Rekrutacja na European Rover Challenge 2016 zakończona – w zawodach wezmą udział aż 44 drużyny z 10 krajów świata. Rzeszów będzie reprezentowała drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej.

Finał Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich odbędzie się w dniach 10-13 września 2016 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce.

Oprócz 17 zespołów reprezentujących Polskę, w konkursie wystąpią przedstawiciele Australii, Kanady, Włoch, Hiszpanii, Peru, Bangladeszu, Indii, Egiptu czy Turcji.  Drużyny, które zakwalifikowały się do finału mają ponad 3 miesiące na to, aby przygotować swoje łaziki do zrealizowania zadań konkursowych.

W finale najlepsi

Specjalnie przygotowana do zawodów arena stanie się polem rywalizacji w czterech konkurencjach będących odbiciem rzeczywistych zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa.

– Cieszymy się, że wyraźnie rosnąca popularność European Rover Challenge przekłada się na poziom zawodów. Otrzymaliśmy od prawie 60 zespołów dokumentacje projektowe spełniające wymogi stawiane przy poważnych, naukowych przedsięwzięciach. W finale zobaczymy najlepszych – mówi Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, dyrektor zawodów ERC.

W gronie najlepszych znalazła się również drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, która do rywalizacji wyśle łazika „Legendary IV”.

Selekcja drużyn, które wezmą udział w zawodach już się zakończyła, natomiast wciąż trwa rekrutacja wystawców, którzy swoją działalność zaprezentują szerokiej publiczności w ramach strefy pokazów naukowo technologicznych w czasie ERC 2016.

Od 10 do 12 września na publiczność wydarzenia czekać będą specjalnie przygotowane prezentacje naukowe, interaktywne zabawy i ciekawe pokazy technologiczne.

Co to jest ERC?

Trzecia edycja European Rover Challenge to największe wydarzenie kosmiczno-robotyczne w Europie dedykowane jest w równym stopniu szerokiej publiczności i młodym inżynierom.

W ciągu dwóch poprzednich odsłon, które odbyły się w Podzamczu Chęcińskim niedaleko Kielc, w ERC uczestniczyło łącznie ponad 50 tysięcy widzów. W tym roku organizatorzy postanowili imprezę przenieść do podrzeszowskiej Jasionki. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.

Europejskim Zawodom Łazików Marsjańskich towarzyszyć będzie również konferencja dotycząca robotyki kosmicznej oraz specjalne warsztaty wspierające dalszy rozwój zespołów konstruktorów.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama