Zdjęcie: Piotr Woroniec Jr / Rzeszów News

Tradycyjny jarmark, ciorby prosto z kotła, kobiety- policjantki i liczenie bilonu – to jedne z wielu atrakcji, które czekają mieszkańców stolicy Podkarpacia podczas 14. Święta Paniagi, które odbędzie się tradycyjnie 3 maja na rzeszowskim deptaku.

Już czternasty raz ostatni dzień długiego majowego weekendu upłynie pod znakiem Święta Paniagi. Tym razem zaakcentowana zostanie kultura rumuńska. Okazją do jej przybliżenia jest 10. rocznica partnerstwa Rzeszowa i rumuńskiego miasta Satu Mare. Rzeszów gościć będzie artystów z Rumunii, którzy zaprezentują piękno tego kraju na fotografiach i obrazach, a smakosze będą mieli okazję spróbować tradycyjnej  rumuńskiej zupy –  ciorby, prosto z kotła.

Na wszystkich, którzy 3 maja pojawią się na dawnej ulicy Pańskiej (dziś 3 Maja), niegdyś przez mieszkańców zwaną Paniagą, czeka też mnóstwo innych atrakcji – uroczystości patriotyczne, koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, występy orkiestr, pokazy taneczne dzieci, młodzieży i dorosłych.  Będą również wystawy malarstwa, rysunku i fotografii, kiermasz książek, warsztaty garncarskie i graficzne, prezentacje literackie i pokazy multimedialne.

Wszyscy ci, którzy będą chcieli zobaczyć jak wygląda praca dziennikarza radiowego „od kuchni” będą mogli wstąpić do siedziby Polskiego Radia Rzeszów, która mieści się przy ul. Zamkowej 3. Podczas dnia otwartego nie zabraknie konkursów, nagród i wielu innych atrakcji. Pojawi się również możliwość uczestnictwa w audycjach i wejściach antenowych na żywo.

– Święto Paniagi to także największy rzeszowski jarmark rękodzieła i produktów regionalnych – jak co roku mnóstwo starannie wyselekcjonowanych wystawców, którzy będą czekać na odwiedzających już od godz. 10 przy alei Lubomirskich – przypomina Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

Atrakcje dla dzieci i dorosłych, jak co roku przygotował również rzeszowski oddział Narodowego Banku Polskiego. Wśród nich znajdziemy m.in. pokazy liczenia bilonu i rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych, wystawy numizmatyczne i filatelistyczne, ścieżkę edukacyjną „Poznaj NBP”, animacje dla dzieci, pokój zagadek. Na placu przed NBP odbędą się  pokazy broni i umundurowania Straży Bankowej, pokaz sprawności grupy konwojowej oraz  samochodów specjalnych.

O swojej pracy opowiedzą też policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Odbędą się projekcje filmów pt. „Kobiety w Policji” (1919-2015) oraz „Funkcjonariusze Policji Państwowej Cichociemni Żołnierze AK” (związany z historią Policji Państwowej w okresie międzywojennym oraz losami funkcjonariuszy w okresie II wojny światowej). Ponadto będzie można podziwiać  patrol konny oraz  psa policyjnego  towarzyszącego policjantom w codziennej służbie.

Muzyka rozbrzmiewać będzie z kilku scen: przy fontannie multimedialnej, gdzie będzie można podziwiać  pokazy taneczne, a także  przy Placu Farnym, obok siedziby Radia Rzeszów oraz na Rynku.

O godz. 19:00 na rzeszowskim Rynku czekał będzie na wszystkich wyjątkowy koncert pt. „Noc w operze” w wykonaniu solistów, chóru, baletu i orkiestry Teatru Muzycznego z Lublina. Pierwszą część koncertu wypełnią najsłynniejsze przeboje światowych scen operowych począwszy od muzyki Straussów poprzez Mozarta, Masseneta, Czajkowskiego, Verdiego, aż po Gershwina.

Druga część koncertu to zdecydowanie lżejszy repertuar – przeboje estradowe z gatunku musicalu, burleski i muzyki filmowej.

To jednak nie wszystko, bo na mieszkańców Rzeszowa czeka jeszcze mnóstwo innych atrakcji, które przygotowały lokalne instytucje kultury, takie jak: Muzeum Okręgowe, Teatr Maska, Kino Zorza, Muzeum Dobranocek, Rzeszowski Dom Kultury,  Młodzieżowy Dom Kultury, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Wojewódzki Dom Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych, a także studenci i uczniowie.

Zdjęcie: Materiały organizatorów
Zdjęcie: Materiały organizatorów

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama