Zdjęcie: Patrycja Mazur / Rzeszów News
Reklama

Eksperymenty, wystawy, pokazy – tak zapowiada się kolejna edycja SPiN Day, która w piątek 10 listopada odbędzie się na Uniwersytecie Rzeszowskim.

SPiN to Porozumienie „Społeczeństwo i Nauka” zrzeszające 34 polskich instytucji zajmujących się szeroko pojętą nauką oraz 8 podmiotów wspierających (firmy komercyjne i jednostki samorządowe). Dzielą się dobrymi praktykami, współpracują programowo, realizują wspólne projekty, biorą udział w debacie publicznej. Promują naukę i wzbogacają środowisko edukacji.

Instytucje działające w ramach Porozumienia SPiN zorganizowały w ubiegłym roku wspólne, ogólnopolskie wydarzenie pod nazwą SPiN Day. W Rzeszowie zorganizowało je Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy Explores, która także jest organizatorem tegorocznej imprezy.

SPiN Day odbędzie się w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów. Na światowej mapie miejsc aktywnie biorących udział w obchodach, polska reprezentacja przedstawia się imponująco. SPiN Day odbędzie się w piątek 10 listopada w 26 miastach na terenie całej Polski. Będą wystawy, warsztaty i pokazy naukowe, obejmujące swoją tematyką zagadnienia z wielu obszarów wiedzy.

Rzeszowski SPiN Day odbędzie się w holu budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Pigonia 1 (Centrum Dydaktyczno-Naukowe Mikroelektroniki i Nanotechnologii), gdzie utworzone zostanie czasowe mini centrum nauki, otwarte dla wszystkich od godz. 16:00 do 19:00.

SPiN Day wspierają także UR, Stowarzyszenie Ekoskop oraz Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Na uczestników wydarzenia czeka dzień otwarty pt. „Człowiek-Nauka-Technika” oraz pokazy fizyczne i chemiczne, a także samodzielnie eksperymentowanie za pomocą interaktywnych eksponatów i demonstratorów oraz wziąć udział w konkursach i miniwarsztatach.

Pokazy, warsztaty oraz udostępnione eksponaty obejmą swoim zakresem tematycznym zjawiska fizyczne i chemiczne, matematykę i logikę, anatomię człowieka, biologię, ekologię.

Przez cały czas trwania imprezy do dyspozycji odwiedzających będzie interaktywna wystawa Eksploratorium składająca się z kilkunastu naukowych eksponatów z anatomii, matematyki i fizyki, stanowiąca zalążek przyszłego centrum nauki, stworzona przez konsorcjum UR i ExploRes.

Tematem przewodnim wydarzenia zarówno w Rzeszowie, jak i w całej Polsce, będzie ważne ze względu na zbliżającą się porę roku, zjawisko powszechnie znane jako smog.

Na wydarzeniu gościć będą także opiekunowie i młodzi edukatorzy z Klubów Młodego Odkrywcy, którzy zademonstrują skonstruowane przez siebie stacje eksperymentalne oraz własne doświadczenia chemiczne i biologiczne.

Wstęp dla wszystkich chętnych jest bezpłatny.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama