Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Pokaz filmów, wystawy, koncerty, debaty i Manifestacja Solidarności – Rzeszów zaprasza na wydarzenia organizowane w pierwszą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę. Stąd popłynie też sygnał wsparcia – Płomienie Solidarności z Ukrainą.

W piątek 24 lutego, dokładnie rok, po tym jak pierwsze rosyjskie rakiety spadły na Ukrainę w wielu polskich miastach zorganizowane zostaną wydarzenia, mające okazać wsparcie walczącej Ukrainie. W solidarnościową akcję wsparcia naszych wschodnich sąsiadów włącza się również Rzeszów – pierwsze miasto-ratownik.

Niech żar pomocy nie gaśnie

W piątek na całym globie zostaną rozpalone ogniska – Płomienie Solidarności z Ukrainą. Sygnał na cały świat popłynie z Rzeszowa.

– Rzeszów stanął na pierwszej linii. Stał się pierwszym odbiorcą tych historycznych wydarzeń. Dlatego postanowiliśmy, że to właśnie z naszego miasta powinien popłynąć sygnał do całego świata, że wciąż jesteśmy z Ukrainą – wyjaśnia Maciej Staszewski ze Stowarzyszenia ArtCity, organizator akcji.

Wielkie ognisko, czyli Płomienie Solidarności, rozpalone zostanie o godz. 4:00 rano na miejskim kąpielisku Żwirownia. – Zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców, bo wiemy, że chociaż żar pomocy powoli gaśnie, to w wielu sercach wciąż jest chęć do działania – dodaje Staszewski.

Akcja będzie organizowana również w internecie, dzięki temu Płomień Solidarności z Polski dotrze na cały świat, w tym – do Ukrainy.

„Nie bądź obojętny”

W organizację piątkowych wydarzeń włączyło się szereg stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Odbędzie się m.in. pokaz filmów dokumentalnych w Urban Lab Rzeszów czy premiera wystawy „Trzymaj się siostrzyczko” w Galerii r_z przy ulicy 3 Maja.

W Rzeszowskich Piwnicach zorganizowany zostanie koncert „W Wojtusiowej izbie”, czyli dźwiękowo-teatralna uczta z wierszami Janiny Porazińskiej. Autorem muzyki do zaprezentowanych bajek jest Wojciech Król. Muzyk do projektu zaprosił perkusistę Bartosza Smagę, Amatę Smagę na misach tybetańskich i aktorkę teatru „Maska” Natalie Zduń. Za wizualna oprawę odpowiedzialna jest Ela Kyc.

Wieczorem, o godz. 20:00, w G2A Arena w Jasionce odbędzie się koncert „Stay Together – Nie bądź obojętny”. Można wpłacać pieniądze na pomoc dla Ukrainy, nr konta: 91 1130 0007 0080 2394 3520 0002 (tytuł przelewu: Wsparcie dla Ukrainy, odbiorca przelewu: Narodowy Bank Ukrainy).

Na koncercie (bilety zostały wyprzedane) zagrają: Muniek Staszczyk, Grzegorz Hyży, Sound’N’Grace, Ira, Mała Armia Janosika, Jan Borysewicz, Maks Barskih, Mr. Peltek, NK, Nadya Dorofeeva, Odyn V Kanoe, Anna Trincher, Julia Belei i Haydamaky. Koncert będzie transmitować telewizja Polsat.

W Rzeszowie odbędą się też debaty: Wojna poza frontem – o roli informacji i dezinformacji w konflikcie rosyjsko – ukraińskim oraz „Trzymaj się siostro” – rozmowa o obecnych potrzebach i wyzwaniach Ukrainy. Obie w Galerii r_z.

„Trzymaj się siostro” to akcja ze słowami wsparcia, które zostaną rozdane mieszkańcom Ukrainy. Jedyne co trzeba zrobić, to na adres: trzymajsiesiostro@gmail.com – napisać od serca jedno-dwa zdania wsparcia, oczywiście może być cytat lub wiersz.

O godz. 19:00 na rzeszowskim Rynku odbędzie się też Manifestacja Solidarności oraz koncert Gordiy Starukh, zorganizowany przez KOD Rzeszów oraz Stowarzyszenie ArtCity.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wojna się nie skończyła. Nasi sąsiedzi nadal potrzebują wsparcia. Nie zapominajmy o tym, że na ich domy nadal spadają bomby. Pokażmy, że nadal jesteśmy razem.

Program wydarzeń

– 4:00 – Płomienie Solidarności z Ukrainą, kąpielisko miejskie Żwirownia,

– 11:00-16:00 – pokaz filmów dokumentalnych w Urban Lab Rzeszów,

16:30 – premiera wystawy „Trzymaj się siostrzyczko” organizowanej przez Stowarzyszenie ArtCity, działające w strategicznym partnerstwie z Stowarzyszenie Folkowisko/ Galeria r_z, ul. 3 Maja 16,

– 13:00 – przekazanie 50 agregatów dla miast Ukrainy, w rzeszowskim sklepie Castorama przy alei Powstańców Warszawy 13,

– 17:00 – Debata, Trzymaj się siostro – rozmowa o obecnych potrzebach i wyzwaniach Ukrainy na dzień 24 lutego 2023 r./ Galeria r_z, ul. 3 Maja 16.

– 18:00 – Debata, Wojna poza frontem – o roli informacji i dezinformacji w konflikcie rosyjsko – ukraińskim / Galeria r_z, ul. 3 Maja 16

– 18:00 – koncert W Wojtusiowej Izbie, Rzeszowskie Piwnice

– 18:00-21:00 – symboliczne podświetlenie ratusza w barwy Ukrainy,

– 19:00 – Manifestacja Solidarności, koncert Gordiy Starukh Rynek w Rzeszowie/ KOD Rzeszów oraz Stowarzyszenie ArtCity,

– 20:00 – koncert charytatywny Stay Together w G2A Arena w Jasionce. 

(saba)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama