Zdjęcie: Piotr Woroniec Jr / Rzeszów News

Małe zainteresowanie konkursami na dyrektorów rzeszowskich szkół i przedszkoli. Do 16 konkursów zgłosiło się tylko 22 kandydatów.

W poniedziałek minął termin zgłaszania się kandydatów. Do większości konkursów zgłosiło się po jednym. Tylko w czterech jest więcej.

– W konkursie na dyrektora Zespołu Szkół Technicznych mamy dwóch kandydatów, trzech jest w Zespole Szkół Gospodarczych, tyle samo w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 i dwóch kandydatów w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 – mówi Zbigniew Bury, dyrektor wydziału edukacji Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Cztery razy cztery

Teraz wszyscy kandydaci staną przed 9-osobowymi komisjami. W jej skład wchodzić będzie trzech przedstawicieli magistratu, dwóch z kuratorium, po jednym przedstawicielu rady pedagogicznej i rady rodziców z danej szkoły lub przedszkola oraz dwóch przedstawicieli związków zawodowych: Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz „Solidarności”.

Terminy rozmów podzielono na cztery tury. W każdej ocenianych będzie czterech kandydatów. Aby wygrać konkurs, kandydat musi uzyskać co najmniej 5 głosów członków komisji.

Pierwsze rozmowy odbędą się 19 lipca. Do konkursu przystąpią kandydaci ze Szkoły Podstawowej nr 3, Zespołu Szkół nr 6, Zespołu Agroprzedsiębiorczości i Zespołu Szkół Energetycznych.

Dzień później (20 lipca) konkursy odbędą się Zespole Szkół Spożywczych, Zespole Szkół Technicznych, Zespole Szkół Gospodarczych i II Liceum Ogólnokształcącym.

26 lipca z kolei o stołki dyrektorskie walczyć będą kandydaci w Przedszkolu Publicznym nr 16, Przedszkolu Publicznym nr 20 oraz dwóch Zespołach Szkolno-Przedszkolnych: nr 2 i 3.

Ostatni termin rozmów z kandydatami to 27 lipca. Konkursy odbędą się w czterech Zespołach Szkolno-Przedszkolnych: nr 4, 5, 6 i 7.

W większości placówek konkursy będą formalnościami, bo startuje w nich tylko jeden kandydat.

Kurator postawiła się Ferencowi

Konkursy to skutek czerwonej decyzji podkarpackiego kuratora oświaty Małgorzaty Rauch, która nie zgodziła się na to, by prezydent Tadeusz Ferenc przedłużył z automatu kadencję o kolejne 5 lat dotychczasowym 16 dyrektorom. Ferenc twierdził, że wszyscy dobrze pracują, więc nie ma sensu ich wymieniać.

Ale kurator postawiła się prezydentowi, bo ratusz nie dopełnił formalności, nie złożył m.in. opinii rad pedagogicznych z poszczególnych placówek. Ratusz był zmuszony ogłosić konkursy.

Miejscy urzędnicy uważają, że Małgorzata Rauch w całej procedurze okazała się formalistką, bo brakujące dokumenty miały być dostarczone w późniejszym czasie, co akurat prawo dopuszcza.

Małgorzata Rauch uważała też, że konkursy to dobry sprawdzian obecnych dyrektorów, czy mają oni wizję na rozwój swoich placówek w kolejnych latach.

– Dlaczego tak mało kandydatów się zgłosiło? Bo być może ludzie uznali, że prezydent miał rację, twierdząc, że obecni dyrektorzy dobrze pracują i należy im przedłużyć kadencję. Może też nie wszyscy spełniali warunki konkursu – uważa Zbigniew Bury.

W ratuszu urzędnicy nie są zachwyceni tym, że na wakacjach trzeba jeszcze rozstrzygać konkursy dyrektorskie. – Prawo prezydenta do przedłużania kadencji dyrektorom zostało ograniczone – uważa dyrektor Bury.

Dyrektorzy szkół w Rzeszowie zarabiają przeważnie ponad 5 tys. zł brutto.

(ram)

Konkursy ogłoszono na dyrektorów następujących placówek:

1. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5

2. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4

3. Zespół Szkół Gospodarczych

4. Zespół Szkół nr 6

5. Przedszkole Publiczne nr 20

6. Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości

7. Zespół Szkół Energetycznych

8. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7

9. Szkoła Podstawowa nr 3

10. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3

11. Zespół Szkół Technicznych

12. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6

13. Przedszkole Publiczne nr 16

14. II Liceum Ogólnokształcące

15. Zespół Szkół Spożywczych

16. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama