Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Nauka może być intrygująca. Dowody na to znajdziecie podczas 13. edycji Pikniku Nauki „Eksploracje” w Rzeszowie – w sobotę, 20 maja.

„Eksploracje” organizowane są przez stowarzyszenie upowszechniania wiedzy „ExploRes”. Ich najważniejszą częścią jest piknik nauki pod hasłem „Sobota pełna wrażeń”, odbędzie się on, wzorem lat poprzednich, przy fontannie multimedialnej i Zamku Lubomirskich. 

– To będzie jeden z większych z dotychczasowych rzeszowskich pikników naukowych – zapowiada Tomasz Michalski ze stowarzyszenia „ExploRes”. 

Organizatorzy zaplanowali ponad 60 stoisk, udział zgłosiło ponad 70 ekip – popularyzatorów nauki z całej Polski. Kilka z nich będzie uczestniczyć w pikniku po raz pierwszy. Wśród nich jest m.in. zespół z warszawskiego Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.

Po raz pierwszy na pikniku pojawią się też liczne stoiska Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Koło Naukowe Metrologów Six Sigma oraz Koło Naukowe Polityki Bezpieczeństwa Państwa z Politechniki Rzeszowskiej.

Sobotni piknik potrwa od godz. 11:00 do 17:00. Na stoiskach i scenie głównej będą pokazy, mikro-prelekcje, warsztaty poznawcze, interaktywne ekspozycje, urządzenia, instalacje i przyrządy naukowe służące do naukowego poznawania świata i naszej cywilizacji.

– Będzie fizyka, chemia, biologia, technologia i ekologia, ochrona środowiska, rakiety i samoloty, teleskopy i lunety, matematyczne zagadki oraz artefakty z przeszłości – zachęca do udziału w „Sobocie pełnej wrażeń” Tomasz Michalski. 

„Eksploracje” to nie tylko miasteczko naukowe, ale także liczne atrakcje w innych częściach miasta w pozostałe dni. Politechnika Rzeszowska organizuje „Politechniczny Piątek” – 19 maja (15:30-18:30) na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki przy ul. Wincentego Pola 2.

Uniwersytet Rzeszowski zaprasza zaś nad rzeszowski zalew na „Przyrodniczą Niedzielę” – 21 maja w godz. 10:00-14:00 w okolicy rezerwatu Lisia Góra.

Cykl piknikowych wydarzeń rozpocznie się w środę (17 maja), o 11:00 w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury. W programie „Preludium” zaplanowano spektakl teatralny „Smok Wawelski XXI w.” w wykonaniu uczniów III Liceum Ogólnokształcącego. 

Nowością tegorocznych „Eksploracji” będzie „Integracyjny Czwartek” – 18 maja, w godz. 15:00-17:00 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Marii Curie-Skłodowskiej. Tam, podczas eksperymentu, poznacie świat osób z wadami wzroku.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama