– Bardzo się cieszę, że dwa małe regiony ze sobą współpracują – mówił Ulrich Commerçon, minister edukacji i kultury niemieckiego Kraju Saary, który w środowe popołudnie podpisał porozumienia o współpracy w zakresie oświaty z kuratorium w Rzeszowie.
W środę (25 stycznia) w siedzibie I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie podpisano porozumienia o współpracy w zakresie oświaty pomiędzy Krajem Saary, a kuratorium oświaty w Rzeszowie.
– Mam nadzieję, że umowa, którą dziś podpisano, przyczyni się do zacieśnienia współpracy między naszymi narodami. Mam nadzieję, że zostaną nawiązane nowe przyjaźnie oraz znajomości, które przetrwają wiele, wiele lat – mówił Piotr Wanat, dyrektor I LO w Rzeszowie.
Środowe spotkanie było też okazją, aby uczcić przypadająca w tym roku 20. rocznicę współpracy Kraju Saary i Podkarpacia w zakresie krzewieni inicjatyw kulturalnych oraz 10. rocznicę podpisania listu intencyjnego o współpracy międzyregionalnej.
– Wydarzenia te nadały oficjalne ramy współpracy, która od początku towarzyszyła aktywności szkół. Przejawiała się ona w wymianach uczniów. Podczas majowego „Europejskiego Tygodnia” w niemieckiej szkole gościły również władze naszego województwa – mówiła Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty.
Zacieśnianiu polsko-niemieckiej współpracy służyła również wizyta na Podkarpaciu w 2007 roku ministra ds. europejskich oraz podpisanie 8 maja 2009 roku przez premiera Kraju Saary i marszałka podkarpackiego wspólnej deklaracji o współpracy między regionalnej, która zakłada wymianę informacji i doświadczeń w zakresie spraw gospodarczych, rolnictwa, ochrony środowiska i planowania przestrzennego oraz oświaty.
– Wymiana szkolna jest obecnie najbardziej prężnym ogniem współpracy Podkarpacia z Krajem Saary – podkreślała Rauch.
Obecnie w oficjalniej wymianie bierze udział 40 szkół z obydwu regionów. W tym aż 16 jest z Podkarpacia, a cztery z innych regionów Polski.
Podczas uroczystości głos zabrał również Ulrich Commerçon, minister edukacji i kultury Kraju Saary. Podkreślał on, że szkoły podtrzymują europejskie tradycje.
– Kontakt między ludzi jest ważniejszy niż uczenie się języków czy matematyki. Ważna jest wolność i demokracja, która jest wyzwaniem. Uczniowskie wymiany są właśnie symbolami takiego działania – mówił Ulrich Commerçon.
Minister edukacji i kultury Kraju Saary wspominał również o różnorodności kultur, która jest bogactwem Europy w samym sobie. – My, jako nauczyciele, mamy zadanie uświadamiać jak ważny jest pokój w świecie – podkreślał Commerçon.
Minister Kraju Saary zauważył, że zarówno jego kraj, jak i Podkarpacie, znajdują się na brzegach, co czyni je „klamrą, która spina Polskę i Niemcy”.
– Bardzo się cieszę, że dwa małe regiony ze sobą współpracują. Wielkie zaczyna się od małego – podsumowywał Ulrich Commerçon.
W uroczystości brali również dyrektorzy i nauczyciele ze szkół partnerskich. – Razem tworzyliście historię tej współpracy, a dziś jesteście świadkami kolejnego jej rozdziału – zwracała się do pracowników oświaty Małgorzata Rauch.
Nie zabrakło również takich gości jak m.in. Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego, czy Jerzy Cypryś, przewodniczący sejmiku województwa.
joanna.goscinska@rzeszow-news.pl