Zdjęcie: Materiały Teatru im. W. Siemaszkowej
Reklama

16. Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego to okazja, aby ci, którzy kochają teatr i mają talent plastyczny pokazali na co ich stać. Konkurs odbędzie się w ramach festiwalu “Trans/Misje”. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne i indywidualna wystawa podczas Rzeszowskich Spotkań Teatralnych.

ALEKSANDRA WOJNAROWSKA

Mamy lipiec, a to oznacza, że nieco ponad miesiąc dzieli nas od pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Sztuk „Trans/Misje”, który w Rzeszowie będzie odbywał się w dniach 25-31 sierpnia. Patronat nad festiwalem objął Andrzej Duda, prezydent RP. 

Festiwal, o takim dużym i międzynarodowym zasięgu, to pomysł Jana Nowary, dyrektora Teatru im. W. Siemaszkowej, który do udziału w projekcie zaprosił artystycznych partnerów Grupy Wyszehradzkiej oraz partnerów z Ukrainy i Litwy: Państwowy Teatr w Koszycach (Słowacja), Narodowy Morawsko-Śląski Teatr w Ostrawie (Czechy), Teatr im. Mihála Csokonaiego w Debreczynie (Węgry), Narodowy Ukraiński Teatr Dramatyczny im. Marii Zańkowieckiej (Ukraina), Teatr Królewski w Trokach (Litwa). 

Już dziś możemy śmiało stwierdzić, że “Trans/Misje” to jedna z najciekawszych uczt kulturalnych tego roku, która będzie obfitować w szereg naprawdę interesujących wydarzeń odbywających się w różnych zakątkach Rzeszowa. O szczegółowym programie “Trans/Misji” pisaliśmy TUTAJ

Częścią “Trans/Misji” będzie  także szesnasta odsłona Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego. Celem tego wydarzenia jest zwrócenie uwagi na artystyczne plakaty związane z promocją sztuki teatralnej, operowej, koncertowej bądź wydarzeń parateatralnych, które powstały w w latach 2015 -2018. 

Jeśli ktoś z was jest artystą-plastykiem, studentem lub absolwentem wyższych szkół artystycznych, albo zaangażowany jest w pracę w teatrze lub innych instytucjach artystycznych – koniecznie musi wziąć udział w konkursie. 

Zmagania plakatowo-artystyczne mają dwa etapy. Pierwszy polega na wypełnieniu  formularza zgłoszeniowego, przygotowaniu i przesłaniu plakatu w formacie A4/300dpi/JPG/RGB. Plik powinien być podpisany nazwiskiem i imieniem autora oraz tytułem pracy. Zgłoszenia trwają do 25 lipca. 

Drugi etap rozpocznie się 29 lipca wyborem prac przeznaczonych na wystawę. 1 sierpnia na stronie teatru zostanie opublikowana lista prac zakwalifikowanych na wystawę. Autorzy plakatów zostaną poinformowani o tym także mailowo.

Następnie przygotowane prace będzie trzeba wydrukować minimalnie w formacie B1, przykleić na nie odpowiednią metryczkę i przesłać na adres: Teatr im. Wandy Siemaszkowej ul. Sokoła 7, 35-010 Rzeszów do 20 sierpnia. 

Istnieje możliwość wydrukowania plakatu w Rzeszowie po przesłaniu odpowiedniego pliku. W tej sprawie należy kontaktować się z Krzysztofem Motyką za pośrednictwem maila: krzysztof.motyka@op.pl.

Plakaty, które wezmą udział w wystawie oceni międzynarodowe jury: Karel Mišek (Czechy), Stephan Bundi (Szwajcaria), Piotr Kunce (Polska) i Krzysztof Motyka (Polska). Jury uhonoruje trójkę autorów najlepszych plakatów nagrodami pieniężnymi, które ufunduje marszałek województwa, prezydent Rzeszowa oraz “Siemaszka”. Ponadto, jury przyzna cztery wyróżnienia honorowe. 

Dodatkowo laureat I nagrody zostanie uhonorowany przez “Siemaszkę” indywidualną wystawą jego prac jako imprezą towarzyszącą Rzeszowskim Spotkaniom Teatralnym.

Ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród będzie w dniu otwarcia wystawy (26 sierpnia). Wystawa będzie czynna do 15 października 2018 r. Będzie można ją podziwiać w foyer “Siemaszki”. Przewidziane są również prezentacje wystawy w innych galeriach w Polsce i innych krajach.

(współpraca: jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: