Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Sprawcą poniedziałkowego ataku na 12-letnią Anastazję z Ukrainy jest 16-latek z Rzeszowa – twierdzi prokuratura. 

W środę, kilkanaście godzin po zatrzymaniu 16-latka, Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie poinformowała, że podejrzany o zranienie ostrym narzędziem (prawdopodobnie nożem) 12-letniej dziewczynki, został przesłuchany przez policjantów. 

– Odmówił odpowiedzi na pytanie o to, czy przyznaje się do popełnienia czynów i odmówił składania wyjaśnień – przekazała w lakonicznym komunikacie prokuratura. 

Schronisko dla 16-latka

Dodała, że jeszcze w środę (15 listopada) prokurator wyśle do sądu rodzinnego wniosek o umieszczenie 16-latka w schronisku dla nieletnich. Prokuratura więcej informacji nie ujawnia. Nieznany jest też motyw działania sprawcy. 

16-latka z Rzeszowa przesłuchano w charakterze nieletniego sprawcy czynu karalnego – usiłowania zabójstwa Anastazji. Pod takim kątem wszczęto śledztwo w Prokuraturze Rejonowej dla miasta Rzeszów.

Teraz to sąd rodzinny będzie decydował, czy nastolatek będzie odpowiadał za usiłowanie zabójstwa 12-latki jako osoba dorosła. Wcześniej musi zapaść decyzja o umieszczeniu chłopaka w schronisku dla nieletnich. 

– Jak tylko wniosek do nas trafi, to zostanie on rozpoznany w trybie pilnym, poza kolejnością. Mamy na to 24 godziny – powiedział nam w środę sędzia Tomasz Berezowski, prezes Sądu Rejonowego w Rzeszowie. 

Biuro podawcze sądu zostało wyczulone, że jeszcze w środę może się spodziewać wniosku z prokuratury. Na razie nie wiadomo, czy zostanie on rozpoznany tego samego dnia, czy w czwartek. 

– Musi być wyznaczona rozprawa, o której trzeba powiadomić strony. To już jest rola policji, w jaki sposób to zrobi. Informacje o rozprawie może stronom postępowania doręczyć – dodaje Berezowski. 

Atak w drodze do sklepu

Anastasia została zaatakowana w miniony poniedziałek (13 listopada), ok. godz. 17:00 na ulicy Mikołajczyka w Rzeszowie, w rejonie gabinetu stomatologicznego na osiedlu gen. Andersa (dawna Baranówka). 12-latka szła do osiedlowego sklepu na zakupy.

– Z relacji matki pokrzywdzonej dziewczynki wynikało, że wspólnie ze swoimi dwiema córkami wracała do domu. 12-latka została przed blokiem, ponieważ miała pójść do sklepu – poinformował asp. Andrzej Stebnicki z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

Jak ustalili śledczy, sprawca zaszedł dziewczynkę od tyłu i ugodził ją prawdopodobnie nożem w okolicach szyi i głowy. Anastasia zdążyła zadzwonić do matki, która wezwała pomoc. Dziewczynka trafiła do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

12-latka wybudzona

Wieczorem Anastasia przeszła operację twarzy i szczęki. Jak nas poinformował w środę Tomasz Warchoł, rzecznik KSW r 2, dziewczynka została już wybudzona ze śpiączki farmakologicznej. – Jest w dobrym stanie, rozmawia i uśmiecha się – dodaje Warchoł. 

Jeszcze w środę Anastasia z oddziału intensywnej opieki medycznej zostanie przeniesiona do kliniki chirurgii dziecięcej. Lekarze przewidują, że dziewczynka opuści szpital w perspektywie najbliższych dwóch tygodni. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. 

16-latek, podejrzany o usiłowanie zabójstwa Anastasii, po całym zdarzeniu uciekł. Przez całą noc szukali go policjanci. Przełom nastąpił dopiero we wtorek po południu. Nastolatka zatrzymano przed godz. 17:00 na osiedlu Andersa, a potem przewieziono do policyjnej izby dziecka.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama