Po zimowej przerwie na trasę wraca specjalna linia autobusowa „Zobacz Rzeszów”, która umożliwia zwiedzanie miasta. Pierwszy kurs w tym roku 3 maja.

[Not a valid template]

 

O tym, że linia „Zobacz Rzeszów” zostanie ponownie uruchomiona poinformował Urząd Miasta w Rzeszowie. – Dzięki niej można się zapoznać z najnowszymi inwestycjami realizowanymi w naszym mieście – przypomina ratusz.

Bezpłatne bilety na przejazdy można odbierać w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w Galerii Rzeszów, w  centrum handlowym Plaza,  galerii handlowej Nowy Świat, w centrum Millenium Hall i w hipermarkecie Bi1 (dawniej Real).

Bilety można odbierać także w Podziemnej Trasie Turystycznej. Pierwszy kurs odbędzie się 3 maja (wtorek) o godz. 13:00. Wyjazd spod Podziemnej Trasy Turystycznej (Rynek 26). Kolejne kursy będą się odbywać w każdą niedzielę o godz. 13:00.

Linia „Zobacz Rzeszów” została uruchomiona w tamtym roku z inicjatywy prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, który uznał, że mieszkańcy powinni mieć możliwość zapoznania się z aktualnymi inwestycjami realizowany przez miasto.

Trasa przejazdu w ub. roku liczyła ponad 50 km. Na objazd miasta trzeba było zarezerwować ok. 1,5 godziny. Podczas przejażdżki pracownicy ratusza opowiadali o poszczególnych inwestycjach. Zainteresowanie zwiedzaniem Rzeszowa z okna autobusu MPK w ub. r. było ogromne. Do listopada, gdy autobus kursował, przewiózł on ok. 1,5 tys. osób.

Nowa trasa

W tym roku trasa linii „Zobacz Rzeszów” zostanie zmieniona. Autobus nie będzie już wyjeżdżał sprzed dworca PKP, tylko Podziemnej Trasy Turystycznej przy Rynku. Tegoroczna trasa będzie krótsza – ok. 40 km. Kamil Czyż, wicedyrektor wydziału promocji Urzędu Miasta w Rzeszowie, zdradził nam szczegóły nowej trasy.

Autobus po wyjechaniu ze ścisłego centrum Rzeszowa wjedzie na al. Cieplińskiego, potem w prawo w kierunku al. Piłsudskiego. Potem będziemy jechali cały czas prost aż do ronda na Pobitnie, gdzie autobus skręci w lewo i tam będziemy jechać cały czas prost aż do ronda Kuronia na Załężu.

– Na długich odcinkach, kiedy nie będziemy mijali inwestycji, przedstawiać będziemy ogólne informacje o budżecie miasta, wydatkach na inwestycje, o tym, jakie urząd miasta wdrożył narzędzia, by ułatwić kontakt klienta z urzędem, czyli Punkty Obsługi  Mieszkańców, infolinia – mówi Kamil Czyż.

W trakcie przejazdu będzie też mowa o ciekawych projektach kulturalnych, turystycznych i sportowych, które realizowane są w Rzeszowie. Będzie się to zmieniało w zależności od miesiąca, tak aby pasażerowie specjalnej linii autobusowej dowiadywali się o najbardziej aktualnych imprezach w mieście i brali w nich udział.

Przez całą trasę w różnych momentach będzie mowa o programie transportowym, czyli największym projekcie, jaki Rzeszów zrealizował przy wsparciu funduszy europejskich. Program kosztował ok. 330 mln zł i obejmował m.in. zakup nowych autobusów MPK, budowę nowych dróg, przebudowę skrzyżowań. Pracownicy magistratu będą mówili o różnych elementach inteligentnego systemu transportowego, który jest częścią całego programu.

– Z dużych inwestycji przez które będziemy przejeżdżać i które opiszemy to most im. Tadeusza Mazowieckiego, węzeł Wyzwolenia-Warszawska, na pewno Zespół Szkół nr 7 przy ul. Błogosławionej Karoliny, który jest największą inwestycją oświatową miasta. Choć nie będziemy bezpośrednio przy nich przejeżdżać, to będziemy również mówić o trzech nowych domach kultury wybudowanych w ostatnim czasie – na osiedlach Budziwoj, Przybyszówka i Słocina – tłumaczy wicedyrektor Czyż.

Nie tylko swoje inwestycje

Pomysłodawcy linii „Zobacz Rzeszów” zapewniają, że nie będą się ograniczać do pokazywania inwestycji  realizowanych przez miasto.

– Pokażemy wszystko to, co się w mieście znajduje, nawet jeśli tego nie budowaliśmy, np. kampusy Politechniki Rzeszowskiej, gdy będziemy przejeżdżali przez al. Powstańców Warszawy, potem jadąc al. Kopisto pokażemy kampus Uniwersytetu Rzeszowskiego. Będziemy mówić nie tylko o uczelniach publicznych. Powiemy o studentach, ilu ich mamy, ilu z zagranicy – zapowiadają urzędnicy.

Na trasie autobusu będzie też mowa o inwestycjach w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie przy ul. Rycerskiej, przede wszystkim o balneologii oraz planie przebudowy w szpitalu bloku operacyjnego.

Z okna autobusu MPK będzie można również zobaczyć inwestycje rekreacyjne. Autobus podczas całej trasy trzykrotnie będzie przejeżdżał przez Wisłok. – Powiemy o ścieżkach rowerowych, imprezach biegowych, kolarskich. Z imprez kulturalnych wymieniać na pewno będziemy Wschód Kultury, festiwal Carpathia – mówi Kamil Czyż.

Koniec trasy na pl. Farnym

Urzędnicy będą także mówić o biznesie, przedsiębiorstwach w Rzeszowie. Omawiane będą najważniejsze firmy działające w Dolinie Lotniczej oraz firmy informatyczne, chemiczne, farmaceutyczne. Urzędnicy pochwalą się również, że w Rzeszowie mocno zaczynają się rozwijać usługi outsourcingowe. W związku z tym autobus przejedzie obok kompleksu SkyRes przy ul. Warszawskiej.

Standardowo będzie także mowa o okrągłej kładce dla pieszych. Urzędnicy będą przypominać plany ratusza, dotyczące przejęcia Zamku Lubomirskich i przeznaczenia go na cele kulturalne. Autobus zatrzyma się również na chwilę przy fontannie multimedialnej, gdzie będzie można zakończyć przejażdżkę. A ci, którzy nie będą chcieli wysiąść, dojadą na plac Farny, gdzie jest koniec trasy.

Przewodnikiem pierwszego w tym roku kursu „Zobacz Rzeszów” będzie Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa, odpowiedzialny za inwestycje w mieście. W kolejnych tygodniach tę rolę przejmie Kamil Czyż, a potem pracownicy Urzędu Miasta, który zostaną w tym celu odpowiedni przeszkoleni.

(ak, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama