Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

– Zróbmy pozytywny hałas. Pokażmy, że chcemy pozostawienia pomnika w przestrzeni publicznej – apelują organizatorzy pikniku przy pomniku Czynu  Rewolucyjnego. Cel? Obrona monumentu przed wyburzeniem.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie w tym roku jest odmieniany niemalże we wszystkich przypadkach. Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną powinien zniknąć z przestrzeni publicznej. Pomnika przed wyburzeniem bronią artyści, politycy, społecznicy. Kilka dni temu IPN po raz kolejny wydał opinię, że monument propaguje komunizm

W niedzielę 13 maja odbędzie się muzyczny piknik pod hasłem #PomnikMaZostać. Do udziału w nim niedawno zachęcał Krzysztof Skiba, lider zespołu Big Cyc. Piknik rozpocznie się w pobliżu pomnika o godz. 15:00. 

– Chcemy pokazać pomnik jako coś pozytywnego, nie negatywnego. Pomnik jest dla mieszkańców ważnym elementem Rzeszowa i powinien zostać w tym miejscu, w którym stoi – uważa Tomasz Kamiński, jeden z organizatorów akcji.

Organizatorzy pikniku chcą „rockandrollowo” wyrazić sprzeciw wobec planów usunięcia pomnika. – Zaglądnijcie do piwnic, na strych…Wyciągnijcie zakurzone cymbałki. Zabierzcie kołatki, flety, tamburyna, gitary. Zróbmy pozytywny hałas. Pokażmy, że chcemy pozostawienia pomnika w przestrzeni publicznej – apeluje Konrad Fijołek, lider ruchu Smart City. 

Organizatorzy pikniku liczą na dużą frekwencję. – Wierzymy, że rzeszowianie to ludzie optymistyczni, radośni i dumni ze swojego miasta i jego nie zawsze łatwej historii – dodaje Fijołek.

Udział w pikniku zapowiedzieli bębniarze, zespół Klang, Magdalena Andres, finalistka 10. edycji programu „Mam Talent” oraz Dominika Kobiałka, finalistka programu „The Voice of Poland”. Dominika na Facebooku opublikowała film, w których zachęca do udziału w happeningu.

„A gdyby tak paryżanie postanowili wyburzyć wieżę Eiffla? Kupa drutu. Ani to ładne, ani pożyteczne. Albo lepiej – gdyby rzymianie postanowili wyburzyć Koloseum. To jest przecież relikt po imperium romańskim. Tam przecież bestialsko mordowano ludzi. A rzeszowianie chcą wyburzyć najbardziej rozpoznawalny symbol tego miasta, dlatego, że kojarzy się z komuną. Komuna jest do bani, tak samo jak każdy ustrój, który dyktuje ci, co masz myśleć. A gdyby tak zmienić wydźwięk, znaczenie i symbolikę pomnika?” – pyta Dominika Kobiałka.

Wokalistka liczy na to, że obrońców pomnika nie zabraknie. „Nie chcemy, żeby został wyburzony. Chcemy, żeby był symbolem czegoś pięknego” – dodaje Dominika.

 

 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama