Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

Premier RP Mateusz Morawiecki wziął udział w pikniku wojskowym w Rzeszowie z okazji 20 lat obecności Polski w NATO. Piknik odbył się terenie 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich przy ulicy Lwowskiej.

Przez cały dzień mieszkańcy Rzeszowa mogli oglądać m.in. pokaz uzbrojenia i sprzętu wspinaczkowego w hali sportowej, wystąpiła także orkiestra garnizonowa i zespół wokalny Klubu 21. BSP. W trakcie pikniku wojskowi zachęcali do udziału w akcji “Zostań żołnierzem”. Można było też odwiedzić salę tradycji Podhalańczyków oraz oddać krew. Nie zabrakło również kuchni polowej z grochówką. 

Mateusz Morawiecki podczas pikniku obejrzał sprzęt wojskowy, który na co dzień wykorzystują m.in. saperzy, artylerzyści, żołnierze kawalerii powietrznej, czy żołnierze wojsk specjalnych. Premier złożył także wieniec pod pomnikiem 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK i zapalił znicz pod obeliskiem st. chor. Jana Kiepury, żołnierza 21. BSP, który w 2013 roku zginął w Afganistanie. Mateusz Morawiecki wpisał się również do księgi pamiątkowej 21. BSP. 

Rzeszowski piknik wojskowy był częścią ogólnopolskich obchodów 20 lat obecności Polski w NATO. Pikniki odbyły się w 20 jednostkach wojskowych na terenie całej Polski. W ich trakcie podniesiono na maszt flagę państwową i NATO, odegrano też hymny Polski i NATO.

 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

6 KOMENTARZE

 1. Tylko ktoś, kto nie ma pojęcia jak wyglądają współczesne wojny myśli, że broń u ludzi w domach zmieni cokolwiek. Teraz walczy sprzęt, a ludzie z karabinami to mięso bez żadnej wartości bojowej. Piechota ma tyle do powiedzenia ile ma wsparcia technicznego za plecami (rozpoznanie, lotnictwo, artyleria), a bzdurami o tym, że ruscy się wystraszą, bo każdy u nas będzie bronił każdego krawężnika to można karmić ciemny lud przed wyborami, ale naszej obrony to nie wzmocni w najmniejszym stopniu.

 2. Szanowna Pani i Pani Jolu
  No nie zgadzam się z Pań wywodem –
  Od czsów prehistorycznych do czasów Popiela i po czasy pierwszego rozbioru tj 1772 każdy w Polsce miał broń i umial ńią ” robić” podobnie było i w okresie między wojennym bo moja mama nie była wojskowym a nauczycielką i też miała pistolet legalnie .
  Przecież ja nie sugeruje aby broń była razem z ” salcesonem” na regale w sklepie oczywiście muszą byc odpowiednie kryteria spełnione to jest jasne jak budowa cepa
  Co do parcia ze wschodu to przypomne że już podczas inwazji mongolskieh w 1242 moi przodkowie ze strony ojca chwycili za broń i walczyli tam gdzie mieszkali tj w obronie lipnicy i nikt in nie mieszał we łbie że bronią którą mieli bedą se łby obcinać – nawet po pijaku.
  Bo ten trend ” broń Boże aby Polakom dać broń do ręki ” wprowadzili zaborcy i kładli do łbów ” polskim niewolnikom” bo sie bali że jak ci będą pod bronią to ich łby pospadają z karków
  to samo było od 1939 i trwa do dzisiaj a dla czego niech se Panie same odpowiedzą – bo dalej macie tą samą retorykę – widocznie wyssaną z mlekiem Matki.

  Co do Parcia Rosji to trwa nieustannie od 1480 i przybiera rozmaite formy ,a ze wiedzą co jest w ” szafach” no szanowne Panie zdrajców i srzedawczyków za srebrniki nigdy nie brakowało i są nadal to i jak Panie sugerują wiedzą to i owo : O !
  Z poważaniem.

 3. Panie Romku bo by Polacy wszystkie 4 wystrzelali jedni na drugich i na sobie na końcu w tym waryjactwie albo po pijaku, bo w sumie ile ma taki Szwajcar a ile Polak ma, co?
  No, a Putin to i tak tu wchodzić ani nie myśli bo i po co – jak tu mniejszości rosyjskiej promila nawet brak i poza propagandą sukcesu i wazelino kapionco z telewizora nic tu wiency nie ma a Polska już od lat istnieje tylko teoretycznie?
  A co ma IPN i kontrawywiad w szafach, to Putin wie lepiej, jak ci co przy tych szafach siedzą i taka prawda.

 4. Szanowny Panie nikomu we łbie nie mieszam mieszają inni od 1939
  Fakt armia w szwajcarii to ewenement podobnie było np.w grecji – miasto/państwo Ateny
  Pozatym przypomne że szwajcarua ma stałą armie w liczbie 4-5 tysięcy w czasie pokoju – ale stale szkoli poborowych męższyzn i kibiety do 34 roku życia i co roku ma przeszkolone w ciągu 18-21 tygodni ; 23.000 osób
  I od ręki na pierwszy gwizdek ma 340.000 wojska gotowego do akcji
  Pozatym obsadzają ; 220 czołgów leopard produkowanych na licencji niemieckiej u siebie/ 600 transporterów M-113 i pojazdów Stridsforden w liczbie około 200 szt.
  Oraz reszte sprzętu ukrytego w schronach w górąch a ile tego nie wiem.
  I nie mieszam w głowach tylko podaje fakty a są takie że do 1772 każdy umiał bronią robić a dziś mało kto wie gdzie lufa,kolba ,muszka i szczerbinka
  O!
  To wszystko ja wiem.

 5. Panie kolego bylem 10 lat temu na szkoleniu w Szwajcarii z tamtym wojskiem i tam nie ma regularnej armii tylko cos na kalke nasz WOT tylko bardziej bo lekkie pojazdy maja w swoim gospodarstwie i broń w szafach pacernych w domach ale szkolenie maja mi. Raz ba dwa tygodnie a nie tak jak u nas rezerwa raz na rok lub dwa takze prosze nie mieszać w głowach nie zorientowanym 😉

 6. Piknik – piknikiem wszystko super i cacy ale kiedy rezerwiści bedą mieć broń ,sprzęt i przynajmniej 4_ nagazynki w domu tak jak to jest np.w Szwajcarii – O !

Comments are closed.