European Rover Challenge 2015

60 drużyn z całego świata zgłosiło się do trzeciej edycji European Rover Challenge, czyli Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich, które we wrześniu odbędą się w podrzeszowskiej Jasionce. Drużyn jest niemal dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku.

[Not a valid template]

 

60 drużyn reprezentować będzie 12 krajów całego świata, m.in. Kanadę, Stany Zjednoczone, Włochy, Polskę, a nawet Peru. Jak co roku, w zawodach wezmą udział studenci z najlepszych uczelni technicznych na świecie.

Mocną reprezentację, na tle wszystkich zgłoszonych do konkursu zespołów, stanowią Polacy. Do konkursu zgłosiło się aż 19 drużyn – reprezentantów Rzeszowa, Białegostoku, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Opola, Poznania, Stargardu, Warszawy oraz Wrocławia. Rzeszów reprezentować będzie jedna drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, który do rywalizacji wyśle łazika „Legendary IV”.

Finał Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich odbędzie się w dniach 10-13 września 2016 w w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce.

– W tym roku na konstruktorów, poza szansą, jaką daje udział w największych zawodach łazików marsjańskich w Europie, czekać będą dedykowane warsztaty mentoringowe. Ruszyła także najbardziej prestiżowa liga zawodów robotycznych na świecie – Rover Challenge Series, zarządzana przez stowarzyszenie Mars Society. European Rover Challenge stanowi jeden z jej trzonów. W ramach ligi, drużyny rywalizujące w poszczególnych konkursach (ERC, URC oraz mniejszych zawodach krajowych), będą zbierać punkty do klasyfikacji generalnej. Na koniec sezonu wyłoniony zostanie najlepszy zespół robotyczny na świecie – mówi Łukasz Wilczyński, dyrektor ERC.

Na zawodników, którzy zgłosili się do ERC 2016 czeka teraz kolejne zadanie. Polega ono na przygotowaniu tzw. The Preliminary Report, zawierającego szczegółowe informacje dotyczące projektu łazika. Czas na nadesłanie tego dokumentu minie 5 maja.

Na podstawie łącznej punktacji z tej części oraz ocenianych teraz przez sędziów Proposals (nadesłanych przez drużyny wraz ze zgłoszeniami), wyłonione zostaną najlepsze drużyny, które od 10 września w finale, rywalizować będą o zwycięstwo w ERC 2016.

European Rover Challenge to nie tylko największe w Europie, prestiżowe zawody łazików marsjańskich.  To także strefa biznesu dla osób związanych z przemysłem oraz pokazy naukowo–technologiczne dedykowane dla szerokiej publiczności, w tym rodzin z dziećmi – nadające wydarzeniu wyjątkowego, edukacyjnego charakteru.

Poprzednie edycje ERC przyciągnęły łącznie ponad 50 tysięcy widzów. Odbyły się one w Podzamczu Chęcińskim niedaleko Kielc. W tym roku organizatorzy postanowili ERC przenieść do Jasionki koło Rzeszowa. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama