Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Wtorek jest drugim dniem tradycyjnej kwesty, z której pieniądze zostaną przeznaczone na renowację pomników na Starym Cmentarzu. Pieniądze do puszek będzie zbierał m.in. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie zbiera pieniądze na ratowania zabytkowych nagrobków od 30 lat. Do tej pory udało się odnowić 84 groby, w kolejce czeka blisko 400. 

Dlatego, jak co roku, przy wejściu na trzy rzeszowskie cmentarze (Pobitno, Wilkowyja i Stary Cmentarz), we Wszystkich Świętych (1 listopada) 35 wolontariuszy od godz. 10:00 do zmroku będzie zbierać datki na renowację zabytków najstarszej rzeszowskiej nekropolii przy ul. Targowej.

– To piękna inicjatywa, która pomaga miastu dbać o to wyjątkowe miejsce – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, który będzie kwestować na cmentarzu Pobitno od godz. 11:00. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Stary Cmentarz przy ul. Targowej pochodzi z XVIII wieku. Na powierzchni 3,65 ha pochowano 40 tys. osób. Oficjalnie cmentarz został zamknięty dla pochówków w 1909 roku, ale w czasie II wojny światowej powstały jeszcze dwie zbiorowe mogiły. Najstarsze groby, które udało się odnaleźć, pochodzą z 1810 r. 

Długoletnim i społecznym opiekunem Starego Cmentarza był Włodzimierz Kozło. To m.in. dzięki jego zaangażowaniu rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na rzecz ratowania zabytków cmentarza.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama