Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

W najbliższy czwartek (21 czerwca) przed rzeszowskim supermarketem Intermarché odbędzie się zbiórka krwi. 

Akcja jest częścią ogólnopolskiej kampanii „Zbieramy krew dla Polski”, która odbędzie się już po raz 11. Jej organizatorem jest Grupa Muszkieterów, do której należą m.in supermarkety Intermarché, we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem.

Kolejna odsłona największej kampanii na rzecz honorowego krwiodawstwa obejmie ponad 100 polskich miast, w tym także Rzeszów. Zbiórkom krwi towarzyszyć będzie wiele atrakcji m.in. pokazy pierwszej pomocy, inscenizacje strażackie, a także konkursy rysunkowe dla dzieci. 

Krew w Rzeszowie będzie można oddać w czwartek 21 czerwca w specjalnym mobilnym punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zawierającym specjalistyczny sprzęt, który spełnia takie same standardy jak w szpitalach czy przychodniach. O krwiodawców zadba doświadczony personel medyczny.

Mobilny punkt znajdować się będzie na parkingu supermarketu Intermarché przy ul. Lisa Kuli 19 od godz. 9:00 do 12:00. 

Według statystyk średnio 1 z 10 osób przebywających w szpitalu potrzebuje transfuzji krwi  – to lek nie do zastąpienia.

– Mimo ogromnego postępu technologii i medycyny nikt nie wynalazł syntetycznego odpowiednika krwi. Bez niej przeprowadzenie wielu operacji i zabiegów nie byłoby możliwe. Warto zatem oddawać krew, ponieważ jej jedna jednostka może uratować życie aż trzech osób – wyjaśnia Renata Kawka, sekretarz Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK.

Krew może oddać każdy, kto ma co najmniej 18 oraz nie więcej niż 65 lat, waży minimum 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Dzień przed zabiegiem należy zrezygnować ze spożywania alkoholu i palenia papierosów, a na kilka dni przed – powstrzymać się również od przyjmowania niektórych leków, m.in. aspiryny.

W dniu oddania krwi rekomendowane jest zjedzenie lekkiego, bezbiałkowego śniadania oraz wypicie dużej ilości wody. Dodatkowo w dniu zabiegu zalecane jest unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Konieczne jest także posiadanie przy sobie dowodu osobistego.

Każdy krwiodawca będzie mógł uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych.

– Zbiórki mają na celu nie tylko pozyskanie jak najwięcej tego bezcennego daru życia, ale również promowanie idei honorowego krwiodawstwa. Dawcy krwi niosą bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi, przez co dają przykład prawdziwie szlachetnej postawy mówi Eliza Orepiuk-Szymura, dyrektor ds. komunikacji i informacji Grupy Muszkieterów. 

Od 2008 r. Grupa Muszkieterów i PCK w ramach kampanii zebrali łącznie blisko 15 tys. litrów krwi od niemal 33 tys. dawców.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama