Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Koncerty, defilady, pieśni żołnierskie, Apel Pamięci – tak Rzeszów będzie świętował 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

Rzeszowskie uroczystości w niedzielę rozpocznie msza święta w kościele farnym o godz. 10:30. Następnie w samo południe odbędą się uroczystości na placu farnym przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli, gdzie zostanie wzniesiona flaga Polski i odśpiewany hymn państwowy. Swój meldunek złożą także dowódcy garnizonu w Rzeszowie.

Podczas uroczystości zaplanowane wystąpienia wojewody podkarpackiego, marszałka województwa oraz prezydenta Rzeszowa. Część oficjalną zakończy Apel Pamięci i salwa honorowa, pieśni reprezentacyjne Wojska Polskiego oraz defilada. Podczas uroczystości zostanie odsłonięty także „Dzwon Niepodległości”, który 11 listopada wybrzmi na placu farnym.

Po oficjalnych uroczystościach o 14:30 w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się bezpłatny koncert „Polska Niepodległa”. Będzie połączony ze wspólnym śpiewaniem z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie oraz wystawą pt. „Pomiędzy Rosją i Niemcami”.

W Muzeum Okręgowym (ul. 3 Maja 19) o 14:00 odbędą się z kolei „Listopadowe Spotkanie z Historią”. W programie otwarcie wystawy „Rzeszów i rzeszowianie – drogi do Niepodległej”, prelekcje historyczne o uzbrojeniu i umundurowaniu żołnierzy Legionów Polskich, kiermasz wydawnictw oraz pokazy multimedialne.

11 listopada punktualnie o 11:11 przy centrum handlowym Plaza przy al. Rejtana wystartują uczestnicy 6. PKO Biegu Niepodległości

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Z kolei w Filharmonii Podkarpackiej o 16:00 odbędzie się koncert „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Dawid Runtz – dyrygent. W programie: Andrzej Panufnik: Uwertura tragiczna (1942), Artur Malawski: Hungaria 1956 (1957), Henryk Mikołaj Górecki: Trzy utwory w dawnym stylu (1963), Wojciech Kilar: Victoria (1983).

W Rzeszowie 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę będzie świętowało się także 13 i 14 listopada. W pierwszym dniu będzie można w Wojewódzkim Domu Kultury o 10:00 i 17:00 zobaczyć film „Młody las”. Z kolei na 11:30 i 18:30 zaplanowano projekcję „Dziesięciu z Pawiaka”.

Dzień później w Radiu Rzeszów o 19:00 będzie można wysłuchać Koncert dla Niepodległej w wykonaniu Sylwestra Ostrowskiego, Doroty Miśkiewicz Darius Brubecka Freddiego Hendrixa.

(jg)

redkacja@rzeszow-news.pl

Reklama