Prawie 1600 zawodników, ponad 21 km do przebiegnięcia i jeden zwycięzca – Bogdan Semenowich z Ukrainy – tak wyglądał 12. Półmaraton Rzeszowski, który w niedzielę odbył się w stolicy Podkarpacia.

Sezon biegowy w Rzeszowie został oficjalnie rozpoczęty w niedzielę 12. PKO Półmaratonem Rzeszowskim. W tegorocznym biegu wzięło udział prawie 1600 zawodników, wśród nich było 261 kobiet.

Zwycięzcą półmaratonu okazał się obywatel Ukrainy – Bogdan Semenowich, który ponad 21-kilometrowy dystans  pokonał w 1:05:26. Na podium znalazło się także dwóch Kenijczyków: Kiptum Maiyo Hillary Kimaiyo (1:05:36) oraz Mutuku Elijah Wambua (1:06:59). Pierwszy Polak zajął czwarte miejsce (Bogdan Dziuba; 1:11:16,7), a pierwszy rzeszowianin (Andrzej Szpunar; 1:11:24,2) był piąty.

W przypadku kobiet, dwie najszybsze okazały się Kenijki. Pierwsza z nich – Chemisto Ruth Matebo – uplasowała się na 10. miejscu z czasem 1:17:22. Nudu Ruth Mabata była gorsza od swojej rodaczki o zaledwie 0,02 s. Pierwsza Polka– Katarzyna Golba z Mielca – zajęła 29. pozycję z czasem 1:20:51,2.

Pierwsza kobieta, które reprezentowała Rzeszów, uplasowała się na 53. miejscu. Była to Amerykanka Kelli Smith z czasem 1:23:54. Pierwsza rzeszowianka z krwi i kości zajęła dopiero 147 lokatę z czasem 1:30:56,2 – Katarzyna Szczepiec, która swoim wynikiem wywalczyła także pierwsze miejsce w kategorii wiekowej od lat 20 wśród kobiet.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W kategoriach wiekowych wśród kobiet od lat 30 najlepsza była Patrycja Świerczek z miejscowości Jadowniki, tuż za nią uplasowała się rzeszowianka – Justyna Gwizdak.  W kategorii od lat 40 najlepsza okazała się mieszkanka Ulanowa – Małgorzata Siembieda. Dwie kolejne lokaty zajęły rzeszowianki – Anna Mączka i Beata Ferenc.

Wśród kobiet od 50. roku życia pierwsze miejsce zajęła Jolanta Żebrowska z Puław. Wśród pań od 60 roku życia znalazły się dwie kobiety – Helena Wszołek z Krakowa i Renata Grabska z Rzeszowa.

Wśród mężczyzn od lat 20 najlepszy okazał się Jacek Żądło z Mielca, od lat 30 – Michał Bąk z miejscowości Chełmce. Druga lokata przypadła rzeszowianinowi Mariuszowi Ceberakowi. Od lat 40 najlepszy okazał się Hubert Ćwik z Zamościa, od lat 50 – Mieczysław Jałocha z Przemyśla. Liderem „60+” okazał się Marek Nowosielski z Sanoka. Na podium w tej kategorii zajmując trzecie miejsce, stanął także rzeszowianin – Roman Jurczak.