Rozszerzona formuła, warsztaty mentoringowe oraz powołanie światowej ligi robotycznej – to wyróżniki 3. edycji European Rover Challenge. Największa w Europie impreza robotyczno-kosmiczna odbędzie się w tym roku w podrzeszowskiej Jasionce!

[Not a valid template]

 

Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich gościć będzie Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce, którego budowa w sąsiedztwie lotniska dobiega końca. Zawody odbędą się w dniach 10-13 września 2016 r.

Podczas ERC 2016, oprócz zawodów oraz strefy pokazów naukowo-technologicznych, znanych z wcześniejszych edycji, odbędą się również warsztaty mentoringowe dla zawodników i wystawców. Wykłady i zajęcia praktyczne związane będą m.in. z rozwojem technologii, finansowaniem projektów oraz budowaniem wizerunku.

Zaprezentowany zostanie także raport specjalny na temat potencjału i kompetencji polskich zespołów startujących w konkursach robotycznych na całym świecie.

Co będzie nowością?

W tym roku zawody dla konstruktorów robotów marsjańskich odbędą się w CWK w Jasionce. Poprzednie dwie edycje imprezy odbyły się w Podzamczu Chęcińskim niedaleko Kielc. W tym roku organizatorzy postanowili zorganizować ERC koło Rzeszowa.

– Cieszymy się, że możemy być gospodarzami ERC 2016, które doskonale wpisuje się w strategię promocji regionu, jako miejsca innowacyjnego i wspierającego rozwój nowych technologii – mówi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

– Wydarzenie będzie platformą wymiany doświadczeń między biznesem a nauką, pozwoli na stworzenie społeczności ludzi, otwartych na wyzwania o nieszablonowym sposobie myślenia – dodaje Ortyl.

Nowością imprezy będzie powołanie Rover Challenge Series – ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie. Jej celem będzie podnoszenie rangi zawodów, współpraca międzynarodowa w zakresie ich organizacji oraz rozszerzenie idei konkursu na inne kontynenty w najbliższej przyszłości.

– W skład serii wejdą europejskie zawody, organizowane w Polsce, ich amerykański odpowiednik – University Rover Challenge oraz mniejsze, zamknięte, krajowe konkursy – mówi Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, organizator ERC 2016.

– Liga zarządzana będzie przez globalną organizację The Mars Society. Wszystkie drużyny, startując w poszczególnych zawodach, będą zbierać punkty w Pucharze Rover Challenge, co pod koniec sezonu pozwoli wyłonić najlepszy zespół na świecie – dodaje Wilczyński.

Wzorem zawody w Utah

European Rover Challenge to międzynarodowe zawody łazików marsjańskich skonstruowanych przez zespoły studenckie z całego świata, a także największe w Europie wydarzenie robotyczno-kosmiczne skierowane do przedstawicieli świata nauki i biznesu, sektora new-tech oraz do szerokiej publiczności.

Impreza po raz pierwszy wystartowała w 2014 r. z inicjatywy polskiego oddziału stowarzyszenia The Mars Society. Jest wzorowana na University Rover Challenge (URC), czyli międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich odbywających się w USA na pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS.

Pierwszy raz zawody URC odbyły się w 2007 r. Polacy brali w nich udział czynnie od 2009 r. i osiągali w nich liczne sukcesy, w tym cztery razy wygrywali te zawody. Ponadto polskie zespoły były w zasadzie jedynymi przedstawicielami Europy na URC. Stąd m.in. powstał pomysł, aby zrealizować europejską edycję zawodów łazików marsjańskich.

Będą międzynarodowi eksperci

Plusem Rzeszowa, gdzie została przeniesiona 3. edycja ERC jest m.in. obecność laureatów URC 2015, zespołu Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, weterana potyczek na pustyni w Utah. Ponadto sporym udogodnieniem jest też bliskość międzynarodowego lotniska w Jasionce. Trzeciej edycji ERC ma towarzyszyć duża konferencja z udziałem międzynarodowych ekspertów.

W pierwszych zawodach European Rover Challenge w Podzamczu Chęcińskim udział wzięło 17 drużyn z 4 kontynentów, w tym 8 zespołów z Polski. W drugiej edycji uczestniczyło już 26 drużyn z całego świata, a Polskę reprezentowało aż 13 zespołów.

Gościem honorowym zawodów był astronauta księżycowej misji Apollo 17 Harrison Schmitt. Pierwsze miejsce zdobył wtedy zespół USST z Kanady, na drugim miejscu uplasował się zespół Next z Politechniki Białostockiej, a trzecie miejsce zajęli Kanadyjczycy z zespołu McGill Robotics.

Zawody obejrzało ponad 20 tys. widzów.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama