Zdjęcie: Materiały organizatorów
Reklama

W 12 konkurencjach będą rywalizować roboty podczas piątej już edycji Międzynarodowych Zawodów Robotów ROBO~motion, które 19 maja odbędą się na terenie Politechniki Rzeszowskiej.

ROBO~motion to jedyna okazja w roku, aby na Podkarpaciu zobaczyć w akcji wspaniałe roboty skonstruowane przez zawodników z całej Polski i z zagranicy. Jeśli chcesz podziwiać ekscytujące walki robotów sumo, śledzić najszybsze przejazdy wyścigowych robotów podążających po linii, oglądać niekonwencjonalne konstrukcje w kategorii Freestyle oraz dziwić się jak robot szuka właściwej drogi w labiryncie – przyjdź koniecznie.

Wstęp na ROBO~motion jest bezpłatny. Roboty będą rywalizowały w 12 konkurencjach. W każdej z nich robot musi spełniać określone regulaminem wymogi. Przede wszystkim główną zasadą jest to, że robot musi być całkowicie autonomiczny. Nie może kontaktować się z zawodnikiem podczas walk czy przejazdów na czas i nie może być również w jakikolwiek sposób zdalnie sterowany.

Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie roboty to konstrukcje własne – projektowane i budowane przez zawodników. Wyjątkiem jest jedynie konkurencja LEGO Sumo, gdzie roboty budowane są przez zawodników z gotowych elementów. W zawodach udział biorą głównie studenci, którzy rozwijają swoje umiejętności w kołach naukowych przy uczelniach. Niemałą grupę stanowią również uczestnicy ze szkół średnich oraz osoby już po studiach.

Organizatorzy ROBO~motion, jako pierwsi w Polsce, wprowadzili podział robotów wyścigowych Line Follower na dwie grupy – roboty wyposażone w turbiny i bez turbin. Dzięki temu każdy ma szansę wygrać i w ten sposób zaciera się różnica między rozwiązaniami amatorskimi a profesjonalnymi. Będzie także trasa z przeszkodami, która budzi największe emocje – przeszkoda na trasie, skrzyżowania, odwrócone kolory, nagła przerwa… To utrudnienia, którym będą musieli stawić czoło nasi zawodnicy.

Po raz drugi z rzędu przeprowadzona zostanie również widowiskowa konkurencja Line Follower Drag.

W kategoriach sumo robotów będziecie świadkami walk robotów i to poczynając od tych najmniejszych wojowników mieszczących się w sześcianie o krawędzi 2,5 cm i ważących zaledwie 25 g, po prawdziwe bestie ważące do 3 kg i mierzących maksymalnie 20 cm na każdym boku. Wygrywa ten robot, który jako pierwszy zepchnie przeciwnika poza obszar walki.

W kategorii Micromouse, “mysz” w labiryncie musi nieco pogłówkować, aby znaleźć właściwą drogę do celu. Zobaczycie walkę robotów na skomplikowane algorytmy przeszukiwania labiryntu. Liczy się jak najkrótszy czas dotarcia do celu, ale żeby to osiągnąć robot sam musi wybrać najlepszą dla niego drogę – może najszybszą, może najkrótszą. Labirynt konkursowy będzie miał wymiary 9×9 pól, a testowy, dostępny w strefie serwisowej 5×7.

W kategorii Freestyle organizatorzy zawodów zostawiają konstruktorom zupełną dowolność. Będą zaawansowane i pomysłowe roboty. Najczęściej w tej kategorii spotyka się roboty kroczące, latające i manipulatory.

V Międzynarodowe Zawody Robotów ROBO~motion odbędą się 19 maja (sobota) na terenie Politechniki Rzeszowskiej przy al. Powstańców Warszawy 12 (bud. V).

Podczas ROBO~motion, na pierwszym piętrze, będzie specjalna strefa dla dzieci, w której odbywać się będą warsztaty i konkursy związane z robotyką. Atrakcje zapewniają Fundacja Imperium Techniki im. Nikoli Tesli oraz Dolina Robotów. Dzieci będą mogły przeżyć niezapomniane emocje. Ich poczynania będzie komentował profesjonalny komentator. Bezpłatne warsztaty odbywać się od godz. 10:00 do 15:00.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: