1 maja w Rzeszowie manifestacja w obronie pomnika Czynu Rewolucyjnego

22
Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Uroczyste obchody Święta Pracy (1 maja) organizuje rzeszowskie SLD. Ich główną częścią będzie manifestacja w obronie pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. 

Uroczystość rozpocznie się o godz. 11:00 na placu Ofiar Getta przed pomnikiem Wdzięczności Armii Radzieckiej. Potem uczestnicy przejdą pod pomnik Czynu Rewolucyjnego, który według Instytutu Pamięci Narodowej powinien być usunięty z przestrzeni publicznej, bo propaguje komunizm. 

Przeciwko planom wyburzenia pomnika protestuje m.in. SLD w Rzeszowie, który przed pomnikiem we wtorek 1 maja organizuje manifestację w obronie symbolu miasta. Manifestacja rozpocznie się o 12:00. 

– Pomnik oddaje tradycje ruchu chłopskiego na Rzeszowszczyźnie w latach 1918-1939 i upamiętnia ofiary Republiki Tarnobrzeskiej, Powstania Leskiego. Jednym z przywódców Republiki Tarnobrzeskiej był prałat ks. Eugeniusz Oko z Radymyśla, który wraz z Tomaszem Dąbalem postulowali przekazanie ziemi chłopom. W tamtych latach zginęło ok. 200 osób, m.in. pięciu przywódców Powstania Leskiego, którzy zostali powieszeni, pięciu chłopów zastrzelonych w Nockowej, gdy wychodzili z kościoła, czterech w Harcie, a także Bóbrkach i Dydni – mówi Jerzy Filipek, szef rzeszowskiego SLD. 

SLD twierdzi, że świadomość o ofiarach ruchu chłopskiego w społeczeństwie jest nadal bardzo mała.

– Ci ludzie zginęli w obronie swoich wartości i godności. Ich symbolem jest właśnie pomnik Czynu Rewolucyjnego. Nie wyobrażam sobie, by pomnik z przestrzeni publicznej został wyeliminowany. Ci, którzy dążą do jego wyburzenia, nie znają historii. To deptanie historii powstań chłopskich i ich ofiar – uważa Filipek, który sam jest synem chłopa. To właśnie w jego sąsiedniej wiosce w Nockowej koło kościoła w 1936 roku policja zastrzeliła pięciu chłopów. 

SLD liczy się z tym, że pomnika Czynu Rewolucyjnego nie uda się uratować. – Trzeba będzie przeboleć tę stratę. Obecna władza pokazała już, że prawo i Konstytucja się nie liczą, tylko pycha i arogancja z tytułu sprawowania władzy – mówią działacze SLD. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

22 KOMENTARZE

 1. Do wszystkich zwolenników wyburzenia pomnika:
  Skoro jesteście za pozbyciem się pamiątek po komunie dlaczego nie wnioskujecie o wyburzenie wszystkich bloków z wielkiej płyty, większości szkół i przedszkoli, urzędu wojewódzkiego, szpitali, zapory na Wisłoku itp. itd. Przecież to wszystko powstało za komuny. Dlaczego dobrowolnie nie oddacie tytułów magistrów czy doktorów? Wielu z was wykształcenie zdobyło za komuny więc powinniście dobrowolnie zrezygnować z tego.

  • tu nie chodzi o pamiątki tylko pomniki ku czci komunizmu.
   ten pomnik jest ku czci radzieckich żołnierzy. blok czy inne budowle tego typu nie są.
   PiS ustanowił ustawę dekomunizacyjną i chwała im za to.

    • Lol-u, a co ty o tej betonowej bryle wiesz?
     Widziałem jak to budowano, nikt wtedy nie chwalił chłopskich powstań, liczyła się partia.
     A urodę tej betonowej maszkary docenili nawet sami partyjni bossowie tamtych czasów.
     NIKT ZNACZNY nie pojawił się na oficjalnym otwarciu.
     Dziś to oblepiony ptasim łajnem „symbol” miasta

 2. Ludzie na spokojnie myślcie to jest historia tyle to w tamtych czasch pieniążków pochłonęła budowa a jeszcze wiecej pochłonie rozbiórka 😉 dajcie na luz i tu u nas i tam w wawie . Naprawdę szkoda bylo by burzyć taki kawał szarego betonu akurat w chwili obecnej gdzie na około pstrokate kolory ma swój urok i tak jak porzednik pisał historię żeby pisać trzeba pamiętać o przeszłości jaka nie była 😉

 3. Wszyscy mają swoje racje. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy wyburzenia pomnika. Jako że w tym temacie nie byłbym całkowicie obiektywny. poprzestanę tylko na cytacie, który dedykuję wszystkim, którzy uważają, że pomnik należy zburzyć, z „ekspertami z IPNu na czele. Poniższe słowa wypowiedział Wielki Polak, co do którego wyżej wspomniani nie mają żadnych wątpliwości, gdyż Jego pomnik na Placu Wolności stanie niebawem. Otóż marszałek Piłsudski kiedyś wypowiedział takie słowa;
  „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”
  Ale co tam naród, co tam przeszłość -najważniejsze, by realizować politykę, także historyczną, rządzącej partii.

 4. Nie ważne kto to wybudował. Kawałek histori. Pis robi wszystko, żeby zamazać historię. Sa komunistyczne symbole niech zostaną. To nie chodzi, czy dobre czy niedobre. Chodzi o to by pamiętać. Dzieki pis za 15 lat nikt nie będzie pamitał o tamtych czasach. O ludziach normalnych, którzy poświęcili życie. Zapomni się co robiła rosja i hitlerowscy niemcy. Chyba, że o to chodzi. Będziemy wybierać bohaterów. Polska dzięki szarakom jest a nie wielkich.

  • Dochodzisz do chorych wniosków tą swoją dedukcją… Czym innym jest przypominanie o tych wydarzeniach np w szkołach czy poprzez różne akcje, a czym innym obiekty PROPAGUJĄCE ten ustrój w przestrzeni publicznej.

   • Nie zgadzam się w całą stanowczością z przedmówcą – przepraszam bardzo, ale ja, jako prawy obywatel RP nie odczuwam i nie odnoszę wrażenia aby ten pomnik wobec mnie cokolwiek propagował i emanował jakąkolwiek treścią lub przesłaniem. Pozdrawiam.

    • Bo mam nadzieję że wiesz co ten pomnik propaguje, a co będzie z tymi którzy za 10-20 lat nie będą wiedzieć wiele o komunizmie i pomyślą że może to wcale nie taki zły ustrój skoro jego pomniki stoją w centrum miasta

 5. Pomnik MUSI zostać. To jest GŁÓWNY symbol miasta a przy okazji często nieoficjalne miejsce spotkań 😉 to tak jakby w Gdańsku usunąć Neptuna w Krakowie zlikwidować smoka wawelskiego.

Comments are closed.