10. “Maskarada” zakończona. Grand Prix dla Słowaków za „Stories of walls” [FOTO]

0
Reklama

10. “Maskarada” zakończona, nagrody rozdane. Słowacy za „Stories of walls” wyjechali z Rzeszowa z Grand Prix, ale to grecki teatr i ich spektakl „Żyrafa” skradł serca jurorów i otrzymał najwięcej nagród.

 

10. Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada (19-23 maja), którego hasłem przewodnim była „Suma” zakończył się w czwartek w Biurze Wystaw Artystycznych koncertem zespołu Bajki dla dorosłych. Po tym niezwykle klimatycznym występie tria (Hubert Pyrgies, Stanisław Leszczyński i Antek Sojka), przyszedł czas na ogłoszenie zwycięzców tegorocznej „Maskarady”.

O nagrody – przyznawane przez jury w składzie: Katarzyna Proniewska-Mazurek (przewodnicząca), Bożena Sawicka i Robert Drobniuch – walczyło 11 spektakli. Wśród nich znalazły się:

– „Kruk krukowi” Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha,

– „Smacznego, proszę Wilka!” Teatru Lalek Banialuka,

– „Żyrafa” Hop Signor Puppet Theatre,

– „Little shop of horrors” Białostockiego Teatru Lalek,

– „Stories of walls” Bratislava Puppet Theatre,

– „Okhotsk – a paradise of the end”,

– Noriego Sawy i Sapporo Children’s Theatre YAMBIKO-ZA,

– „Minutka” Teatru Baj,

– „Kordian” Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”,

– „Książę i prawda” Opolskiego Teatru Lalki i Aktora,

– „Pomelo jest zakochany… w żabie deszczu i nie tylko” Teatru Fraktal

– „Pożegnanie jesieni” Teatru Malabar Hotel.

Jury postanowiło przyznać Grand Prix w wysokości 6000 zł spektaklowi „Stories of walls” Bratislava Puppet Theatre. Natomiast nagrodę wartą 3500 zł dostał spektakl „Żyrafa” Hop Signor Puppet Theatre.

Indywidualna nagroda aktorska w wysokości 2000 zł powędrowała do Radosława Sadowskiego za rolę “Zajączka” w spektaklu „Smacznego, proszę Wilka!” Teatru Lalek Banialuka. Wyróżnienie warte 1500 zł trafiło natomiast do Teatru Baj za spektakl „Minutka”.

– Nagrodzone i wyróżnione spektakle podejmują istotne tematy egzystencjalne oraz problemy współczesnej rzeczywistości, poprzez twórcze poszukiwanie w materii sztuki lalkarskiej – mówiła o nagrodzonych spektaklach Katarzyna Proniewska-Mazurek, która odczytywała werdykt jury.

Nagroda “tajnego” jurora, którym okazał się Michał Tramer, dyrektor Państwowego Teatru Lalki „Tęcza”, wartą 3000 zł otrzymał zespół Hop Signor Puppet Theatre z Grecji „za szlachetną prostotę oraz mistrzostwo w ożywianiu formy zaprezentowane w spektaklu „Żyrafa””.

Dziecięce jury – Marlena Baran, Marcelina Giemza, Filip Sobol i Lena Sobol – po obejrzeniu 7 spektakli (nie oceniali spektakli dla dorosłych) także postawili na „Żyrafę” z Grecji.

– To spektakl, który jest syntezą wielu elementów: animacji, scenografii, światła i muzyki, które razem składały się na poruszającą, poetycką opowieść. Dziękujemy spektaklowi „Żyrafa” w wykonaniu Hop Signor Puppet Theatre za wytworzenie wspaniałej atmosfery i morał, który nosimy w sobie do dziś – mówiła Marlena Baran, odczytując werdykt jury.

“Żyrafa” otrzymała także nagrodę POLUNIMA oraz nagrodę Sekcji Teatrów Lalek ZASP. 

10. “Maskaradzie” patronował Rzeszów News. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: