Zdjęcie: Muzeum-Zamek w Łańcucie

Kilka nowości przygotowało Muzeum-Zamek w Łańcucie podczas Nocy Muzeów 2024 – w czwartek, 2 maja. 

Noc w Muzeum, to jedyne wydarzenie w roku, gdy ekspozycje udostępniane są w nocnej porze. W Muzeum-Zamek w Łańcucie będzie można zobaczyć reprezentacyjne wnętrza I piętra oraz Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego – dawna Ujeżdżalnia.

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w szczególny sposób nawiązuje do 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. W łańcuckim Muzeum dzięki unijnym dotacjom przeprowadzono szereg gruntownych prac remontowo-konserwatorskich i udostępniono nowe wystawy.

Ujeżdżalnia jest jednym z przykładów wykorzystania funduszy europejskich. Można w niej obejrzeć blisko 50 pojazdów konnych z kolekcji zgromadzonej przez Muzeum po II wojnie światowej, w tym np. egzemplarz, którym miał podróżować Fryderyk Chopin.

– Jest też niewielki pojazd, do którego zaprzęgano kozy. Był przeznaczony dla dzieci – wyjaśnia Joanna Garbulińska-Charchut z łańcuckiego Muzeum. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Przed zamkiem na turystów czekać będą członkowie przemyskiego Stowarzyszenia „Damy i Huzary”, a w Sali Balowej odbędzie się pokaz filmu Braci Quay „Inventorium Śladów. Jan Potocki na Zamku w Łańcucie” (pokaz w cenie biletu wstępu).

Organizatorzy Nocy Muzeów zapraszają także do udziału w konkursie filmowym „Opowieści niesamowite 2”. Wystarczy nagrać krótką formę filmową i opublikować ją w mediach społecznościowych, z oznaczeniem oficjalnych kanałów Muzeum.

Noc Muzeów potrwa od godz. 18:00 do 23:00 (ostatnie wejście na ekspozycje o 22:00) Zwiedzanie odbędzie się bez przewodników i audioprzewodników.

Bilety w cenie 2 zł (normalny) i 1 zł (ulgowy) do kupienia w Zamku i d. Ujeżdżalni. Jeden bilet upoważnia do obejrzenia jednej ekspozycji. Wejściówki będą dostępne wyłącznie w dniu wydarzenia.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama