Reklama

Współczesny obrzęd dziadów, absurdalne opowieści o życiu, intymne recitale i autobiograficzne „Obietnice”. To tylko część z tego, co z okazji swojego jubileuszu przygotował w tym tygodniu rzeszowski Teatr Przedmieście dla miłośników sztuki aktorskiej.

[Not a valid template]

 

Wielkie święto dla  Teatru Przedmieście rozpoczyna się w czwartek i potrwa do niedzieli (22-25 września), Teatr będzie obchodził jubileusz 15-lecia istnienia. Z tej okazji na miłośników sztuk teatralnych czeka mnóstwo atrakcji.

Gośćmi specjalnymi  tego wydarzenia będą: Irena Jun – polska aktorka teatralna, filmowa i reżyserka, Dorota Ficoń – aktorka, uhonorowana indywidualną nagrodą za rolę Róży van der Blaast w spektaklu „Dzień dobry Państwu – Witkacy” na podstawie „Bezimiennego Dzieła” Witkiewicza na XXXII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” w Opolu, która wystąpi z recitalem  „Intymne”; Jerzy Chruściński z Teatru Witkacego, gdzie spełnia się jako kierownik muzyczny i twórca muzyki do 68 spektakli oraz aktor.

„Intymne” recitale

Bardzo ważnym wydarzeniem podczas jubileuszu będzie promocja książki „Ceremonie pamięci. 15 lat Teatru Przedmieście”. To publikacja dokumentująca i opisująca różne działania artystyczne teatru na przełomie lat. To właśnie nią w czwartek (22 września) rozpocznie się całe teatralne świętowanie o godz. 18:00.

Następnie o 20:00 wystąpi wcześniej wspomniana Dorota Ficoń, która wraz z kompozytorem muzyki teatralnej Jerzym Chruścińskim wydała płytę „Intymne” i to właśnie utwory z tej płyty stanowią podstawę koncertu.

Na recital składają się ulubione i wybrane przez aktorkę pełne uroku piosenki ze spektakli zakopiańskiego teatru do tekstów takich twórców jak Stanisław Ignacy Witkiewicz czy awangardowy poeta francuski Paul Eluard.

Dorota Ficoń znakomicie interpretuje piosenki, stwarzając czas pełen gradacji nastrojów i uczuć: od tych najbardziej dekadenckich do pełnych euforii i optymizmu.  Bilety w cenie 30/20 zł do kupienia w kasie teatru.

Powązki, a później jarmark

Z kolei piątkowe (23 września) późne popołudnie (godz. 18:00) rozpocznie  Teatr Pijana Sypialnia sztuką „Osmędeusze”, czyli rzecz o współczesnych dziadach, autorstwa Mirona Białoszewskiego.

Akcja dramatu przenosi nas pod bramę Cmentarza Powązkowskiego. Miejsce niezwykłe. Spotykamy tu Wianczarki, które swoimi wspomnieniami i podwórzowymi przyśpiewkami niejako wywołują duchy dziwnych postaci z przeszłości. Wszystkich elektryzuje temat tajemniczej miłości Teosi i żonglera – Sylwestra.

Ale uwaga! Mówi się, że w okolicy zjawiła się Katakumbowa, czyli tajemnicza władczyni cmentarza. Sylwester musi mieć się na baczności. W miarę, jak opowieść nabiera tempa, nic nie jest już pewne. Fakty mieszają się z legendami i plotkami. Przedwojenna Warszawa opisana przez Mirona Białoszewskiego w „Osmędeuszach” tańczy, śpiewa.

Świat złodziejaszków, handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków jest niezwykle zaskakujący i zabawny. Aktorzy wcielają się w osiemnaście postaci, a wszystkiemu towarzyszą podwórzowe ballady znane niegdyś na warszawskich podwórkach.

W spektaklu występują: Katarzyna Lasota, Karolina Lichocińska, Sławomir Narloch, Jakub Pawlak, Sebastian Słomiński. Reżyserem sztuki jest zaś Stanisław Dembski. Wstęp wolny.

Zawiłe gry miłosne

Gdy zakończy się  spotkanie pod bramą cmentarza powązkowskiego, to warto zostać i o godz. 20:00 przenieść się wprost w okres karnawału i szaleństwa, dzięki jubilatom, którzy przedstawią sztukę „Circus paradise”, gdzie teatr zostanie przekształcony w budę jarmarczną, a sami aktorzy staną się trupą wędrownych komediantów, którzy bawią i wzruszają prostymi, a czasem absurdalnymi opowieściami o życiu.

„Circus Paradise” wg „Parad” Jana Potockiego i „Dekameronu” Giovanniego Boccaccia to szalone i wesołe widowisko pełne energii i niecodziennych sytuacji. Podczas spektaklu będzie można zobaczyć dwie parady Hrabiego Potockiego ku uciesze gawiedzi, a także dwie opowieści z rubasznych i pełnych wigoru nowel Boccaccia.

