Zdjęcie: Warsztaty TV
Reklama

Uratowała około 2,5 tys. dzieci żydowskiego pochodzenia. W maju obchodzimy 10. rocznicę jej śmierci. Muzeum w Markowej z tej okazji szykuje w Rzeszowie happening i pokaz filmu poświęcony Irenie Sendlerowej. 

„Nie byłam bohaterką. Po prostu robiłam to, co kazało mi serce” – te słowa otwierają dokument Andrzeja Wolfa „Historia Ireny Sendlerowej”, który jest poświęcony kobiecie ratującej żydowskie dzieci podczas II wojny światowej. Kobiecie, która wraz ze swoimi współpracownikami ocaliła około 2,5 tys. małych semitów.

Irena Sendlerowała – najbardziej znana polska Sprawiedliwa wśród Narodów Świata zmarła 12 maja 2008 roku. Aby uczcić przypadającą w tym roku 10. rocznicę śmierci jednej z bohaterek „czasu zagłady” Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej wraz z Rzeszowskim Inkubatorem Kultury działającym w ramach Estrady Rzeszowskiej  i Akademią Wolontariatu w piątek (11 maja) organizuje dwa wydarzenia.

Pierwsze z nich odbędzie się o godz. 11:00 na rzeszowskim Rynku. To właśnie tam pojawią się wolontariusze i do godz. 13:00 będą rozdawać materiały promocyjne związane z Ireną Sendler. Będą to m.in. ekologiczne torby oraz przypinki z jej wizerunkiem, a także informacyjne foldery. Na Rynku stanie także namiot Muzeum, gdzie będzie można zaopatrzyć się w publikacje dotyczące m.in. relacji polsko-żydowskich.

Natomiast o godz. 17:00 będzie można zobaczyć w muzeum w Markowej film dokumentalny „Historia Ireny Sendlerowej” oraz porozmawiać z twórcą tej produkcji. „Historia Ireny Sendlerowej” to film zrealizowany na bazie unikalnych wywiadów z tytułową bohaterką, zarejestrowanych w ostatnich dniach jej życia. W filmie Sendlerowa opowiada o swojej działalności, którą było ratowanie życia najbiedniejszych żydowskich dzieci z warszawskiego getta.

Nadawanie nowych tożsamości, fałszowanie dokumentów, sposoby wyprowadzania dzieci za mury oraz umieszczanie ich w domach Polaków, zostało zobrazowane przy pomocy filmowych materiałów archiwalnych z Polski, Stanów Zjednoczonych i Rosji, wzbogaconych o sekwencje fabularne.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.