Zdjęcie: materiały Wojska Polskiego

Rzeszów organizuje uroczystości 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Obchody odbędą się w niedzielę, 22 stycznia. 

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele Świętej Trójcy o godz. 18:00. Dalsza część obchodów rocznicowych odbędzie się na terenie Starego Cmentarza – przy obelisku Powstańców Styczniowych.

Zaplanowano też odegranie hymnu, przemówienia, zbiórkę 51. Drużyny Harcerzy i Harcerek Żuawi im. Signi 1863, apel pamięci wraz z salwą honorową, zapalenie zniczy, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, odegranie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego. 

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 r. na Litwie. Trwało do jesieni 1864 roku, swoim zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, w tym Królestwo Polskie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na Powstanie Styczniowe, które miało charakter wojny partyzanckiej, złożyło się ponad 1200 bitew i potyczek, w których według dostępnych szacunków wzięło udział ponad 200 tysięcy osób. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną powstańców.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama