Zdjęcie: Materiały prasowe

Kazik Staszewski i jego legendarna formacja Kult w najbliższy piątek (13 października) ponownie wystąpią w Rzeszowie. Tym razem w klubie LUKR. Na przestrzeni lat zmieniały się miejsca, w których grał Kult, ale na ich koncerty zawsze przychodziły tłumy.   

Kult to bez wątpienia jeden z najważniejszych i najbardziej oryginalnych polskich zespołów rockowych. Charakterystyczny wokal Kazika Staszewskiego i jego mocne teksty, jedyne w swoim rodzaju połączenie gitar, instrumentów dętych i klawiszowych sprawia, że Kultu nie można chyba pomylić z żadnym innym zespołem. 

Kult na swoim koncie ma 15 albumów studyjnych. W 1987 ukazał się debiutancki album „Kult”, a wkrótce po nim, w tym samym roku płyta „Posłuchaj to do ciebie”. Znalazły się na nich „klasyczne” utwory Kultu takie jak „Krew Boga”, „Wódka”, „Polska”, czy do „Do Ani”.  

Ważnym momentem w historii grupy okazała się płyta „Tata Kazika” wydana w 1993 roku, która przyniosła Kultowi wielką popularność. Jako teksty do swoich piosenek zespół wykorzystał wówczas wiersze Stanisława Staszewskiego, ojca Kazika. Spod jego pióra wyszły m.in. „Celina” i „Baranek”. Trzy lata później została wydana płyta „Tata 2” z kolejnymi tekstami Staszewskiego seniora.  

Najnowszy album Kultu – „Wstyd”, który ukazał się w październiku uzyskał miano platynowej płyty, podobnie zresztą jak dwie poprzednie – „Prosto” i „Hurra!”.  Obecnie zespół tworzą: Kazik Staszewski  (wokal), Janusz Grudziński (klawisze), Piotr Morawiec  (gitara), Ireneusz Wereński ( bas), Tomasz Goehs ( perkusja), Wojciech Jabłoński ( gitara), Janusz Zdunek  (trąbka), Tomasz Glazik (saksofon), Jarosław Ważny  (puzon).

Kult jest zespołem, który często koncertuje, również zagranicą  (grał w Brazylii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemczech). W 1999 roku odbyła się pierwsza „Pomarańczowa Trasa”, która stała się już coroczną tradycją.

Koncert w rzeszowskim klubie LUKR (Millenium Hall, al. Kopisto 1) będzie częścią „Pomarańczowej Trasy 2017”. Na przestrzeni lat zmieniały się miejsca, w których Kult występował w Rzeszowie, ale nie zmieniło się to, że na koncerty grupy przychodziły tłumy.  

Piątkowy koncert rozpocznie się o godzinie 21:00, klub zostanie otwarty o 19:30. Bilety w cenie 82 zł w przedsprzedaży i 89 zł w dniu koncertu (o ile jeszcze będą dostępne) można nabyć za pomocą strony internetowej www.lukr.club oraz w sklepie Sport’s BBQ  w Millenium Hall (poziom 1).

(mo)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama