Marcin Fijołek oraz Marek Strączek, kandydaci PiS do Rady Miasta Rzeszowa, zapowiedzieli podjęcie starań o uruchomienie w Rzeszowie programu budowy bloków czynszowych na wynajem dla młodych ludzi oraz gorzej sytuowanych rodzin.

 

– Posiadanie mieszkania lub możliwość jego wynajęcia za przystępną cenę jest obok pracy podstawowym warunkiem pozwalającym na rozpoczęcie samodzielnego życia, założenia rodziny i wychowania dzieci – wskazywał Marcin Fijołek

O tym, że w Rzeszowie brakuje lokali mieszkalnych wskazują dane GUS z 2009 roku. W stolicy województwa podkarpackiego na 1000 mieszkańców przypadają 362 lokale, co sytuuje Rzeszów na końcu rankingu m.in. za Lublinem (391 lokali), Krakowem (425) czy Warszawą (477).

Brak dostępu do mieszkań w Rzeszowie jest dla młodych ludzi bardzo odczuwalny, zwłaszcza gdy średnie zarobki wśród młodych wynoszą ok. 1900 zł, a metr kwadratowy mieszkania rozpoczyna się od 4500 zł. Zdaniem radnych PiS problemu dostępu do mieszkania nie rozwiązał też rządowy program „Mieszkanie dla Młodych” z którego w Rzeszowie skorzystała jedynie garstka osób, a sam program to tak naprawdę wsparcie dla deweloperów i banków.

– Samorząd Rzeszowa musi podjąć kroki zwiększające dostęp do mieszkań, ponieważ zdecydowaną większość młodych ludzi w Rzeszowie nie stać na zakup mieszkania lub drogi wynajem – wskazuje Marcin Fijołek.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W rozwiązaniu problemu ma pomóc według Marka Strączka i Marcina Fijołka, budowa w Rzeszowie bloków czynszowych na wynajem. Projekt miałby być realizowanych bezpośrednio przez miasto z pominięciem pośredników, co zdecydowanie zmniejsza koszty takiej inwestycji.

Jak wskazuje Marek Strączek najemcy takich bloków, będą mogli wynajmować mieszkania, płacąc czynsz ustalony na minimalnym poziomie, który z jednej strony umożliwi pokrycie kosztów utrzymania i budowy, a z drugiej będzie zasilał fundusz na budowę kolejnych bloków.

– Mieszkania czynszowe są skierowane do osób , które z uwagi na uzyskiwane dochody nie mają możliwości zakupu własnego mieszkania lub wynajmu na wolnym rynku – podkreśla Strączek.

– Młode lub mniej zamożne rodziny potrzebują solidnych argumentów, dzięki którym zechcą zostać w Rzeszowie i z tym miastem związać swoją przyszłość – podsumowuje Marcin Fijołek.

Marcin Fijołek jest liderem listy Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Rzeszowa w okręgu nr 4, a Marek Strączek kandydatem PiS w okręgu nr 2.

Reklama