Około 200 policjantów będzie zabezpieczało 81. derby piłkarskie Rzeszowa, które odbędą się 12 października na Stadionie Miejskim. Policja przygotowuje wiele scenariuszy, zakłada też, że mogą być burdy chuliganów.

Gospodarzem zbliżających się derbów jest Stal Rzeszów.

– Impreza jest przewidziana na ok. 2 tys. widzów. Porządku na stadionie będzie pilnowało ok. 70 ochroniarzy. Dla kibiców Resovii mamy przewidziane 723 bilety. To maksymalna liczba osób w sektorze gości – mówi Dariusz Paszkiewicz, kierownik sekcji piłki nożnej Stali Rzeszów.

Strefa dla kibiców Resovii będzie się tradycyjnie znajdowała na łuku trybun. – Jeszcze we wtorek przekażemy Resovii pierwszą partię biletów – ok. 400 – słyszymy w klubie przy ul. Hetmańskiej.

– Bilety mają do nas trafić najpóźniej w środę – dodaje Adrian Rudawski, kierownik sekcji piłki nożnej w Resovii Rzeszów.

68 kamer na stadionie

Organizatorzy piłkarskich 81. derbów Rzeszowa mają nadzieję, że podczas meczu nie będzie żadnych awantur pseudokibiców.

– Na stadionie jest 68 kamer, które śledzą każdy skrawek obiektu. Od czterech lat podczas derbów nie było żadnych awantur. Liczymy, że tym razem też tak będzie, a rywalizacja będzie się odbywała tylko na boisku i będzie miała jedynie wymiar sportowy – mówi Dariusz Paszkiewicz.

Do derbów piłkarskich przygotowuje się także rzeszowska policja. Funkcjonariusze wejdą na stadion tylko na prośbę organizatora, jeżeli ochroniarze nie będą w stanie sobie poradzić w przypadku awantur wywołanych przez chuliganów.

Policjanci będą obecni wokół stadionu. Należy się spodziewać widoku funkcjonariuszy z oddziału prewencji, którzy będą wyposażeni w broń gładkolufową, pojawi się zapewne także armatka wodna.

– Do zabezpieczenia derbów będą zaangażowani policjanci wszystkich wydziałów, m.in. ruchu drogowego, wywiadowczo-interwencyjnego, do walki z przestępczością pseudokibiców, dochodzeniowo-śledczego. Będą nas wspierać także policjanci z komisariatów, pojawią się również policjanci operacyjni – mówi Adam Szeląg z rzeszowskiej policji.

W sumie o porządek na ulicach Rzeszowa w trakcie meczu ma dbać około 200 policjantów.

Policja: wiemy, jak reagować

Policja ma kilka scenariuszy tego, co się może dziać podczas derbów. Problemem są pseudokibice Resovii i Stal, którzy niedawno dali pokaz swoich „umiejętności”. 9 października na ul. Ofiar Katynia około 40 kiboli urządziło sobie ustawkę.

Kibolskie starcie „wygrali” chuligani Resovii. Policjanci nikogo dotychczas nie zatrzymali, ale cały czas ustalają personalia uczestników bijatyki. Policja zdaje sobie sprawę, że kibole Stali mogą planować „rewanż”. Derby piłkarskie Rzeszowa mają status meczu o podwyższonym ryzyku.

– W ostatnich latach podczas derbów było spokojnie. Zdarzały się oczywiście incydenty, ale one na bieżąco były wyjaśnianie w drodze mandatów. Bierzemy pod uwagę wariant zakłóceń porządku. Zdajemy sobie sprawę, jak zantagonizowani są kibice obu drużyn. Wiemy, jak mamy reagować – twierdzi Adam Szeląg.

Obecnie zakazy stadionowe ma po 17 pseudokibiców Stali i Resovii.

Derby piłkarskie Rzeszowa odbędą się 12 października (środa) o godz. 15:00. Kibice Resovii zaplanowali przemarsz na stadion. Spotykają się o godz. 13:20 na parkingu przy rzeszowskich basenach ROSiR (ul. Pułaskiego). Kibice „Pasiaków” na stadion wyruszą o 14:00. Będą eskortowani przez policjantów.

Stan dotychczasowej sportowej rywalizacji Stali i Resovii jest wyrównany. Obie drużyny na koncie mają po 32 zwycięstwa. Remis zanotowano w 16 meczach. Ostatnie derby, które odbyły się w kwietniu na stadionie Resovii, wygrała Stal 3-0.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama