Poszerzenie granic Rzeszowa. W poniedziałek ruszają konsultacje społeczne

17
Zdjęcie: Maciej Rałowski
Reklama

Czy Rzeszów powinien być większy? Na te pytania od poniedziałku będą odpowiadali mieszkańcy stolicy Podkarpacia. Wynik konsultacji łatwo przewidzieć. 

Konsultacje społeczne są częścią procedury związanej z poszerzeniem granic administracyjnych miasta. W Rzeszowie są one od wielu lat stałym elementem, bo prezydent Tadeusz Ferenc cały czas chce poszerzać miasto. Idzie mu to opornie, w 2017 roku przegrał walkę o włączenie do Rzeszowa gminy Świlcza i sześciu podrzeszowskich sołectw. W ciągu ostatnich ośmiu lat do miasta włączono tylko Bziankę z gminy Świlcza.

Ratusz po raz kolejny chce do stolicy Podkarpacia przyłączyć całą gminę Krasne oraz osiem podrzeszowskich sołectw: Zaczernie, Nową Wieś, część sołectwa Trzebownisko, Jasionkę, Tajęcinę z gminy Trzebownisko, a także Matysówkę z gminy Tyczyn, część Racławówki z gminy Boguchwała oraz Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski. 

W pierwszej kolejności opinie w tej sprawie wyrażą mieszkańcy Rzeszowa podczas konsultacji społecznych, które rozpoczną się w poniedziałek (15 stycznia) i potrwają do 26 lutego. Mieszkańcy dostaną do wypełnienia trzy ankiety. 

W konsultacjach zadaniem mieszkańców Rzeszowa będzie wypełnienie trzech ankiet. W odpowiedniej rubryce trzeba będzie umieścić znak X przy zdaniu: „Jestem za”, „Jestem przeciw”, „Wstrzymuję się”. Pod ankietą należy się również podpisać.

Ankiety można pobrać i złożyć w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Rzeszowa w ratuszu (ul. Rynek 1); Punktach Informacyjnych UM Rzeszowa (ul. Okrzei 1, pl. Ofiar Getta 7, ul. Kopernika 15); Punktach Obsługi Mieszkańców – al. Witosa 21 (hipermarket „bi1”), al. Kopisto 1 (Centrum Kulturalno-Handlowe Millenium Hall), ul. Krakowska 20 (Galeria Handlowa Nowy Świat), al. Rejtana 65 (Centrum Handlowe Plaza) i al. Piłsudskiego 44 (Galeria Rzeszów).

Ankiety dostępne są także w siedzibach Rad Osiedlowych oraz siedzibach jednostek organizacyjnych miasta Rzeszowa, a także na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rzeszowa – www.bip.erzeszow.pl.

Wyniki konsultacji społecznych w Rzeszowie zostaną dołączone do wniosku o poszerzenie granic miasta. Wniosek, wraz z wynikami późniejszych konsultacji w sołectwach, do końca marca musi trafić do wojewody podkarpackiego, a ten opinię przekaże do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa w lipcu podejmie Rada Ministrów, czyli rząd.

W poprzednich latach wyniki konsultacji społecznych w Rzeszowie były optymistyczne dla ratusza. Zdecydowana większość mieszkańców uznawało, że miasto powinno być większe. Gorzej z konsultacjami w sąsiednich gminach. Tam było zupełnie odwrotnie, ale władze Rzeszowa twierdzą, że przeciwników poszerzenia miasta uda się przeciągnąć na swoją stronę.

Na terenach, które miasto przejęło w ostatnich latach, ratusz zainwestował ok. 900 mln zł, a z badań Uniwersytetu Rzeszowskiego wynika, że ponad 90 proc. mieszkańców jest zadowolonych z tego, że należą do Rzeszowa.

Od 2006 roku Rzeszów udało się powiększyć o sołectwa: Biała, Budziwój, Miłocin, Przybyszówka, Słocina, Załęże, Zwięczyca oraz Bzianka. W tym czasie powierzchnia miasta zwiększyła się ponad dwukrotnie – z 53,69 km kw. do 120,41 km kw.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

17 KOMENTARZE

 1. „pan wujt” Krasnego i jemu podlegli (celowo z malej i przez „u” ) juz sobie strzelil w kolano w ubieglym roku… …. szczegolnie posunieciem z komunikacja miejska

 2. Krasne musi zostać przyłaczone niezwłocznie do Rzeszowa. Brak chodników, brak dróg rowerowych, wysokie krawężniki to oznaka że tamtejsi urzędnicy nie radzą sobie. Opór urzędników musi zostać stłumiony. Rowerzyści są za przyłaczeniem

 3. Żeby jeszcze brano pod uwagę tylko i wyłącznie głosy mieszkańców danej miejscowości a nie całej gminy, w interesie gmin jest to, by nie dopuścić do oddania miejscowości, kasa, znajomości itp . A na terenach „zagrożonych” przejęciem nie można inwestować „bo Ferenc i tak weźmie” więc po co inwestować.

 4. Przyłączyć tereny lotniska bo i tak Rzeszów na to łoży niemałe pieniądze, podobnie Krasne, Ci mieszkańcy i tak tu pracują. Co ranek sznur aut korkuje Rzeszów.

  To nie jest uczciwe doić krówkę ale nie dokładać się w podatkach do wody dla krówki. Rzeszów daje Wam pracę taka jest prawda.

 5. Rowerzyści chcą żeby przyłączyć Krasne do Rzeszowa. Tamtejsze władze nie budują dróg dla rowerów i ścieżki rowerowe urywają się na granicy z Rzeszowem.

 6. Czy od ostatnich konsultacji społecznych, władze miasta zrobiły cokolwiek, żeby przekonać mieszkańców sąsiednich gmin do przyłączenia się do Rzeszowa?

  pewnie nic, żadnej kampanii informacyjnej

  efekt będzie taki jak ostatnio
  prezydent powie: przyłączcie się do Rzeszowa bo tak
  wójtowie powiedzą: w Rzeszowie wysokie podatki, a inwestycje pójdą w centrum
  mieszkańcy powiedzą: jest dobrze, nie trza psuć. Miastowi przyjado i ziemie zabioro

  mam rację?

 7. Idea szczytba ale tu toczy się walka- walka o interes interes miasta,interes gmin a przedewszystkim interes tych co tam w gminach siedzą na taboretach i oni wszystko co zrobia na nie aby tych zmian nie było jest na plus dla nich a nie dla mieszkańców i tu jest pies po prostu pogrzebany .
  Miasto może dużo ma środki i możliwości te same inwestycje w wykonaniu przez gmine rozciągnięte są w czasie na lata kto tego nie rozumie jest ślepy – i tyle.
  Dlatego miasto musi się rozrastać droga jest ” kręta” ale efekty są widoczne – nie wszystkie zmiany da się zrobic na wczoraj potrzebny jest czas ale docelowo wynik jest na plus

 8. Co z tego poszerzania miasta pózniej wynika, ze podobno jedynie w Rzeszowie przybywa mieszkańców ale nikt nie wskaże że jest to kosztem sąsiednich gmin.Bez nowych inwestycji i nowych miejsc pracy Rzeszów i całe Podkarpacie jest na szarym końcu i nie tylko w zarobkach ale i dochodów gminy.

  • No a co wynikło z poszerzenia miasta od IX wieku gdzie było na cyplu : Mickiewicza- Przesmyk-Joselewicza- Zemenhofa nn to że wtedy było może z 200 luda a reraz jest prawie 200.000
   A że jesteśmy na samym końcu w Polsce i w Uni no to nie nasza wina tylko tych co od 1945 pociągają za sznurki –
   Bo od nas mało zależy zależy od tych co siedzą na tych złotych taboretach chyba to każdy rozumie.

  • Mylisz się. zarobki w Rzeszowie na tle całej Polski są całkiem niezłe, zaś budżet miasta w przeliczeniu na liczbę mieszkańców jest wręcz znakomity. niewiele większy ma np. Bydgoszcz licząca prawie 2 razy tyle mieszkańców.

 9. „Wniosek, wraz z wynikami późniejszych konsultacji w sołectwach(…)”. W jakich sołectwach? W gminie Głogów Młp. konsultacje odbywają się co roku w ratuszu, po to, aby jak najmniej mieszkańców zainteresowanych sołectw wzięło udział w tych pseudo-konsultacjach. Dlaczego? Bo gdyby odbyły się w Miłocinie i Pogwizdowie Nowym to wynik mógłby się włodarzom z Głogowa nie spodobać. A tak w świat idzie informacja, że mieszkańcy są przeciwni. Bzdura.

 10. cała gmina Krasne jestem -zaaaaaaaaaaa przyłączeniem
  może w końcu ktoś ktoś zadba o interesy mieszkańców(kanalizacja,gaz,woda,droga)od 30 lat czekam na przyzwoitą drogę dojazdową i kanalizację nie wspomnę o wodzie której ja i moich 15 sąsiadów nie ma, a do tego doszła jeszcze komunikacja miejska.

  • Szanowna Pani mieszkanko – jak dalej bedziecie na nie to ja mimo że nie jestem jasnowidzem to wyrokuje że i za kolejne 30 lat nie doczekacie tych niezbędnych inwestycji ; drogi / komunikacji /wody czy kanalizacji – bedziecie czekac i czekać
   W 1950 miasto dochodziło do Wisłoka wiem jak było bo mieszkałem przy ul.Długosza po 68 latach dochodzi do Was poszło 4,5-5 kilometrów na wschód i dalej bedzie szło tylko od Was zależy kiedy do niego się włączycie.

 11. Cała Gmina Krasne – jestem przeciw.
  Reszta – jestem za.
  Zachęcam do takiego głosowania.
  Przyłączajmy przedmieścia przylegające do miasta, nie Strażowy i Palikówki.

Comments are closed.