Zawiłe gry miłosne, liczne żarty sceniczne, gra słów i frywolny humor commedii dell’ arte ukazują nam prawdę o nas samych, o naszych słabościach i pragnieniach. Spektakl barwny i groteskowy, czasem oniryczny, czasem przewrotny, przedstawia niewątpliwie zabawne historie ludzkich namiętności.

W tej sztuce na deskach teatru pojawią się: Aneta Adamska, Jakub Adamski, Monika Adamiec, Sylwia Błażejowska, Paweł Sroka, Maciej Szukała. Za reżyserię natomiast tym razem będzie odpowiadać Aneta Adamska. Bilety w cenie 30/20 zł do kupienia w kasie teatru.

Podróżując…

Sobota (24 września) godz. 18:00  to dobry czas na „Podróż” w wykonaniu Teatru Przedmieście. Scenariusz do tego spektaklu został napisany według fragmentów wielkiej trzytomowej powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. Prace nad książką autor poprzedził gruntownymi, wieloletnimi studiami z zakresu historii starożytnej, archeologii, mitologii różnych kultur i religioznawstwa.

Historia biblijna Józefa i jego braci ożywa stając się legendą innego niż dotąd rodzaju. Józef, syn patriarchy Jakuba, bezwarunkowo oddany i ufający Bogu pozwala mu się wieść przed najtrudniejsze okoliczności swojego życia. Z jednakową wiarą i ufnością znosi wszystkie cierpienia: haniebną sprzedaż i późniejszą niewolę, jak również przyjmuje zaszczyty związane z pełnieniem funkcji namiestnika na dworze faraona.

Spektakl jest kameralną opowieścią o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej gdzieś bliskiej relacji z Bogiem. Spektakl to zaproszenie dla wszystkich widzów na artystyczną ucztę, podczas której zostaną opowiedziane niezwykłe losy Józefa… losy każdego z nas.

Tekst Manna na potrzeby teatralne zaadoptowała i wyreżyserowała Aneta Adamska, śpiewać będzie Monika Adamiec w towarzystwie aktorów: Jakuba Adamskiego, Anety Adamskiej, Pawła Sroki, Macieja Szukały. Wstęp wolny.

Niedziela (25 września, godz. 18:00)  będzie zaś należała do Ireny Jun i jej „Wieczoru Beckettowskiego” („Nie ja, Kołysanka”).

Ten monodram to usta poruszające się w czternastominutowym, gwałtownym monologu, gorączkowa spowiedź odzyskującej zdolność mowy, żyjącej dotąd poza światem kobiety; kobieta w fotelu, spragniona kontaktu z jakąś bratnią istotą, wyczekująca przy oknie kresu swoich dni.

Niezwykłe etiudy – jednoaktówki jednego z największych dramatopisarzy XX wieku w mistrzowskim, w pełnym ekspresji wykonaniu aktorki uznanej za jedną z kilku najwybitniejszych odtwórczyń ról Beckettowkich na świecie.

Irena Jun w wyreżyserowanym niegdyś przez Antoniego Liberę tryptyku wzbudziła zachwyt publiczności i krytyków. Przekładem i reżyserią zajął się Antoni Libera. Wstęp wolny.

Autobiograficzna „Obietnica”

Na koniec świętowania jubileuszu gospodarze złożą o godz. 20:00 „Obietnicę”. Ten spektakl jest wyjątkowy, ponieważ scenariusz został napisany na podstawie wątków autobiograficznych. To poetycka, metafizyczna historia o matczynej miłości i walce o życie dziecka. Przełomowe wydarzenia sprzed lat urastają do momentów symbolicznych i najważniejszych.

To opowieść, którą opowiada się całe życie, nie po to aby zrozumieć, ale po to żeby w tej opowieści ożyć od nowa.

Aneta Adamska, autorka sztuki, mówi: „Moja matka opowiada historię  poczęcia i narodzenia, a potem chwilowej śmierci swojego dziecka przynajmniej raz w roku. Od ponad trzydziestu lat zanurza mnie w mitycznej krainie swoich przeżyć i drżącego głosu, odsłaniając za każdym razem kolejną zasłonę tajemnicy, która się kiedyś wydarzyła. Moja matka płacze, za każdym razem kiedy wyruszamy w opowieść o oczekiwaniu, chorobie, aniołach i przeznaczeniu…”.

Na scenie pojawią się Aneta Adamska, Jakub Adamski, Paweł Sroka, Łukasz Lisowski, Maciej Szukała, Iwona Żytecka. Bilety w cenie 30/20 zł do kupienia w kasie kina.

Na wszystkie bezpłatne spektakle i wydarzenia należy wcześniej rezerować miejsce pod numerem telefonu: 667 714 730.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama