Zdjęcie: Materiały teatru. "Beze mnie"
Reklama

Najbliższa sobota będzie należeć do „Siemaszki” i Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. W tych dwóch przestrzeniach odbędzie się m.in. pierwszy spektakl konkursowy „Beze mnie”, projekcja Rabinki”, czy koncert D’Roots Brothers.

W najbliższą sobotę (18 listopada) miłośnicy teatru będą mogli spędzić cały dzień w swojej ulubionej instytucji kultury. Dlaczego? Bo drugi dzień weekendy będzie też drugim dniem czwartej edycji Festiwalu Nowego Teatru – 56. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, który odbywać się będzie w dniach 17-26 listopada.

I tak już w samo południe będzie można zajrzeć do „Siemaszki” na KinoTeatr, gdzie w Galerii Szajna zostanie zaprezentowana „Rabinka” w reż. Anny Gruskovej. Kto nie zdąży na tę formę prezentacji „Rabinki” będzie mógł ją zobaczyć o 13:00 w tym samym miejscu w formie dramaLabu w reż. Tomasza Węgorzewskiego.

O 17:00 na Małej Scenie rozpocznie się pierwszy spektakl konkursowy „Beze mnie” Michaela Müllera w reżyserii Tomasza Cymermana (Teatr im. Wandy Siemaszkowej, czas trwania: 75 min, cena biletu: 30 zł).

„Beze mnie” to opowieść o miłości, wyobcowaniu, pragnieniu akceptacji. Dlaczego? Bo okazuje się, że dusza młodego człowieka może skrywać wiele tajemnic, o których nie mają pojęcia nawet jego rodzice – mnóstwo głębokich, jątrzących się ran, zduszonych emocji, które muszą w końcu znaleźć jakieś ujście.

– Ten spektakl to bardzo udany projekt jeśli chodzi o działanie na rzeczywistość  młodych ludzi. Tu teatr penetruje rzeczywistość wirtualną. Pokazuje do czego prowadzi opuszczenie, izolacja brak akceptacji dla młodych ludzi i do czego wiedzie zafascynowanie rzeczywistością wirtualną – uważa Jan Nowara, dyrektor „Siemaszki”.

Twórcy spektaklu podkreślają, że został on stworzony z myślą o młodych ludziach, ale powinni go zobaczyć także dorośli, zwłaszcza rodzice chcący się dowiedzieć, co dręczy ich dorastające dziecko.

Po spektaklu około godz. 18:30 odbędą się „Rozmowy o teatrze” na temat „Beze mnie”.

Na sobotni wieczór to jednak nie wszystkie atrakcje, bo choć FNT jest teatralny, to pojawi się na nim też akcent muzyczny. Będzie nim koncert „Obecni” w wykonaniu D’Roots Brothers i gości w reż. Pawła Passiniego.

Wydarzenie to odbędzie się w Biurze Wystaw Artystycznych (ul. Jana III Sobieskiego 18) o godz. 20:00. Wstęp wolny.

Z kolei o godz. 21:30 drugi dzień festiwalowy w tym samym miejscu zakończy projekcja performatywna pt. „Dybuk” Szymona An-skiego, Michała Waszyńskiego, Artura Pałygi w reż. Pawła Passiniego.

Szczegółowy program czwartej edycji FNT znajdziecie TUTAJ. Festiwalowi patronuje Rzeszów News. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama