Radni nie zgodzili się na rozbudowę Galerii Rzeszów. Na razie

10
Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

– Jesteśmy od tego, by bronić przestrzeni publicznej przed niepotrzebną zabudową – tłumaczyli rzeszowscy radni, dlaczego nie chcą się zgodzić na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego wokół Galerii Rzeszów.

Na wtorkowej sesji rady miała zapaść decyzja, czy radni zgodzą się na koncepcję właściciela Galerii Rzeszów Ryszarda Podkulskiego, który w sposób istotny chce zmienić otoczenie obiektu handlowego.

Po pierwsze, chciałby wybudować zewnętrzną windę obok wejścia do Hotelu Rzeszów. Po drugie, dobudować parking, a tym samym zwiększyć dopuszczalną maksymalną wysokość galerii z 45 do 100 m. Po trzecie, inwestor chce zabudować plac przed głównym wejściem do galerii od strony ronda Dmowskiego.

Wszystkie te zmiany, które chciałby wprowadzić rzeszowski biznesmen, wymagają zgody Rady Miasta Rzeszowa, a docelowo zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, który określa, co w danym miejscu można budować. I na zmianę tego planu we wtorek radni mieli wydać zgodę.

Cała sprawa budzi wiele kontrowersji, szczególnie zabudowa podcieni, o których kilka dni temu pisaliśmy TUTAJ.

Przeciwko rozbudowie Galerii Rzeszów w tym kształcie, jaki proponują jego właściciele, nie chcieli zgodzić się radni PiS. Robertowi Kultysowi, który jest szefem Komisji Gospodarki Przestrzennej w Radzie Miasta, szczególnie nie podoba się pomysł zabudowy podcieni galerii.

– Komisja popiera budowę wysokiego obiektu w tym miejscu. To bardzo dobre miejsce na tak wysoki obiekt, ale zabudowanie tego wielkiego podcienia skończy się dla miasta nie najładniejszą sprawą – stwierdził Robert Kultys, który był autorem wniosku, by cały punkt dotyczący zmiany planu został zdjęty z porządku obrad rady.

Nie spodobało się to Tadeuszowi Ferencowi, prezydentowi Rzeszowa, którego już wcześniej, przy innych okazjach, atakowano, że miasto bez mrugnięcia okiem zgadza się na niemalże wszystkie propozycje, jakie ratuszowi składa Ryszard Podkulski, a władze miasta otwierają przed nim wszystkie drzwi.

– Wstrzymujesz rozwój miasta – gromił Kultysa Ferenc. – Wymyślasz cuda. Są inwestorzy, którzy chcą budować – dodał.

Ale opozycyjny PiS mógłby tylko apelować, by miasto nie szło na rękę Galerii Rzeszów, bo większość w Radzie Miasta i tak ma koalicja proprezydenckiego Rozwoju Rzeszowa i Platformy Obywatelskiej.

O tym, że zmiana planu raczej nie przejdzie jasno sygnalizował już wcześniej Andrzej Dec (PO), przewodniczący rady. Wiadomo było, że bez głosów PO cała koncepcja Ryszarda Podkulskiego padnie.

– Architekci mają prawo mieć swoje spojrzenie, ale my jesteśmy od tego, aby bronić przestrzeni publicznej przed niepotrzebną zabudową – mówił na sesji Dec, który także jest zdecydowanym przeciwnikiem zabudowy podcieni Galerii Rzeszów.

Zdaniem Deca, rada może się zgodzić na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego pod warunkiem, że zabudowa podcieni zostanie wykluczona. – Aby uniemożliwić zepsucie tej przestrzeni – tłumaczył Andrzej Dec.

Ostatecznie radni zdecydowali, że projekt uchwały w tej sprawie jeszcze raz ma być przedyskutowany przez radnych podczas posiedzenia komisji. Zmieniony projekt ma wrócić na kolejną sesję.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

10 KOMENTARZE

  1. Niektórzy deweloperzy i prezes SM Projektant też nie ma co narzekać bo idzie zawsze po ich myśli,nawet miasto korzysta z ich niby pożyczek bez procenta. W zamian za to mogą robić na koszt miasta inwestycje drogowe choć od członków i oczekujących na mieszkanie pobierali 9 tyś zł na infrastrukturę,którą pózniej poszłow koszt miasta.Jedna taka inwestycja drogowa ul.Iwonicka to nawet rok przed terminem została oddana,tylko czy ta inwestycja poprawiła układ komunikacyjny w tej części miast.

  2. Prezydent miasta stał sie od lat zakładnikiem jednego tylko inwestora,byłego sierż,milicji z Jasła,który porzucił pracę w milicji z zaczał dmuchać ,,ryż preparowany,,pakująć go w woreczki.Ale następnie mają chyba skuteczny parasol ochrony od swojego krajana,prokuratora z Przysiek zabrał się za dmuchanie nie tylko rodzinnych firm budowlanych ale spółki S.P jak Polmozbyt w Lublinie i Rzeszowie.Z wszystkich miast został skutecznie przegoniony nie tylko z Lublina jak pod Hotele Victoria dostał łomot o kiboli że nie mógł wyjść z samochodu a u Czacha mechanik nie mógł poznać jaki to był model.To również w Nowym Sączy czy gdy podstępnie chciał przejąć hotel Gromada w Zakopanem też został skutecznie pogoniony przez górali.Tylko w Rzeszowie ma eldorado,bo nigdzie nie musi chodzić tylko jeden sygnał i naczelnik telefoniczne stawia cały urząd na nogi.Legalizują samowole budowlane niby za offset dla miasta którego do końca i tak nie wykonuje a na dodatek nikt nie wie ile to wszystko kosztowało.Ma już jeden wyrok za spółkę RZG SA co prawda nieprawomocny ale następne to tylko kwestia czasu.Póżniej przyjdzie czas na zakładnika i jego rodzinkę ,która jak mówią sąsiedzi nadmiernie wzbogaciła się nie adekwatnie do wkładu pracy.Córka z zięciem wolała wrócić do Polski bo ma tu lepszy miód i lepsze zyski niż z pracy na domkach w NY.Kto najwięcej zarobił na tym że wyścig kolarski był w Rzeszowie!!!

  3. Ferenc na emeryturę nie masz racji. Podkulski ma gdzieś wizerunek miasta, liczy się kasa. WZ są dla wszystkich takie same na danym obszarze. Uchwalanie takich planów nie ma sensu skoro jeden bizmesmenik z kasą może to zmienić. BRAWO DECU I KULTYS, a reszta radnych co śpi ?

  4. Tak na marginesie dyskusji skoro wymagania co do parkingu będą tylko co do jednego auta na mieszkanie to znaczy, że w założeniu i tak nikt poza urzędasami którzy będą mogli przejść na piechotę do sąsiednich budynków do roboty nikt tam nie zamieszka bo kto o zdrowych zmysłach chciałby godzinę jeździć dookoła by szukać miejsca parkingowego

  5. „Po drugie, dobudować parking, a tym samym zwiększyć dopuszczalną maksymalną wysokość galerii z 45 do 100 m.”
    Parking wysoki na 55 metrów?

  6. „… Wstrzymujesz rozwój miasta – gromił Kultysa Ferenc. – Wymyślasz cuda. Są inwestorzy, którzy chcą budować – dodał…”

    I znowu ten kultys(celowo pisane z małej), co z gościem jest nie tak że nienawidzi Rzeszowa i robi wszystko żeby tu nic nie powstało?

Comments are closed.