Zdjęcie: Andrzej Błoński / Rzeszów News
Reklama

Kocioł z chorwackim Gazdaricinem, tradycyjny „Polonez”, mnóstwo wystaw, pokazów, tańców oraz jarmark rękodzieła i produktów regionalnych – tak zapowiada się 16. Święto Paniagi w Rzeszowie.

Tematem przewodnim tegorocznego Święta Paniagi  (3 maja) będzie Chorwacja. Miasto w chce uhonorować swoje nowe miasto partnerskie Split, z którym ub. r. podpisało umowę o współpracy. We wtorek Estrada Rzeszowska podała szczegóły imprezy. 

Święto Paniagi rozpocznie się o godz. 9:30 mszą świętą w kościele farnym z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Następnie o 11:00 rozpoczną się uroczystości patriotyczne pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na Rynku.

Oficjalnie 16. Święta Paniagi rozpocznie się o 12:00 na scenie przy wieży farnej. Następnie przed sceną, odbędzie się występ Orkiestry Szałamaistek i Zespołu Mażoretek „Incanto” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Na 12:20 zaplanowano korowód taneczny, który w takt „Poloneza” przejdzie ul. 3 Maja w stronę fontanny multimedialnej.

Na scenie przy wieży farnej mieszkańcy będą mieli okazję także zobaczyć fragmenty spektaklu Teatru Maska „Wystarczy być”, Kabaret 20-lecia międzywojennego, czyli „Humor i Piosenka z tamtych lat” oraz koncerty: zespołu „Zaułek”  „Bum, Bum Orkestar” i „Klezmafour”. Ostatni koncert na scenie przy wieży farnej zakończy się o 18:15.

Przy fontannie multimedialnej z kolei od 12:30 do 18:10 będą prezentować się zespoły muzyczne, wśród których znajdziemy grupy baletowe, tańca nowoczesnego, sportowego, a także ludowego. Na scenie na dziedzińcu Radia Rzeszów z mnóstwa atrakcji będzie można skorzystać od 13:00 do 18:00, a także zajrzeć do wnętrza rozgłośni radiowej.

Podczas 16. Święta Paniagi nie zabraknie licznych wystaw, które w swoich wnętrzach dla mieszkańców przygotują m.in. I Liceum Ogólnokształcące, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Muzeum Okręgowe, Galeria R_Z. Będzie też film. W paniagowym repertuarze znajdziemy: „Młodość Astrid” w reżyserii Pernille Fischer Christensen. Projekcja filmu rozpocznie się o 21:00 w kinie Zorza.

Święto Paniagi nie może się odbyć bez prezentacji plenerowych. Te odbędą się w fosie zamku Lubomirskich w godz. 12:30-18:00. To właśnie tam będzie można zobaczyć na żywo pokazy snycerstwa i metaloplastyki w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie oraz pokazy i animacje Straży Ochrony Przyrody i Tradycji im. 20 Pułku Ułanów.

Podczas święta dawnej ul. Pańskiej nie zabraknie też poczęstunku. Wielki kocioł z chorwackim Gazdaricinem, czyli zupą gulaszową  z wieprzowiną i indykiem, stanie na styku ulic 3 Maja, Zamkowej i Lubomirskich. Na al. Lubomirskich stanie także jarmark rękodzieła i produktów regionalnych, który będzie czynny w godz. 11:00-18:00.

Finał 16. Święta Paniagi odbędzie się na scenie Rynku. O 19:00 zaprezentuje się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej oraz absolwenci i studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w koncercie prezentującym fragmenty „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki w reżyserii Ryszarda Cieślika.

Szczegółowy plan 16. Święta Paniagi znajdziecie TUTAJ.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama