Reklama

Rowerzyści zwyciężyli! Obowiązujący od 5 czerwca zakaz rowerowy na rzeszowskich deptakach zostanie zniesiony. Przeciwko zakazowi była zdecydowana większość osób, które wzięły udział w konsultacjach społecznych.

Zakaz wprowadził prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Tłumaczył to skargami mieszkańców, którzy zgłaszali do urzędu, że rowerzyści niebezpiecznie jeżdżą po deptakach. Ferenc zdecydował, że rowerzyści od 5 czerwca nie mogli jeździć po ulicy Kościuszki, 3 Maja i Grunwaldzkiej.

Decyzja prezydenta spotkała się z protestem środowiska rowerowego. Rowerzyści uważali, że nie można wszystkich karać tylko dlatego, że jakaś niewielka grupa cyklistów nie zwraca uwagi na pieszych na deptakach. W sondzie na Rzeszów News, w której pytaliśmy, kto popiera zakaz, wzięło udział 831 osób. Przeciwko zakazowi było 713 osób, za – 118.

Rowerzyści organizowali protesty przeciwko zakazowi rowerowemu. Tadeusz Ferenc ugiął się pod protestami i postanowił, że miasto zorganizuje konsultacje społeczne, by to mieszkańcy ostatecznie zdecydowali, czy chcą utrzymania zakazu. Konsultacje odbywały się w zeszłym tygodniu – od poniedziałku do niedzieli.

Ratusz wycofa zakaz

Ratusz w poniedziałek poinformował, że ankiety wypełniło 4826 osób. Mieszkańcy odpowiadali na dwa pytania. Pierwsze dotyczyło utrzymania zakazu. W drugim ankietowani mieli odpowiedzieć, czy są za wprowadzeniem ograniczenia prędkości rowerów na deptakach do 10 km/h.

Za utrzymaniem zakazu rowerowego na deptakach opowiedziało się 991 osób, natomiast za dopuszczeniem ruchu rowerowego  z dopuszczalną prędkością do 10 km/h było 3816 osób. 19 głosów oddano nieważnych.

– W związku z powyższym, w ciągu najbliższych dni, prezydent podpisze zarządzenie dopuszczające ruch rowerowy na deptakach. Pojawią się również znaki informujące o dopuszczalnej prędkości poruszania się rowerami po ul.  3-go Maja, Kościuszki i Grunwaldzkiej – informuje Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Teraz porządek z autami

– Prezydent Ferenc 10 razy się zastanowi zanim zrobi coś przeciwko rowerzystom – czytamy na oficjalnym profilu na Facebooku Rzeszowskiej Masy Krytycznej.  – I bardzo dobrze. W kupie siła, jeszcze zrobić ulotki edukacyjne dla kierowców i informacją o tym, kto ma pierwszeństwo, jak rowerzysta jedzie ścieżką rowerową i będzie git – komentują rowerzyści.

– Wow! super! Teraz trzeba zrobić coś, co powinno być priorytetem dla deptaków, czyli zminimalizowanie na maksa liczby aut! – uważają rowerzyści. – Dobra nasza! – dodają.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama