Reklama

Rekonstrukcja wymarszu pododdziałów na front, pokazy grup rekonstrukcyjnych, mundurów, wystawy i filmy będą towarzyszyły rzeszowskim uroczystościom 100 rocznicy wybuchu I Wojny Światowej.

Uroczystości odbędą się w najbliższy weekend (12-13 lipca). Dla ich uczestników organizatorzy przygotowali szereg atrakcji przybliżających tematykę tego niezwykle ważnego wydarzenia, które zmieniło losy świata. W hołdzie dla ludzi, którzy podjęli walkę o wolność, jaką cieszymy się dzisiaj, na wspólne obchody 100. rocznicy wybuchu I Wojny Światowej zapraszają prezydent Rzeszowa, dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i dyrektor Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie .

W sobotnim programie zaplanowano m.in. rekonstrukcję wymarszu pododdziałów z orkiestrą na front ulicami miasta (3 Maja, Jana Matejki, Tadeusza Kościuszki, Rynek, Grunwaldzka) do siedziby Muzeum Techniki i Militariów przy ul. Kochanowskiego, pokazy grup rekonstrukcyjnych, mundurów, wystawy i filmy poświęcone I Wojnie Światowej.

Z kolei w niedzielę w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbędzie się pokaz musztry w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Artyleria z Przemyśla oraz uroczyste otwarcie wystawy „Węgierscy huzarzy z Nyiregyhazy na ziemiach polskich w czasie I Wojny Światowej”. Weźmie w tym udział oficjalna delegacja z partnerskiego miasta – Nyiregyhaza. Wieczorem na rzeszowskim Rynku odbędzie się koncert operowy „Nabucco” Giuseppe Verdi’ego.

PROGRAM

Sobota (12 lipca)

Godz. 12:00 – oficjalne rozpoczęcie – modlitwa ekumeniczna – plac przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli, Plac Farny w Rzeszowie.

Godz. 12:20 – rekonstrukcja wymarszu pododdziałów z orkiestrą na front ulicami miasta (ul. 3 Maja, Jana Matejki, Tadeusza Kościuszki, Rynek, Grunwaldzka) do siedziby Muzeum Techniki i Militariów przy ulicy Kochanowskiego 19.

Godz. 13:30 – 21:00 – teren Muzeum Techniki i Militariów przy ul. Kochanowskiego 19

– pokazy grup rekonstrukcyjnych: 71 Bielawski Pułk Piechoty z Sosnowca, GRH Wolsztyn – Ostrów, 69 Riazański Pułk Piechoty z Lublina, GRH Artyleria z Przemyśla, 20 Nowosądecki Pułk Piechoty – GRH Gorlice 1915, Legiony 2 Brygady J. Piłsudzkiego, Kielecki Szwadron Kawalerii

– wystawa mundurów

– wystawa poświęcona I wojnie światowej

– wyświetlanie filmów historycznych.

Godz. 21:00 – koniec pokazów – odśpiewanie hymnu narodowego

Na terenie Muzeum w godzinach wieczornych zostanie przygotowany obóz, w którym noc spędzą zaproszone grupy rekonstrukcyjne i który będzie dostępny jako dodatkowa atrakcja dla zwiedzających.

Niedziela (13 lipca)

Godz. 9:00 – 15:00 – zwiedzanie Muzeum oraz przyglądanie się życiu obozowemu na żywo – Muzeum Techniki i Militariów przy ul. Kochanowskiego 19

Dla uczestników dostępne będą punkty gastronomiczne z wojskową grochówką, bigosem i kiełbasą. Dodatkową atrakcją dla dzieci będzie również strzelanie typu paintball i ASG.

Godz. 15:00 – pokaz musztry w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Artyleria z Przemyśla – wirydarz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie ul. 3 Maja 19.

Godz. 16:00 – otwarcie wystawy „Węgierscy huzarzy z Nyiregyhazy na ziemiach polskich w czasie I wojny światowej”, „A nyiregyhazi huszarok lengyel foldon az elso vilaghaboruban” ze zbiorów Josa Andras Muzeum w Nyiregyhaza, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie ul. 3 Maja 19

Godz. 17:00 – koncert operowy: G. Verdi „Nabucco” – Rynek

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.