Reklama

Znamy wstępny projekt uchwały Rady Miasta Rzeszowa w sprawie wykonywania przez rzeszowski samorząd wyroków i orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Rzeszów dołączył do innych polskich miast, które już podjęły podobne uchwały lub zamierzają to zrobić. Uchwały są efektem wojny, jaką rząd PiS wypowiedział Trybunałowi Konstytucyjnemu i doprowadził do sparaliżowania pracy TK.

Rząd Beaty Szydło nie chce opublikować wyroku TK z 9 marca, który orzekł, że nowela ustawy o Trybunale autorstwa PiS jest niekonstytucyjna. Rząd w ogóle nie przejmuje się opiniami prawnikami, że odmowa publikacji wyroku to jawne łamanie Konstytucji RP.

W obronie TK stają teraz samorządy, które zapowiadają, że będą respektować wyroki i orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Rządowi się to nie podoba. Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, kilka dni temu powiedział, że nieformalna inicjatywa samorządów prowadzi do „zburzenia porządku prawnego”. – To prowadzi do anarchii – mówił Błaszczak.

Rzeszów do tej inicjatywy samorządów także zamierza przystąpić. Poznaliśmy już projekt uchwały Rady Miasta Rzeszowa w tej sprawie.

W projekcie czytamy, że Rada „deklaruje, że przy podejmowaniu uchwał stosować się będzie do treści wyroków Trybunału Konstytucyjnego, także tych nieopublikowanych w Dzienniku Ustaw”.

Jednocześnie Rada Miasta Rzeszowa apeluje do prezydenta Tadeusza Ferenca, aby „w działalności Urzędu Miasta Rzeszowa oraz innych komunalnych jednostek organizacyjnych, w szczególności przy wydawaniu decyzji administracyjnych, uwzględniane były wszystkie wyroki Trybunału Konstytucyjnego, także te nieopublikowane w Dzienniku Ustaw”.

Uchwała, jeśli zostanie podjęta, ma być też przekazana do przewodniczących rad powiatowych i miast na terenie Podkarpacia.

Anarchia prawna

Uzasadnienie uchwały nie jest jeszcze ostateczne. Poznaliśmy jego wstępną koncepcję. Czytamy w niej, że orzeczenia TK, zgodnie z Konstytucją RP, „są ostateczne i nikt, nawet rząd, nie jest upoważniony do ich kontroli czy weryfikacji”.

„Zarówno co do sentencji wyroku, jak i sposobu jego powstawania. Ogłoszenie wyroku w Dzienniku Ustaw, to czynność czysto techniczna, w żaden sposób niezmieniająca istoty orzeczenia” – czytamy w uzasadnieniu.

W dalszej części czytamy, że „działania rządu jasno wskazują, że nie zamierza on wyroków TK respektować, co doprowadzić może w krótkim czasie do powstania anarchii prawnej”.

Dlatego – jak czytamy w uzasadnieniu – zdaniem Rady Miasta Rzeszowa „potrzebna jest jasna deklaracja, że wszelkie, w tym samorządowe, instytucje Państwa pozostaną na gruncie przepisów Konstytucji i będą w praktyce stosować orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego”.

W uzasadnieniu projektu uchwały Rady czytamy też, że ma ona „charakter techniczny”.

„Wprawdzie przeważająca większość prawników, w tym największe autorytety, dawno jednoznacznie rozstrzygnęła spór o to, czy nieopublikowane przez premiera orzeczenia TK obowiązują, ale są jeszcze politycy, którzy te opinie kwestionują – czytamy w koncepcji uzasadnienia.

„Dlatego, chcąc na własnym podwórku rozwiać wszelkie wątpliwości, z jakimi mogą się zetknąć miejscy urzędnicy, my politycy lokalni, formułujemy jednoznaczny przekaz, jakie jest nasze stanowisko na ten temat” – czytamy na koniec.

Uchwała ma być przyjęta podczas najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa, która odbędzie się 17 maja.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

5 KOMENTARZE

  1. Gdyby prezydent zaprzysiągł zgodnie z prawem wybranych sędziów i gdyby PiS opublikował i szanował orzeczenia Trybunału, paraliżu by nie było.

  2. “Uchwały są efektem wojny, jaką rząd PiS wypowiedział Trybunałowi Konstytucyjnemu i doprowadził do sparaliżowania pracy TK.” ??? co za idiota jest autorem tych bzdur? inicjatorem sporu jest PO, ktore rozpoczelo te farse, zas za obecny stan rzeczy odpowiadaja w rownej mierze PiS, PO, Nowoczesna jak i presez TK. Zostaje wiec pytanie: czy pisanie takich bzdur po prywantna inicjatywa autora, ktory nawet nie ma jaj zeby sie podpisac wlasnym naziwskiem czy moze ogolna polityka tej smiesznej strony, ktora tracac obiektywizm moze szybciej upasc zanim sie w ogle rozwinela.

  3. Temat zastępczy.
    Za oświetlenie ścieżek rowerowych na żwirowni sie weście albo odmulenie wisłoka, w parku papieskim mało drzew i taki to park jak z koziej dupy trąbka. Na kwiatkowskiego korki i w 3 lata nawet wizualizacja planowanego mostu nie powstała za to sie weście a nie za bzdury.

Comments are closed.