Niesamowite odkrycie archeologów w centrum Rzeszowa [VIDEO, FOTO]

Kamienny mur z XIV lub XV wieku, który najprawdopodobniej otaczał kościół parafialny, dzisiaj potocznie nazywany farą, odkryto w trakcie badań archeologicznych, prowadzonych przy przebudowie ul. 3 Maja w Rzeszowie.

 

Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, pomimo zimowej aury, od początku lutego prowadzi badania archeologiczne tuż obok wieży farnej na ulicy 3 Maja, jednego z najstarszych zabytków na terenie naszego miasta. W trakcie prac badawczych prowadzonych pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka rzeszowscy archeolodzy odkryli niezwykły, dobrze zachowany kamienny mur z XIV lub XV wieku. Mur ten najprawdopodobniej otaczał kościół parafialny, dzisiaj potocznie nazywany farą.

– Najstarsze wzmianki dotyczące kościoła pochodzą z listu Kazimierza Wielkiego do papieża Urbana V z 1363 r. Polski król prosi w nim papieża o wyznaczenie odpustów dla rzeszowskiej fary. Co ciekawe, poselstwo w Stolicy Apostolskiej w tym czasie sprawował Jan Rzeszowski, pierwszy właściciel miasta – tłumaczy Tomasz Tokarczyk.

W średniowieczu, wokół kościołów parafialnych zakładano cmentarze, które mogły funkcjonować nawet kilka stuleci. Taki teren często grodzono, w celu wyznaczenia strefy sacrum i jej symbolicznego wydzielenia z krajobrazu. Rzeszowski cmentarz przy farze istniał jeszcze do końca XVIII w. Wówczas wskutek zarządzenia władz austriackich zmarłych zaczęto grzebać poza granicami miasta na nowo zakładanych cmentarzach. Tak powstał znany rzeszowianom do dziś Stary Cmentarz przy ulicy Targowej.

W trakcie prowadzonych badań archeolodzy natrafili na kilka pochówków, z zachowanymi fragmentami ludzkich szkieletów, a także na liczne, bardzo ciekawe fragmenty kolorowego szkła oraz różnorodnej ceramiki, związanych z funkcjonowaniem Rzeszowa w czasach staropolskich.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

O ile przypuszczenia archeologów się potwierdzą, będzie to druga, najstarsza budowla w Rzeszowie.  Odkryty zarys muru i sam cmentarz są jeszcze widoczne na planie Karola Henryka Wiedemanna, który został sporządzony w 1762 r.

Badania potrwają jeszcze przez kilka dni i pomimo ujemnych temperatur, które utrudniają pracę, są duże szanse na kolejne ciekawe odkrycia, które będą prowadzone w najgłębszych i zarazem najstarszych warstwach stanowiska archeologicznego przy wieży farnej.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama