Zdjęcie: Piotr Woroniec Jr / Rzeszów News
Reklama

Mażoretki, taneczny korowód, koncerty, wystawy, rumuńska zupa z kotła, konna straż, projekcje filmowe, liczne prezentacje, konkursy i tradycyjny jarmark. A do tego koncert „Noc w Operze”. Tak właśnie Rzeszów będzie świętował 14. Święto Paniagi w kulturą rumuńską w tle.

Święto Paniagi już czternasty raz odbędzie się w Rzeszowie. Tym razem w szczególny sposób zostanie zaakcentowana kultura rumuńska, ponieważ w tym roku świętujemy również 10. rocznicę partnerstwa Rzeszowa i rumuńskiego miasta Satu Mare.

Tradycyjnie Święto Paniagi rozpocznie msza święta o 9:30 z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w kościele p.w. Św. Wojciecha i Stanisława (rzeszowska fara). O godz. 11:00 z kolei odbędą się uroczystości patriotyczne pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim Rynku.

Jarmark na al. Lubomirskich

Na przyjemności przyjdzie czas o godz. 11:50, gdy przy scenie obok kościoła farnego zaprezentują się Orkiestry Szałamaistek i Zespołu Mażoretek „Incanto” z Wojewódzkiego Domu Kultury, które zostaną przeplecione oficjalnym otwarciem 14. Święta Paniagi.

Oczywiście, nie zabraknie tradycyjnego poloneza, czyli korowodu tanecznego, w którym udział weźmie kilkanaście zespołów.

Na scenie przy kościele farnym  od godz. 12:45 rozpoczną się koncerty. Dla rzeszowskiej publiczności zaśpiewają wokalistki z Rzeszowskiego Domu Kultury: Jagoda Leś, Lena Paszek, Kinga Paszek, Anastazja Stanio, Ola Chyłek i Ola Piekło.

Nie zabraknie też muzyki klasycznej, ponieważ rumuński artyzm będzie reprezentował tenor Norbert Nagy. Zaraz po nim wystąpi grupa ASH Band, również z Rumunii.

Kolejne zespoły to DTS i The Freeborn Brothers. Z kolei na scenie przy fontannie multimedialnej pojawi się Dziewczęca Orkiestra Dęta z Młodzieżowego Domu Kultury, a po niej wystąpią rzeszowskie zespoły taneczne.

Nie zabraknie też tradycyjnego jarmarku rękodzieła i produktów regionalnych, który pojawi się przy al. Lubomirskich w godz. 10:00-18:00.

Przeboje światowych scen operowych

Na zakończenie 14. Święta Paniagii na scenie rzeszowskiego Rynku o godz. 19:00 mieszkańcy stolicy Podkarpacia będą mogli zobaczyć „Noc w Operze” – koncert muzyki w wykonaniu znakomitych solistów, chóru, baletu i orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie.

Pierwszą część koncertu wypełnią najsłynniejsze przeboje światowych scen operowych począwszy od muzyki Straussów poprzez Mozarta, Masseneta, Czajkowskiego, Verdiego, aż po Gershwina. W drugiej części koncertu będzie królowała lżejsza muzyka – nie zabraknie największych przebojów estrady z gatunku musicalu, burleski i muzyki filmowej.  Starannie dobrany repertuar to gwarancja rozrywki na najwyższym poziomie.

W „Nocy w Operze” wystąpią soliści Teatru Muzycznego w Lublinie: Anna Barska, sopran; Natalia Skipor, mezzosopran; Iwona Sawulska, sopran; Małgorzata Kustosik, mezzosopran; Dorota Laskowiecka, sopran; Magdalena Rembielińska, Dorota Skałecka, Jakub Gąska, tenor; Kamil Pękala, baryton, Robert Mojsa, tenor; Andrzej Gładysz, tenor; chór Teatru Muzycznego pod kierownictwem Grzegorza Pecki, balet Teatru Muzycznego pod Kierownictwem Violetty Suskiej; w roli solistów baletu – Tissato Ishikawa, Filip Krzyżelewski i Kostiantyn Maiorov oraz orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie pod batutą Maestro Tomasza Biernackiego.

To jednak nie wszystko, ponieważ oprócz plenerowych atrakcji mieszkańców Rzeszowa czeka również wiele przyjemności w instytucjach, które mieszczą się przy deptaku i w jego okolicach. Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy (ul. Mickiewicza 13) w godz.  9:00-17:00 przygotowało projekcje filmowe w muzeum oraz stoisko z pamiątkami ustawione przy Muzeum Okręgowym (ul.3-go Maja 19).

W księgarni „Epoka” (ul. 3 Maja 2) w godz.  12:00-18:00 będzie można podziwiać wystawę obrazów Andrzeja Korca „Rumunia w obrazach”

Rumunia znana i nieznana

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa (ul. 3 Maja 9, godz. 12.00 – 18.00) przyszykowała z kolei wernisaż wystawy Veita Mette „Bielefeld – obrazy z miasta partnerskiego”, prezentującej dokumentację fotograficzną miasta z 2013 roku, wykonaną z okazji jubileuszu 850-lecia Bielefeldu. Wernisaż odbędzie się o godz. 16:00.

Atrakcje Narodowego Banku Polskiego  (ul. 3 Maja 12) będzie można podziwiać od  12:00 do 18:00. A będą to w  siedzibie oddziału: złota sztaba, pokazy liczenia bilonu i rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych, wystawy: numizmatyczne i filatelistyczna, ścieżka edukacyjna „Poznaj NBP”, animacje dla dzieci, pokój zagadek, fotobudka. Na parkingu  przed siedzibą NBP będzie można zobaczyć pokaz broni i umundurowania Straży Bankowej, pokaz sprawności grupy konwojowej, pokaz samochodów specjalnych.

Miłośnicy sztuk pięknych będą mogli natomiast w Galerii R_Z, (ul. 3 Maja 16, 12:00-18:00) podziwiać wystawę  dorobku artystycznego Studenckiego Koła Naukowo – Artystycznego „Zapał” z Wydziału Sztuki UR, inspirowanego m.in. sztuką i kulturą Rumunii.

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego (ul. 3 Maja 15, 12:00-18:00) dla mieszkańców Rzeszowa przygotowali pokaz multimedialny „Rumunia znana i nieznana”, która będzie wzbogacona muzyką rumuńską wykonaną przez uczennicę I LO w Rzeszowie. Podczas 14. Święta Paniagi będzie można również zwiedzić szkolone muzeum i zabytkowe wnętrza kompleksu pijarskiego.

Pokaz animacji

Moc atrakcji przygotowuję również Muzeum Okręgowe (ul. 3 Maja 19, 12:00-18:00).
Na mieszkańców Rzeszowa będą czekać wystawy stałe, wystawa czasowa: „Rzeźba na przestrzeni wieków. Kształt – forma – funkcja – symbol”, warsztaty i gry dla dzieci, czytelnia i kiermasz książek muzealnych, wystawa posterowa przedstawiająca wyniki badań archeologicznych prowadzonych podczas przebudowy ul. 3 Maja oraz stoisko informacyjno-prewencyjne Wojewódzkiej Komendy Policji w Rzeszowie.

O godz. 13:00 odbędzie się spotkanie „Literatura na Pańskiej”, które poprowadzi Jerzy Fąfara.

W sali laboratorium 3D odbędzie się projekcja filmów pt. „Kobiety w Policji” – lata 1919-2015 r. oraz „Funkcjonariusze Policji Państwowej Cichociemni Żołnierze AK” – historia Policji Państwowej w okresie międzywojennym oraz losy funkcjonariuszy w okresie II wojny światowej. Projekcie będą rozpoczynały się projekcje o pełnych godzinach.

Ponadto przyszli policjanci będą mogli zapoznać się z materiałami informacyjno-edukacyjnymi podkarpackiej policji przygotowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie oraz dowiedzieć się, jak wygląda zawód policjanta i jakie są wymagania formalne dla kandydatów ubiegający się o przyjęcie w szeregi policji.

W kinie Zorza Paniaga będzie trwała od 3 do 7 maja.  A w planie w godz. 13:00-15:00 – pokaz animacji dla dzieci w małej sali kinowej, 15:00-19:00 – pokazy filmów rumuńskich a o 21:30 otwarcie Kina Letniego. Następnie przez kilka dni będzie można w Zorzy zobaczyć przegląd filmów kina rumuńskiego przygotowany we współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Spacer po żydowskiej dzielnicy

W Polskim Radiu Rzeszów (ul. Zamkowa 3) w godz.  10.00 – 17.00 będzie można zwiedzać siedzibę radia, spotkać się z dziennikarzami i prezenterami oraz skorzystać z możliwości wystąpienia na antenie oraz podglądania od środka pracy redakcji.

W programie znajdą się również konkursy i atrakcje dla dzieci z redakcją audycji Zamkolandia, koncert zespołu Klang – szanty dla dzieci, koncert artystów Centrum Sztuki Wokalnej, koncert gwiazdy: Lanberry oraz premiera słuchowiska pt. „Przypadek burmistrza Jaśkiewicza” – historia ukazująca Rzeszów na przestrzeni wieków, łącząca ze sobą znane postacie żyjące w XIX wieku i współczesnym Rzeszowie.

W Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7) będzie królował żydowski motyw w stolicy Podkarpacia. O 14:00 obędzie się spacer z oprowadzaniem po nieistniejącej dzielnicy żydowskiej; zbiórka pod Synagogą Staromiejską (dawny budynek Archiwum Państwowego).

O 16.:00 w sali widowiskowej WDK usłyszymy recital Izabelli Rzeszowskiej, praprawnuczki Adolfa Tannenbauma, fundatora Żydowskiego Domu Ludowego w Rzeszowie. A 45 minut później odbędzie się projekcja filmów „Klezmer” oraz „Bente i Olek”, prezentowanych podczas Międzynarodowym Festiwalu Filmów Żydowskich „Żydowskie motywy”.

Podczas święta Paniagi nie może zabraknąć wystaw plenerowych, które odbędą się  w godz. 12:00-18:00 na ul. 3 Maja.

Kocioł z rumuńską ciorbą

Teatr Maska w Rzeszowie, jedyny profesjonalny Teatr Lalek na Podkarpaciu, przygotuje animacje profesjonalnych lalek teatralnych pod okiem instruktorów, pracownie: tworzenie masek i kukiełek teatralnych, prezentacje scenografii teatralnej ze spektakli oraz możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia z rekwizytami teatralnymi.

Na 3 Maja stanie też kocioł z rumuńską ciorbą, z którego będzie się można bezpłatnie poczęstować. Na deptaku będziemy mogli zobaczyć również wystawę plenerową „Bliżej Rumunii” autorstwa  Ireny Gałuszki, Bogdana Szczupaja, Zofii Tabisz-Mikosz, Mai Gałuszki, która ukazuje najpiękniejsze miejsca w Rumunii: najstarsze miasta, m. in. Sibiu, Cluj Napokę, Sigisoarę, Timisoarę oraz Satu Mare – od 10 lat miasto partnerskie Rzeszowa.

Ponadto, będzie można na ulicy 3 Maja zobaczyć wystawę plakatów oraz archiwalne wydawnictwa Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, cykl rysunkowy „Portrety” wykonywane przez młodzież Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego – pokaz technologii malarstwa olejnego w wykonaniu Andrzeja Korca oraz pokazy snycerstwa i metaloplastyki z akcentami sztuki rumuńskiej wykonywane przez młodzież.

A także „Okno czasu” – stoisko informacyjne na temat wykopalisk i zabytków pozyskanych
w trakcie prowadzenia wykopalisk na u. 3 Maja, które przygotuje Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego.

Ułani w fosie zamku

Na deptaku zaprezentuje się również periodyk „Podkarpacka Historia”, odbędzie się pokaz oraz warsztaty wykonywania naczyń glinianych na żywo (Warsztat Garncarski Rodziny Plizgów), live art – rysowanie na żywo przez artystów z Satu Mare, wystawa plenerowa „Ceramika z Horezu – Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Ludzkości UNESCO” przygotowana przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie oraz prezentacja patrolu konnego i przewodnika z psem przygotowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie.

Zaprezentuje się również konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji im. 20. Pułku Ułanów. Ich będzie miasteczko w fosie Zamku Lubomirskich

Program 14. Święta Paniagi

– 9.30 – Msza Święta z okazji 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja W Kościele P.W. Św. Wojciecha I Stanisława

– 11.00 – Uroczystości patriotyczne pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim Rynku, scna przy kościele farnym

– 11.50 – 12.00 – występ Orkiestry Szałamaistek i Zespołu Mażoretek „Incanto” z WDK w Rzeszowie

– 12.00 – 12.10 – oficjalne otwarcie 14. Święta Paniagi

– 12.10 – 12.20 – występ Orkiestry Szałamaistek i Zespołu Mażoretek „Incanto” z WDK w Rzeszowie

– 12.20 – Polonez  – korowód taneczny

– 12.45 – 13.25 – występy wokalistek RDK: Jagoda Leś, Lena Paszek,  Kinga Paszek, Anastazja Stanio, Ola Chyłek, Ola Piekło,

– 13.40 – 14.30 – tenor Norbert Nagy (Rumunia)

– 14.45 – 15.45 – ASH Band  (Rumunia)

– 16.00 – 16.45 – DTS

– 17.00 – 18.00 – The Freeborn Brothers – scena taneczna przy fontannie multimedialnej

–  12.45 – powitanie publiczności

– 12.50 – występ Dziewczęcej Orkiestry Dętej z MDK w Rzeszowie

– 13.00 – występy zespołów tanecznych

– 18.00 – zakończenie

– 12.00-18.00 – prezentacje plenerowe na ul. 3 maja

SCENA NA RZESZOWSKIM RYNKU

– 19.00 – „Noc w Operze” w wykonaniu Teatru Muzycznego z Lublina

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: