Zdjęcie: materiały prasowe

Czy można przygotować popcorn przy pomocy telefonu? Ile waży średniowieczny miecz? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie podczas rzeszowskiego Pikniku Nauki i Techniki „Moc Odkrywców”. W najbliższą sobotę, 11 czerwca.

„Moc Odkrywców” odbędzie się wokół głównego budynku V Politechniki Rzeszowskiej, a wykłady i niektóre pokazy prezentowane będą w aulach i salach wykładowych (budynek V). Wszystkie atrakcje będą bezpłatne. Piknik potrwa od 11:00 do 18:00. 

Na zwiedzających czekać będą 4 strefy tematyczne: pasaż techniki, pasaż nauki, pasaż kultury i sztuki oraz skwer historii, a w nich interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii.

Łaziki marsjańskie 

Nie zabraknie też wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat, rycerstwa epoki Grunwaldu oraz… gości z odległej galaktyki. Na 12. edycji „Mocy Odkrywców” będzie ponad 70 stanowisk.

Koła naukowe z Politechniki Rzeszowskiej i Warszawskiej, z toruńskiego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego pokażą swój dorobek popularnonaukowy.

Będą bolidy, łaziki marsjańskie, nowoczesne technologie, druk 3d, robotyka i elektronika, jednym słowem – nauka i technika na najwyższym poziomie. Szkoły podstawowe i średnie zaprezentują swoje osiągnięcia. Królować będą fizyka, chemia i robotyka.

Organizatorzy rozszerzają panel atrakcji związanych z telekomunikacją i informatyką. Będą stoiska i laboratoria mobilne Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Wylądują szybowce 

11 czerwca przed głównym budynkiem PRz wylądują szybowce, zaparkują nowoczesne laboratoria mobilne i naukobus „Być jak Ignacy” Fundacji PGNiG – strefa edukacyjno-naukowo-wystawiennicza wyposażona w stanowiska na dwóch wyjątkowych pokładach.

Na Moc Odkrywców zawita Analog Astronaut Training Center, które zajmuje się m.in. przeprowadzeniem symulacji misji kosmicznych i badań naukowych związanych z technologiami przetrwania w środowiskach ekstremalnych.

– Dowiecie się m.in. o tym, jak podróże w kosmos zmieniają przyszłość medycyny – zapowiadają organizatorzy. 

Przedstawiciele krakowskiego Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ oraz Akademii Górniczo-Hutniczej będą zarażać pasją do fizyki, a warszawski Flogiston, jak na wystrzałowych chemików przystało, wykona spektakularne eksperymenty chemiczne.

Na stoisku Zespołu Szkół Plastycznych zobaczycie metaloplastykę, ceramikę, malarstwo i samodzielnie stworzycie matrycę i wykonacie nadruk na własnej koszulce. 

Wciągające wykłady 

Koło „Esprit” w auli V2 o 13:00 i 15:00 zaprezentuje pokazy chemiczne. O 14:00 w audi V1 wykład „Sensacyjne dzieje polskich wynalazców i odkrywców” wygłosi Wiktor Noedzicki. O 16:00 w sali wykładowej V5 dowiecie się, czym Kazimierz Wielki o Rzeszów wojował. 

O godz. 17:00 w auli V1 Paweł Pasterz i Małgorzata Wilczak opowiedzą, że fizyka nie tylko jest w „Gwiezdnych Wojnach”. W sali wykładowej V7 będą cykliczne pokazy Teslacoil & SKN MegaVolt, a w sali V6 warsztaty fluorescencyjne z doktorem Paj-Chi-Wo.

Pomysłodawcą Mocy Odkrywców jest Paweł Pasterz, a organizatorem Polimedia.pl we współpracy z Politechniką Rzeszowską i stowarzyszeniem Ars Scientia.

(ram)

redakacja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama