Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

W niedzielę (10 kwietnia), w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej, na Podkarpaciu zawyją syreny alarmowe – poinformował Urząd Wojewódzki w Rzeszowie. Nie wszystkim samorządowcom ten pomysł się podoba. 

Jak przekazał Michał Mielniczuk, rzecznik wojewody podkarpackiego, włączenie syren będzie jednoczesnym treningiem i ćwiczeniami systemów alarmowania oraz upamiętnieniem ofiar 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

– 10 kwietnia o godz. 8:41 na terenie województwa podkarpackiego nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy. Syreny będą emitować sygnał ciągły przez 3 minuty – informuje Michał Mielniczuk. 

Syreny zostaną włączone we wszystkich województwach na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 7 stycznia 2013 r.

 

To wzbudzi niepokój 

Takie upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej nie podoba się niektórym samorządowcom. Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych, poinformował, że w piątek samorządowcy z całej Polski dostali polecenie uruchomienia syren 10 kwietnia.

– To skrajnie nieodpowiedzialne postępowanie władzy państwowej, tym bardziej na obszarze przygranicznym z Ukrainą – ocenia Romowicz. Kilkanaście kilometrów od Ustrzyk Dolnych w ogarniętej wojną Ukrainie syreny włączane są w związku z bombardowaniem. 

Bartosz Romowicz twierdzi, że na terenie gminy Ustrzyki Dolne są również obywatele Ukrainy. – Może to [włączenie syren – przyp. red.] zarówno w nich, jak u naszych mieszkańców wzbudzić duży niepokój – uważa Romowicz.

I zapowiada: „Nie zastosuję się do tego polecenia”. Romowicz w sobotę zaapelował do wszystkich instytucji publicznych z terenu powiatu bieszczadzkiego, by nie włączały syren 10 kwietnia.

– Rocznica katastrofy smoleńskiej to bardzo ważne wydarzenie, ale można znaleźć inne sposoby jej upamiętnienia – uważa burmistrz Ustrzyk Dolnych. Jego zdanie podziela także wielu samorządowców w Polsce, m.in. prezydenci Warszawy i Katowic.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujących się do polskich sieci komórkowych przesłany zostanie Alert RCB z informacją o uruchomieniu w sobotę syren w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej.

„SMS zostanie wysłany w języku ukraińskim” – poinformowało na Twitterze MSWiA. 

 

Skromny charakter obchodów

Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej też będą miały skromniejszy charakter. W niedzielę o godz. 11:00 pod Pomnikiem Smoleńskim przy al. Cieplińskiego w Rzeszowie symboliczne wiązanki kwiatów złożą parlamentarzyści, marszałek województwa wraz z zarządem, wicewojewoda, a także samorządowcy z województwa podkarpackiego.

– Zachęcamy także do składania symbolicznych kwiatów wszystkich, którzy chcą w ten sposób oddać swój hołd ofiarom zbrodni katyńskiej jak i katastrofy – poinformował Tomasz Leyko, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

W niedzielę, 10 kwietnia, minie 12 lat od tragicznych wydarzeń w pobliżu lotniska Siewiernyj, gdzie w katastrofie rządowego samolotu w drodze na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl  

Reklama