Ciekawostki i pokazy naukowe z astronomii, robotyki, interaktywne eksperymenty z fizyki, chemii, matematyki, a także prezentacje historyczne będzie można zobaczyć na 7. Interaktywnym Pikniku Wiedzy „Dzień Odkrywców”, który odbędzie się 11 czerwca w Rzeszowie.

W tym roku miasteczko piknikowe, zlokalizowane w centrum Rzeszowa w okolicach rzeszowskiego zamku, podzielone zostanie na trzy strefy: Nauki, Techniki i Cywilizacji. Każda z tych części składać się będzie z innych obszarów tematycznych.

Stoiska oraz tereny ekspozycyjne rozmieszczone będą wzdłuż al. Lubomirskich i ul. Szopena a także na placu AK, parkingu RARR-u, fosie zamkowej oraz w pobliżu fontanny multimedialnej.

Swoje stoiska i ekspozycje zaprezentuje w nich ponad 150 uczestników z różnych centrów nauki, uczelni wyższych, firm oraz indywidualnych pasjonatów nauki.

Jak szlifować skały świętokrzyskie?

Jedną z największych atrakcji Pikniku jest to, że uczestnicy mogą nie tylko oglądać dokonania innych, czy obserwować wykonywane przez nich eksperymenty, ale sami uczestniczyć w tych wydarzeniach.

Po raz pierwszy będziemy gościć GEOPARK. Uczestnicy Dnia Odkrywców pod opieką prowadzących będą szlifować skały świętokrzyskie. Szlifowanie będzie się odbywało na szklanych płytkach, przy użyciu proszku szlifierskiego – węgliku krzemu oraz wody.

Każdy odwiedzający warsztat będzie mógł wcielić się więc w rolę szlifierza skał. Gotowe okazy będzie można obejrzeć pod mikroskopami, znajdującymi się bezpośrednio na stanowisku. Tu zaprezentowane zostaną również modele kopalnych zwierząt (trylobity, głowonogi, tetrapod, dewońskie ryby) oraz ich skamieniałości.

Prezentacja każdego z modeli poprzedzona będzie ciekawostkami na temat trybu życia jakie te organizmy prowadziły oraz obserwacją ich skamieniałości pod mikroskopem.

Dla odważnych próba w symulatorze dachowania i zderzeń.

Chemia od kuchni czy kuchnia od chemii. Specjały kuchni molekularnej: spaghetti z czekolady, kawior z soku, lody w niecodziennej odsłonie.

Pokaz robotów, maszyn…

Wśród atrakcji Pikniku znajdziecie bolida zaprojektowanego i zbudowanego przez studentów Politechniki Rzeszowskiej, z którym wystartowali w zawodach Formuła Student w Wielkiej Brytanii.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Chętni będą mogli sprawdzić jak działa jego silnik, czy nawet usiąść za kierownicą tego pojazdu, który do 100 km/h rozpędza się w niecałe pięć sekund; będzie też pokaz robotów, maszyn i ich możliwości.

Szczególną gratką dla pasjonatów, zarówno tych najmłodszych jak i dorosłych, będzie możliwość samodzielnego skonstruowania małego robota.

Miłośnicy historii będą mogli zobaczyć jak wyglądała drukarnia Gutenberga, jak wyglądały pierwsze drukowane książki, czym różniły się między sobą i z czego były wykonane pieczęcie historyczne od epoki brązu do XX wieku, w tym np. pieczęcie krzyżackie czy książąt polskich; na pikniku zostanie pokazanych ponad 100 replik historycznych pieczęci.

Nie zabraknie też pokazów średniowiecznych rycerzy a także walk samurajów, czy kaligrafii japońskiej.

Pokaz nowoczesnych technologii w geodezji

Na Pikniku pokazane zostanie także np. wyposażenie nowoczesnego laboratorium kryminalistycznego, specjalistyczne, w pełni wyposażone walizki śledcze oraz różne techniki zabezpieczania śladów kryminalistycznych.

Uczestnicy „Dnia Odkrywców” będą mogli zobaczyć w Strefie Techniki m.in. jak pobierane są odbitki palców oraz w jaki sposób specjaliści zbierają ślady na miejscu przestępstwa.
Będzie również pokaz nowoczesnych technologii w geodezji, m.in. skaner laserowy. Zwiedzający będą mogli dokonać samodzielnie skaningu najbliższego otoczenia lub własnej osoby z możliwością oglądnięcia zdjęcia dużym ekranie.

W programie imprezy znajdzie się też Konkurs Wiedzy pod patronatem Discovery Science, w którym mogą wziąć udział dwuosobowe drużyny (dorosły i dziecko do 15 lat).

Podczas 7. edycji „Dnia Odkrywców” zaprezentują się instytucje naukowe, instytucje i organizacje związane z edukacją interaktywną oraz kulturą, a także firmy z różnych branż.

– Uczymy bawiąc. Chodzi o to, aby zainteresować szeroko pojętą nauką także, a może szczególnie tych, którzy nie lubią się uczyć w szkole, w tradycyjny sposób, którym nauka wydaje się nudna. Chcemy im pokazać, że nauka może być zabawą i że to wielka frajda samemu zrobić jakiś eksperyment albo robota – podkreślają stowarzyszenie Explores i firma Polimedia, które są organizatorami „Dnia Odkrywców”.

Piknik odbędzie się 11 czerwca (sobota) od godz. 11:00 do 18:00. Wstęp wolny. Jeżeli chcecie zobaczyć, jak było w ubiegłym roku, może sprawdzić TUTAJ.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama