Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zapraszają na debatę kandydatów do Parlamentu Europejskiego, która odbędzie się 16 maja o godz. 10.00 w siedzibie WSIiZ, przy ul. Sucharskiego 2. Należy zgłosić swój udział droga mailową.

[Not a valid template]

 

Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego to doskonała okazja do publicznej dyskusji na temat przyszłości Unii Europejskiej oraz roli Polski w zjednoczonej Europie. Jaką wizję Starego Kontynentu mają liderzy podkarpackich list do Parlamentu Europejskiego? Jakie powinno być stanowisko Polski wobec kryzysu ukraińskiego? Jakie działania na rzecz regionu zamierzają podjąć w Brukseli kandydaci z województwa podkarpackiego?

Odpowiedzi na te i inne pytania udzielą  podkarpackie „jedynki” ze wszystkich komitetów wyborczych posiadających przedstawicieli w parlamencie krajowym: euro posłanka Elżbieta Łukacijewska (PO), europoseł Tomasz Poręba (PiS), minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), poseł Tomasz Kamiński (SLD), poseł Mieczysław Golba (Solidarna Polska), senator Kazimierz Jaworski (Polska Razem Jarosława Gowina) i radna Marta Niewczas (Europa Plus-Twój Ruch).

Debata zostanie podzielona na 3 części. W pierwszej podkarpaccy kandydaci będą odpowiadać na temat wizji pracy w PE na rzecz Polski i Podkarpacia. W drugiej poruszone zostaną kwestie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, który w ostatnim czasie wyrasta na jedną z istotnych spraw międzynarodowych w Europie, dotykających zarówno kraj, jak i Podkarpacie. W ostatniej części możliwość zadania pytań będą mieli przybyli na debatę słuchacze.

W debacie może wziąć udział każdy mieszkaniec Podkarpacia. Zgłoszenia do udziału należy przesyłać drogą mailową na adres: rodm@rodm-rzeszow.pl lub telefonicznie: (17) 866 11 82.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Warto podkreślić, że PE jest jedyną instytucją Unii Europejskiej, której przedstawiciele są wybierani w wyborach bezpośrednich przez wszystkich uprawnionych do głosowania Europejczyków. W najbliższych wybranych zostanie łącznie 751 posłów, w tym 51 z Polski, która ma szóstą pozycję w liczbie reprezentantów.

Ile reprezentantów będzie miało Podkarpacie w Europarlamencie, tak naprawdę zależy od mieszkańców, przy niskiej frekwencji możemy mieć zaledwie jednego przedstawiciela. Zaś sam Parlament  współtworzy większość prawa w Unii Europejskiej, co w praktyce oznacza, że zdecydowana część prawnych aspektów w państwach członkowskich  powstaje właśnie w PE.

15 maja, dzień przez debatą, w siedzibie WSIiZ w Rzeszowie o godz. 10.00 w Sali Senatu wykład otwarty wygłosi prof. dr hab. Marek Żurek, ekspert Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który przybliży funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama