W Rzeszowie we wtorek rozpoczęło się piąte już Forum Innowacji. Bierze w nim udział blisko tysiąc osób, m.in. z Węgier, Nowej Zelandii i Rumunii. Tym razem uczestnicy zastanawiają się, jak innowację połączyć z turystyką.

[Not a valid template]

 

– Turystyka branżą przyszłości – zaproponował hasło tegorocznego Forum Jan Bury, poseł PSL, przewodniczący Rady Programowej Forum Innowacji. Przedstawicieli hoteli, uzdrowisk i organizacji turystycznych gości w tym roku Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie jest także Miasteczko Innowacji, które każdego roku towarzyszy całemu przedsięwzięciu. Poprzednie edycje Forum Innowacji były poświęcone lotnictwu, kosmonautyce i energetyce. W tym roku postawiono na turystykę.

– Turystyka to 200 milionów miejsc pracy na świecie. Generuje 9 procent PKB. Podkarpacie to dobre miejsce do inwestowania, do uprawiania turystyki. Zmiany w turystyce odzwierciedlają zmiany w myśleniu społeczeństwa. Podkarpacie ma do zaoferowania unikalne widoki, smaki, zapachy. To wszystko warto wykorzystać – mówił podczas otwarcia Forum Jan Bury.

Forum jest współorganizowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Do Rzeszowa przyjechała wiceminister Katarzyna Sobierajska. Podkreślała, że w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020 pieniądze w bardzo dużym stopniu będą przeznaczane na innowacje i branża turystyczna powinna o tym pamiętać, a przede wszystkim wykorzystać. Turystyka jest jedną najbardziej rozwijających się branż w gospodarce.

– W ubiegłym roku udział gospodarki turystycznej w PKB wynosi ok. 5-6 proc., a dochody z turystyki wyniosły ponad 100 mld zł. Zanotowaliśmy również prawie 7 proc. wzrost przyjazdów turystów zagranicznych do Polski, których w roku 2013 było prawie 16 mln zł – mówiła wiceminister Sobierajska, dodając, że turyści potrzebują usług dopasowanych do swoich potrzeb.

– Innowacyjność jest więc niezbędna, jest wyzwaniem nie tylko dla przedsiębiorstw, ale również dla całego sektora administracji rządowej i samorządowej. Kluczowe jest wykorzystanie nowych technologii – podkreślała Sobierajska.

Gościem Forum Innowacji jest m.in. dyrektor wykonawczy Światowej Organizacji Turystyki Zoltan Somogyi. – Każdego dnia na świecie 5 milionów ludzi przekracza granicę. To znaczy, że w ciągu tygodnia więcej ludzi przekracza granicę niż w latach 50. przez cały rok – podkreślał znaczenie turystyki Somogyi.

Na terenie Miasteczka Innowacji prezentowane są walory turystyczne kilku regionów. Najbardziej przyciągający jest odlotowa kapsuła 5D. W specjalnie skonstruowanym autobusie swoje walory turystyczne reklamuje województwo świętokrzyskie. Siedząc w fotelu można oglądać filmy 3D. W zależności od pory roku projekcji filmów towarzyszy temu np. kołysanie, gdy patrzymy na jazdę  narciarzy.  Można poczuć zapach Puszczy Świętokrzyskiej, czy rzeki Nida. Nie brakuje też letniego deszczyku.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Chętnych do oglądania filmów w kapsule 5D było bardzo dużo, prezentacje były co 15 minut.

Warto zajrzeć na stoisko województwa śląskiego, które promuje się m.in. kopalnią Guido w Zabrzu. Za pomocą specjalnego peryskopu można zajrzeć w głąb ziemi do wnętrza kopalni peryskopu. Warmia i Mazury prezentuje Astronomiczne Laboratorium Mobilne. Można obserwować dzienną gwiazdę „Słońca” przez teleskopy słoneczne, wziąć udziału w seansie astronomicznym pod sztucznym niebem przenośnego planetarium oraz obejrzeć z bliska prawdziwe meteoryty.

Stoisko zorganizowała firma energetyczna PGE Obrót. W specjalnym laboratorium energii można zobaczyć z bliska, jak wygląda przemiana energii wodnej, wiatrowej, węglowej i jądrowej w prąd elektryczny.

Podkarpacie reklamuje się Klastrem Jakości Życia „Kraina Podkarpacie”. Prezentuje się także Rzeszowski Klub Wysokogórski. Można spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej.

Drugie Miasteczko Innowacji jest na placu eventowym Millenium Hall. Tu można zobaczyć prezentacje atrakcji turystycznych województw z całej Polski. Oba Miasteczka Innowacji będą otwarte także jutro do godz. 15:00.

Drugi dzień Forum Innowacji to Forum Turystyczne Państw Karpackich.  Wezmą w nim udział przedstawiciele administracji, instytucji, organizacji, środowisk naukowych i przedsiębiorcy sektora turystyki krajów karpackich. Celem FTPK jest stworzenie wspólnej platformy współpracy i wymiany informacji dla sektora turystyk. Gościem specjalnym Forum w środę będzie podróżnik, polarnik i fotograf Marek Kamiński.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama