Reklama

Jeden z najważniejszym wyścigów kolarskich na świecie, Tour de Pologne, po raz kolejny zawita do Rzeszowa. W 71. edycji ścigać będzie się także nasza wielka kolarska gwiazda, zwycięzca dwóch etapów tegorocznego Tour de France – Rafał Majka.

Najlepsi kolarze świata rozpoczną rywalizację już w niedzielę, 3 sierpnia w Gdańsku, skąd 226-kilometrowy odcinek poprowadzi ich do Bydgoszczy. Do Rzeszowa, Tour de Pologne dotrze z Kielc już we wtorek, a stolica Podkarpacia będzie miejscem finału trzeciego etapu zmagań.

Gdy prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podpisywał w umowę z dyrektorem generalnym wyścigu Tour de Pologne Czesławem Langiem, obaj bardzo optymistycznie podchodzili do całego przedsięwzięcia.

– Cieszymy się bardzo z faktu, że po raz kolejny będziemy gościć w Rzeszowie kolarzy rywalizujących na trasie Tour de Pologne. To wyścig, który na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych imprez kolarskich na świecie. Rzeszów to miasto, które kocha sport, dlatego też nie mogło nas zabraknąć w roli gospodarza jednego z etapów – mówił wówczas Tadeusz Ferenc.

– Bardzo dobrze współpracuje mi się z tutejszymi ludźmi, a Rzeszów poza tym, że jest pięknym miastem, to dynamicznie się rozwija. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że chcemy tu wrócić – podkreślał Czesław Lang.

Majka: Chcemy wygrać

W Tour de Pologne weźmie udział największa obecnie gwiazda polskiego kolarstwa, czyli Rafał Majka. Jeżdżący w grupie Tinkoff-Saxo zawodnik wygrał ostatnio dwa etapy prestiżowego Tour de France i zwyciężył w klasyfikacji górskiej wyścigu.

– Wystartuję nie po to, by się przejechać, ale by walczyć. Nie wiadomo, jak ta walka się skończy, ale na pewno ja i moja ekipa będziemy próbowali, aby wszystko wypadło jak najlepiej i abyśmy wygrali Tour de Pologne – powiedział Majka.

W rywalizacji nie weźmie natomiast udziału drugi z czołowych polskich kolarzy – Michał Kwiatkowski. Swoją decyzję tłumaczy zmęczeniem trwającym sezonem.

– Miałem intensywną pierwszą część sezonu, a podczas Tour de France to zmęczenie się pogłębiało. Planuję teraz odpocząć. Trzymam kciuki za wszystkich Polaków, a szczególnie za Rafała Majkę, który pokazał, że może wygrać Tour de Pologne – mówi Kwiatkowski.

167 kolarzy z 21 grup

W Tour de Pologne pojadą za to reprezentanci najlepszych zawodowych grup kolarskich, takich jak Tinkoff-Saxo, Movistar Team, Team Astana, czy Team Katusha. Do startu zgłoszonych jest łącznie 167 kolarzy z 21 grup. Wśród nich jest wielu Włochów, Hiszpanów, Belgów, Rosjan, Francuzów, Australijczyków a także 16 Polaków. W zmaganiach weźmie udział także 8-osobowa grupa reprezentacji Polski.

71. Tour de Pologne zakończy się 9 sierpnia w Krakowie. Kolarze przejadą 1251 kilometrów.

Przed rokiem po rzeszowskim etapie Tour de Pologne, Rafał Majka był liderem całego wyścigu. Ostatecznie triumfował Holender Pieter Weening.

Podczas Tour de Pologne na ulicach Rzeszowa będą utrudnienia. Szczegóły TUTAJ. Zmiany obejmują także rozkład jazdy autobusów. Szczegóły TUTAJ.

Pełną listę startową wyścigu można zobaczyć TUTAJ. Trasę 71. Tour de Pologne można śledzić TUTAJ.

BARTOSZ LEJA

trasa

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: