039 osób, przeciwko było 262 osoby, od odpowiedzi wstrzymało się 468 osób.

Mieszkańcy Rzeszowa poparli również pomysł przyłączenia do miasta sołectwa Bzianka z gminy Świlcza. Za było 5002 osoby, przeciwko 277, wstrzymało się 486 osób. W przypadku Rudnej Wielkiej (gm. Świlcza) za włączeniem tego sołectwa było 5008 osób, przeciwko 262, wstrzymało 477 osób.

Rzeszowianie decydowali także, czy chcą by do miasta należało sołectwo Miłocin z gminy Głogów Małopolski. Za było 5168 osób, przeciwko 221, wstrzymało 409 osób. Przyłączenie Pogwizdowa Nowego (gm. Głogów Młp.) poparło 5045 osób, przeciwko zagłosowało 266 osób, wstrzymało się 458. Z tej samej gminy miasto chce też przyłączyć Rudną Małą. Ten pomysł poparło 5093 osób, przeciwko było 234, wstrzymało się 440.

Z gminy Trzebownisko Rzeszów chciałby wciągnąć do swoich granic Zaczernie, Nową Wieś i część Jasionki (tereny lotniska). W tym pierwszym przypadku za było 5219 osób, przeciwko 251, wstrzymało 420 osób. Za włączeniem Nowej Wsi opowiedziało się 5111 osób, przeciwko 257, wstrzymało 421.

Pomysł włączenia części Jasionki poparło 5100 osób, przeciwko było 239, wstrzymało się 372 osoby.

Przekonać nieprzekonanych

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wyniki konsultacji miejscy urzędnicy do końca marca złożą do wojewody podkarpackiego. Władze Rzeszowa do poszerzenia granic przekonują także mieszkańców terenów, które miałyby być włączone do stolicy regionu. Z mieszkańcami okolicznych gmin trwają spotkania.

W sobotę odbędzie się w sołectwie Malawa (gm. Krasne). W ubiegłym tygodniu były w pozostałych sołectwach z tej gminy: Strażowie, Krasnem i Palikówce. Spotkania organizują grupy inicjatywne mieszkańców, którzy angażują się i przekonują do połączenia Krasnego z Rzeszowem. Ratusz robi to także za pośrednictwem wyprodukowanego spotu promocyjnego.

– Dyskusja, która się toczy jest bardzo ważna, mieszkańcy mają wiele pytań. Prezydent Rzeszowa pokazuje, jak rozwinął się Rzeszów w ostatnich latach oraz jakie inwestycje zostały zrealizowane na terenach przyłączonych do miasta. Wzmacnianie rangi miasta wojewódzkiego jest niezwykle ważne i ma olbrzymie znaczenie dla rozwoju całego regionu – mówi Marcin Stopa, sekretarz Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Wyniki konsultacji społecznych w Rzeszowie nie dziwią. Mieszkańcy zawsze opowiadali się poszerzeniem granic. – Oni chcą wzmacniać miasto, w którym mieszkają – dodaje Stopa.

W ciągu ostatnich lat miasto Rzeszów w przyłączone wcześniej tereny zainwestowało ponad 700 mln zł. – To są niewyobrażalne pieniądze dla gmin – twierdzi Marcin Stopa.

Przeciwko włączeniu kolejnych terenów do Rzeszowa protestują wójtowie i burmistrzowie. Ale do Rzeszowa nie chcą się przyłączyć mieszkańcy gminy Boguchwała i gminy Krasne, którzy swoje zdanie już wyrazili w konsultacjach.

Decyzja o poszerzeniu Rzeszowa zapadnie do końca lipca br. Jest ona w rękach rządu.

(mak, kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama