Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

Utwory patriotyczne skomponowane przez urodzonych w Rzeszowie muzyków i kompozytorów ze specjalną wizualizacją filmową – tak będzie wyglądało widowisko historyczno-muzyczne „Rzeszów Niepodległy”, które w środę 31 października odbędzie się na Politechnice Rzeszowskiej. 

Widowisko „Rzeszów Niepodległy upamiętni odzyskanie 1 listopada 1918 r. niepodległości przez Rzeszów. Zaprezentuje historię miasta w kontekście dziejów powszechnych, z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych (mappingu i animacji komputerowych) w połączeniu z występami artystycznymi rzeszowskich zespołów oraz solistów.

W czasie widowiska zostaną przybliżone postacie wybitnych rzeszowian, ówczesnych włodarzy miasta oraz dowódców wojskowych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Oprawę muzyczną stanowić będą w większości utwory patriotyczne skomponowane przez urodzonych w Rzeszowie muzyków i kompozytorów. Specjalnie na tę okazję zostanie przygotowana wizualizacja filmowa. 

Kanwą dla scenariusza jest historia Rzeszowa. Przedstawione zostaną fakty z historii miasta, wydarzenia jakie miały miejsce przed odzyskaniem przez Rzeszów 1 listopada 1918 roku niepodległości. Przybliżone zostanie tło społeczno-polityczne oraz wielokulturowość Rzeszowa.

Prezentacja historyczna lektora będzie połączona z występami artystycznymi rzeszowskich zespołów muzycznych, solistów, zespołów tanecznych oraz aktorów, którzy będą wykonywać pieśni z epoki oraz stylizowane tańce narodowe. Artystom akompaniować będzie orkiestra kameralna przygotowana na tę okazję, wykonująca utwory we własnej aranżacji.

Widowisko odbędzie się w środę (31 października) w auli Politechniki Rzeszowskiej o godzinach 16:00 i 19:00 w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w siedzibie Estrady Rzeszowskiej w godz. 8:30-16:30. Jedno zaproszenie jest ważne dla jednej osoby. Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwa zaproszenia.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: