Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Jak drukowano na maszynie Gutenberga? Czym jest balon Montgolfiera? Jak żyli Słowianie? Na te i wiele innych naukowych pytań będzie można znaleźć odpowiedź podczas 8. Dnia Odkrywców – Interaktywnego Pikniku Wiedzy, który w najbliższą sobotę (27 maja) odbędzie się w Rzeszowie.

W Interaktywnym Piknik Wiedzy przy al. Lubomirskich weźmie udział aż 50 wystawców reprezentujących m.in. takie dziedziny jak biologia, biotechnologia, anatomia, kryminalistyka, medycyna, ekologia, fizyka, astronomia, chemia czy matematyka.  Będzie też można cofnąć się w czasie dzięki pokazom rekonstrukcyjnym oraz zobaczyć jak kiedyś drukowano na maszynie Gutenberga.

Nie zabraknie też atrakcji związanych z energetyką i wysokimi napięciami, robotyką i mechatroniką. Ciekawym punktem imprezy będzie pokaz repliki prostego  balonu na ogrzane powietrze stworzonego przez braci Montgolfier w 1792 roku.  Balon znajdziemy w „Alei Cywilizacji” umiejscowionej przy fosach rzeszowskiego zamku

W tym roku po raz pierwszy w programie znalazło się „Preludium”, które w piątek (26 maja) zainaugurowało 8. Dzień Odkrywców, na Uniwersytecie Rzeszowskim odbył się wykład popularnonaukowy prof. Piotra Gronkowskiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego pt. „Teleskop kosmiczny Hubbler’a”.

W ramach pierwszego dnia imprezy można było również zwiedzić uniwersyteckie obserwatorium astronomiczne oraz skorzystać z takich atrakcji jak pokazy naukowe, warsztaty, projekcje filmów. 

W sobotę odbędzie się natomiast tradycyjna część imprezy, czyli Interaktywny Piknik Wiedzy w godz. 11:00 – 18:00. Stoiska naukowe będą rozlokowane przy al. Lubomirskich, Placu AK oraz ul. Szopena.

W tym dniu na mieszkańców Rzeszowa czeka również o 12:00 spektakl przygotowany przez aktorów-amatorów pt. „Jak Pstryk i Byzk zostali oświeceni”  oraz dwa pokazy naukowe o 14:00 i 16:00 przygotowane Centrum Nauki Kopernik. Jeden z nich będzie dotyczył tego, jak powstają dźwięki, który zakończy się wykonaniem wspólnego utworu muzycznego. Drugi pokaz będzie poświęcony równowadze.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

O 15:00 odbędzie się konkurs Discovery Science. Ciekawą atrakcją będzie również wystawa „NASA – Curiosity”, którą będzie można zobaczyć na parkingu Polskiego Radia Rzeszów.

8. Dzień Odkrywców zakończy się  wykładem gościa specjalnego – prof. Grzegorza Masłowskiego z Politechniki Rzeszowskiej, który wygłosi wykład „Od Franklina i Tesli do współczesnych badań wyładowań atmosferycznych o 18.30 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Rzeszów (ul. Zamkowa 3).

O 20:00 odbędzie się na radiowym dziedzińcu pokaz wysokich napięć.

Celem Dnia Odkrywców, który ma formę rodzinnego pikniku, jest popularyzacja wiedzy naukowej i technicznej w przystępny i atrakcyjny sposób. W dotychczasowych siedmiu edycjach Pikniku brało udział co roku tysiące pasjonatów nauki i techniki. Wstęp wolny.

Organizatorami Dnia Odkrywców są Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy Explores i firma Polimedia.

(jg)

Zdjęcie: Materiały organizatorów
Zdjęcie: Materiały organizatorów

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama