Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

Rada Miasta Rzeszowa w czwartek zgodziła się, by pula Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok wzrosła z 7,65 mln zł do 10 mln zł.

W czwartek podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta zaakceptowano nowe zasady RBO 2020. Nowością jest zwiększona pula pieniędzy. Do tej pory w RBO było 7,65 mln zł. Teraz do wydania będzie aż 10 mln zł. O zwiększenie pieniędzy na RBO wnioskowała doraźna komisja ds. RBO przy Radzie Miasta Rzeszowa.

– Dziękuję prezydentowi za przygotowanie uchwały i uwzględnienie kwot, o które wnioskowaliśmy – mówił Wiesław Buż, szef komisji ds. RBO.

Gościem czwartkowej sesji była Elżbieta Łukacijewska, podkarpacka europosłanka Platformy Obywatelskiej. Podczas krótkiego wystąpienia podziękowała radzie, że zwiększono pulę RBO, szczególnie o milion złotych na inwestycje tzw. miękkie, czyli oświatowe, kulturalne i sportowe, które znajdują się w kategorii III RBO.

– Z okazji Dnia Europy życzę, aby wszystkie organizacje pozarządowe mogły liczyć na państwa wsparcie, a w przyszłości budżet na kategorię trzecią był jeszcze większy. Gratuluję Rzeszowowi, że ten budżet jest uchwalany – mówiła Elżbieta Łukacijewska.

Do tej pory na I kategorię, która obejmuje budowę, modernizację lub remont infrastruktury miejskiej przeznaczane było 4 mln zł. Teraz jest 5 mln zł. W przypadku II kategorii na projekty osiedlowe dotychczas było 2,9 mln zł, teraz 4 mln zł. W III kategorii – projekty o charakterze społecznym, kulturalnym, oświatowym i sportowym – było 600 tys. zł, jest 1 mln zł.

Jeśli zaś chodzi o maksymalną wartość jednego zadania to w I i III kategorii one się nie zmieniły: odpowiednio 1 mln zł i 50 tys. zł. W przypadku drugiej kategorii wartość jednego projektu wzrosła o 20 tys. zł – ze 180 tys. do 200 tys. zł.

W puli 4 mln zł w pierwszej kategorii jest też uwzględniony bonus dla osiedla, które najaktywniej włączy się w głosowanie projektów. Bonus w nowej edycji RBO też jest większy, w tym przypadku o 50 tys. zł – ze 150 tys. do 200 tys. zł.

Przyjęta w czwartek przez radnych uchwała  określiła także już harmonogram ws. RBO na 2020 rok. I tak od 27 maja do 28 czerwca będzie można zgłaszać projekty. Dokonać tego może 15-osobowa grupa mieszkańców Rzeszowa. Nie ma wymogu stałego zameldowania, bez znaczenia jest także wiek.

Projekty będą weryfikowane od 1 lipca do 31 lipca br. 31 lipca poznamy listę projektów wytypowanych do głosowania. Będzie tydzień (do 7 sierpnia) na odwołania. Głosowanie ma ruszyć 30 sierpnia i potrwa do 20 września. Listę zwycięskich projektów poznamy 30 września. Zgodnie z wcześniejszymi zasadami, zgłoszony projekt miasto będzie musiało zrealizować w ciągu jednego roku, a w uzasadnionych przypadkach w ciągu dwóch lat.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: