Wielka bitwa balonowa na rzeszowskim Rynku. Rekord pobity [FOTO]

0
Reklama

Wielki sukces organizatorów 6. Rzeszowskiego Święta Transplantacji. W sobotniej bitwie balonowej na Rynku wzięło udział 600 osób.

 

Takiego zainteresowania udziałem we flash mobie nie spodziewali się nawet organizatorzy. – Mieliśmy 600 balonów, wszystkie zostały rozdane, jeszcze zabrakło – mówi Marek Podraza z biura organizatorów 6. Rzeszowskiego Święta Transplantacji.

Flash mob, polegający na bitwie balonowej, był częścią całego wydarzenia, którego celem, jak co roku, jest zwrócenie uwagi na problematykę transplantacji. W bitwie wzięła udział młodzież, a także rodzice z dziećmi.

Za rok pobiją rekord?

Flash mob poprzedziła konferencja „Przeszczep Szansą na Drugie Życie” na Politechnice Rzeszowskiej z udziałem znakomitych lekarzy.

– Podkarpacie jest w czołówce województw, w których zaobserwowano wysoką świadomość konieczności wykonywania przeszczepów – mówi Elżbieta Dynia, koordynator VI Rzeszowskiego Święta Transplantacji.

W ub. r. w Polsce wykonano 1,5 tys. przeszczepień, tyle samo czeka na przeszczep, a około tysiąc osób jest w trakcie klasyfikacji. Zdaniem uczestników konferencji, liczba przeszczepień jest wciąż za mała.

– Kilkadziesiąt osób rocznie umiera nie doczekawszy przeszczepu – podkreśla prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”.

Celem Rzeszowskiego Święta Transplantacji jest zwiększenie świadomości na temat samej transplantacji i jej ogromnej roli. Konferencji z udziałem z lekarzy, towarzyszy szereg kulturalnych atrakcji. Tak też było w sobotę na rzeszowskim Rynku.

Bitwa balonowa okazała się wielkim sukcesem.  – Za rok będziemy chcieli pobić rekord. Przygotujemy więcej balonów, ale w różnych kolorach, żeby bitwa była bardziej kolorowa – zapowiada Marek Podraza.

Moda na bycie dawcą

Flash mob nie był jedyną atrakcją na Rynku przez cały dzień. Na scenie wystąpiła Dziewczęca Orkiestra Dęta Zespołu Szkół nr 1 w Rzeszowie, zespół „Gabcia i Przyjaciele”, Alicja Rega, zwyciężczyni telewizyjnego show „Mali Giganci” w TVN; soliści i grupa artystyczna z Centrum Sztuki Wokalnej i finaliści Przeglądu Zespołów Studenckich.

Na Rynku był też pokaz akrobatyczny w wykonaniu grupy ETC, przejazd harleyowców zrzeszonych w grupie Ronin Riders. Wieczorem planowany jest koncert Eskaubei i Tomek Nowak Quartet.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji na Rynku. Organizując flash mob udaje nam się zainteresować większą liczbę osób problematyką transplantacji. Bo rekord rekordem, ale zwycięzcą jest transplantacja – podkreśla Marek Podraza.

Podczas sobotniego VI Rzeszowskiego Święta Transplantacji można było się również zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku. Z tej możliwości skorzystało około 20 osób. Był też krwiobus, w którym honorowo oddawano krew.

W polskiej bazie potencjalnych dawców szpiku jest już ponad milion osób. – To dobry wynik, ale jeszcze wiele przed nami. Wśród młodych wzrasta zainteresowanie bycia dawcą szpiku. Panuje na to moda – twierdzi Marek Podraza, który sam w sobotę zarejestrował się do bazy dawców.

VI Rzeszowskie Święto Transplantacji odbyło się pod patronatem Rzeszów News.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: